مقام‎های دولت آمریکا از زمان احیای تحریم‌ها علیه ایران مدعی هستند که این تحریم‌ها بخش دارو و اقلام بشردوستانه را در بر نمی‌گیرد، اما با وجود این ادعا، به گفته مقام‎های و نهادهای بین المللی تحریم‌های آمریکا واردات برخی از انواع دارو را با مشکل مواجه کرده که جان بیماران را به خطر انداخته است.

تحریم‌های آمریکا بخش دارویی و اقلام بشردوستانه را هدف قرار داده استبه گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان، مقام‎های دولت آمریکا همواره مدعی هستند که تحریم‌ها علیه ایران مردم را هدف قرار نداده(!) و دارو و اقلام بشردوستانه را شامل نمی‌شود، اما آنچه در عمل از سوی آمریکا صورت گرفته کاملا متناقض با این ادعا است.

تحریم‌ها علیه ایران در برخی موارد به طور مستقیم دارو و برخی اقلام بشردوستانه را تحت تاثیر قرار داده و جان بیماران را به خطر انداخته است.

دولت آمریکا در سال ۲۰۱۸ به صورت یکجانبه از توافق هسته‌ای با ایران خارج شد و با به راه انداختن کمپین موسوم به فشار حداکثری قصد منزوی کردن ایران را داشت.

همزمان با تشدید تحریم‌ها علیه ایران، مقام‎های کاخ سفید مدعی شدند که هدف این تحریم‌ها مردم ایران نبوده و دارو، تجهیزات پزشکی و اقلام بشردوستانه از این تحریم‌ها مستثنا هستند.

به تازگی نیز وزارت خارجه آمریکا با انتشار پیامی این ادعا را تکرار کرد.

«مجید تخت روانچی»، نماینده ایران در سازمان ملل، اخیرا به اثر تحریم‌ها بر بیماران صعب ‎العلاج اشاره کرده و پیش از این نیز مقامات کشورمان به این موضوع اشاره کرده‌اند.

با وجود ادعای کاخ سفید نشینان، بسیاری از گزارش‌ های بین‌ المللی و حتی اظهارات مقام‎های آمریکایی نیز تایید کننده تاثیر این تحریم‌ها بر اقلام دارویی و بشتردوستانه وارداتی به ایران است.

اخیرا تعدادی از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا با ارسال نامه‌ای به «استیون منوچین»، وزیر خزانه‌داری این کشور، به تاثیر تحریم‌ها بر زندگی مردم ایران اشاره کرده و خواستار تغییر در این تحریم‌ها برای دسترسی مردم ایران به دارو‌های اساسی مورد نیاز شدند.

همچنین «ایلهان عمر» و «رشیده طالب» اعضای مسلمان مجلس نمایندگان آمریکا از جمله افرادی بودند که این نامه را امضا کردند.

«ایلهان عمر» در صفحه توییتر خود نیز نوشت «دولت ترامپ باید به دلیل حمله به حقوق اساسی مردم ایران مبنی بر دسترسی به دارو پاسخگو باشد.»

 

در همین حال خبرگزاری یونهاپ به نقل از یک منبع آگاه گزارش داد که تشدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران، صادرات اقلام بشردوستانه کره جنوبی مانند دارو و تجهیزات پزشکی به ایران را عملا متوقف کرده است.

رسانه کره جنوبی به نقل از یک منبع آگاه نوشت «صادرات کالا‌های بشردوستانه کره جنوبی به ایران به دلیل تشدید تحریم‌های آمریکا علیه تهران، عملا متوقف شده است.»

این منبع آگاه می‌گوید«مراودات مالی میان سئول و تهران برای انتقال مواد غذایی و تجهیزات پزشکی در پی درخواست اخیر آمریکا از کره جنوبی مبنی بر ارائه جزئیات صادرات (به ایران)، بسیار دشوار شده است.»

ماه اکتبر وزارت خزانه‌ داری آمریکا ساز و کار جدید ادعایی بشردوستانه با ایران را معرفی کرده و مدعی شد «این سازوکار به جامعه بین المللی کمک می‌کند تا با دقت بیشتری در تجارت بشردوستانه عمل کنند تا اطمینان حاصل شود که وجوه مرتبط با تجارت‌های مجاز برای حمایت(!) از مردم ایران، از سوی دولت ایران برای توسعه موشک‌های بالستیک و پشتیبانی از تروریسم مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.»

با این وجود چندین نفر از کارشناسان سابق تحریم‌های دولت آمریکا می‌گویند که «ساز و کار شفافیت بشر دوستانه که از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام شد احتمالا به جای تسهیل خرید دارو از سوی ایران می‌تواند به عنوان سازوکار جمع آوری اطلاعات برای اطلاع‌ رسانی درباره تحریم‌های جدید در نظر گرفته شود.»

جلوگیری از ورود کالاهای بشردوستانه، دارو و تجهیزات پزشکی به ایران از سوی دولت آمریکا در حالی صورت می‌گیرد که مقام‎های این کشور با ژست حقوق بشری خود را داعیه دار حمایت از مردم ایران می‎خوانند.(!)

توسط goodnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *