روحانی در نشست خبری: گرانی ارز، دلایل روانی و تبلیغاتی دارد/ مردم در مسیر پُر ریسک ارز به خاطر منافع خود قدم برندارند/ آمریکا به فکر تجزیه سوریه است

 نشست خبری حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر روحانی در مقر ریاست جمهوری برگزار شد.

نشست خبری رئیس‌جمهور آغاز شدمحورهای مهم اظهارات رئیس‌جمهور در این نشست خبری به شرح ذیل است:

+ امروز بعد از ۳۹ سال، همچنان شاهد حضور، مشارکت، نشاط و استقامت مردم در برابر انواع تهدیدات و موفقیت‌های فراوان در عرصه‌های داخلی و خارجی هستیم.

+ امروز ۷۰ درصد جمعیت کشور ما را جوانان تشکیل می‌دهند؛ ما باید افکار نسل جوان و راهی که آن‌ها توصیه می‌کنند را بشنویم و بپذیریم. تنها شنیدن هم کافی نیست؛ جوانان نمی‌خواهند ما فقط صدای آن‌ها را بشنویم؛ آن‌ها دارای افکار، ایده‌ها و خواست‌هایی هستند؛ دنیای جدید را می‌بینند؛ پیشنهاد و سخن دارند و ما باید راه پیشنهادی آن‌ها را بشنویم، ببینیم و با آن‌ها به گفتگو بنشینیم؛ راهی که آن‌ها پیشنهاد می‌کنند، باید در اراده و خواست حاکمیت همواره تاثیرگذار باشد.

+ دولت دوازدهم علاوه بر ادامه همه آرمان‌های انقلاب، دو هدف مهم را تعیین کرده است؛ «اشتغال مولد» و «مبارزه با فقر مطلق»؛ این دو هدف را ما دنبال می‌کنیم و در بودجه ۹۷ هم به این دو اصل توجه عمیق کرده ایم؛ امیدواریم در نهایت نمایندگان مجلس مصوبه‌ای که در اختیار ما می‌گذارند، همان هدف‌ها را محقق کرده باشد تا ما بتوانیم عامل به وعده‌های خود به مردم باشیم.

+ دولت نرخ ارز را متعادل نمی‌بیند؛ باید این نرخ به تعادل برسد. اگر نرخ ارز امروز بالاتر از هفته‌های گذشته است، حتما نمی‌تواند دلایل اقتصادی و تجاری داشته باشد. چراکه در آمد ارزی ما بیش از مخارج ارزی ماست ضمن آنکه ما امسال کسری بودجه نداریم. همان بودجه‌ای که در ماه‌های اولیه در دولت تصویب کردیم، ان شاالله محقق خواهد شد. در سال‌های قبل ما در ماه‌های دی و بهمن در تامین نیازهایمان با مشکل مواجه بودیم. گرانی ارز امروز، قطعا دلایل روانی و تبلیغاتی دارد؛ آینده ما از امروز حتما بهتر خواهد بود حتی در زمینه ارزی.

+ توصیه من به مردم این است که در مسیر پُر ریسک ارز به خاطر منافع خود قدم برندارند.

+ سازمان تامین اجتماعی و بانک‌ها باید بنگاه‌های اقتصادی خود را واگذار کنند و این تنها راه نجات اقتصاد کشور است.

+ به مردم قول می‌دهم در دولت دوازدهم شاهد رشد مستمر اقتصادی کشور باشیم.

+ در تبصره ۱۴ بودجه و همچنین تبصره ۱۸ آن، برای ریشه‌کن کردن فقر مطلق و ایجاد اشتغال، «منبع» در نظر گرفته شده است و این امر به معنای توجه دولت به مشکلات اقتصادی مردم است.

+ رشد اقتصادی کشور در سال ۹۱، منفی ۶.۸ بود اما در سال گذشته ما رشد اقتصادی دو رقمی را تجربه کردیم.

همواره با کشور‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای پیرامون موضوعات منطقه، بحث کردیم و باز هم بحث خواهیم کرد.

+ ما همواره در منطقه پیچیده‌ای که هستیم و مشکلات فراوانی که شاهد آن هستیم، راه حل اساسی را راه‌حل سیاسی و مذاکره با کشور‌های منطقه می‌دانیم، اما ابایی نداریم که با غیر کشور‌های منطقه هم صحبت کنیم.

+ در حاشیه اجلاس سازمان ملل در رایزنی با مقامات اروپایی و غیراروپایی، برای تلاش آن‌ها جهت توقف بمباران مردم مظلوم یمن، درخواست ارائه دادیم.

+ روابط خوبی بین ایران، ترکیه و روسیه در ماه‌های گذشته برقرار بوده است.

+ پوتین امروز در تماس تلفنی که با من داشت، یکی از نکاتی که مطرح کرد این بود که در آینده‌ای نزدیک سران سه کشور ایران و روسیه و ترکیه، پیرامون موضوع سوریه نشستی را برگزار کنند.

+ دلمان می‌خواهد عملیات ترکیه در شمال سوریه هر چه زودتر پایان یابد چراکه در این عملیات هم برادران ترک ما و هم کرد‌ها کشته می‌شوند.

+ آمریکا به فکر تجزیه سوریه است.

+ موضع اصولی ما این است که ارتش یک کشور بدون مجوز دولت کشور دیگر، وارد خاک آن نشود.

+ برخی استان‌ها هنوز سینما ندارند و باید آنها را کمک کنیم و همچنین به بخش خصوصی برای انجام این مهم یاری رسانیم.