تنظیم دادخواست امری تخصصی است که حسب مورد می تواند متفاوت باشد. بنابراین ممکن است در یک موضوع واحد از فرم واحدی استفاده نشود.

مخاطبین می توانند در این قسمت با انواع دعاوی و نیز نحوه اقدام از طریق دادگستری آشنا شوند.

چگونه دادخواست بنویسیم/ لایحه اعسار از پرداخت هزینه دادرسی

مهریه از جمله حقوق قانونی و مسلم زوجه است که نمی‌توان توافقی در خصوص عدم وجود آن داشت و مرد همواره مکلف است تا آنرا به زوجه پرداخت نماید. اما چنانچه مرد به تکلیف قانونی خود در این خصوص عمل نکند، زوجه می‌تواند نسبت به مطالبه آن از طریق قانونی اقدام نماید. لکن این اقدام مستلزم پرداخت هزینه قانونی دادرسی توسط زوجه می باشد. درحالیکه همواره این امکان وجود خواهد داشت که زوجه فاقد تمکن مالی بوده و قدرت پرداخت هزینه دادرسی مطالبه مهریه خود را نداشته باشد.

اما قانونگذار از این دست زنان فاقد پشتوانه مالی همانند سایر کسانی که توانایی پرداخت هزینه دادرسی ندارند، حمایت به عمل آورده و بیان داشته آنان می توانند برای برخورداری از معافیت موقت قانونی در این خصوص دادخواست اعسار بدهند.

به بیان دلایل و اسباب موجه مربوط و مورد نیاز برای اثبات عدم تمکن مالی زوجه در این دعوا در قالب لایحه دفاعی می پردازد.

 

نمونه لایحه اعسار از پرداخت هزینه دادرسی

 

ریاست محترم شعبه… دادگاه …

با سلام

با احترام در خصوص دعوای مطروح به کلاسه بایگانی….. مبنی بر اعسار از پرداخت هزینه دادرسی مطالبه 200 عدد سکه تمام بهار آزادی به عنوان مهریه اینجانب به طرفیت آقای….. مراتبی را به استحضار آن مقام محترم می رساند:

 اینجانب بسختی قادر به تأمین هزینه های روزمره خود می باشم چه رسد به پس‌انداز و پرداخت هزینه دادرسی.

در راستای اثبات ادعای خود مبنی بر عدم تمکن مالی و ناتوانی از پرداخت هزینه دادرسی، پرینت حساب های بانکی اینجانب در طی دو سال اخیر که حاکی از گردش مالی اینجانب می باشد و نیز استشهادیه شهود به پیوست لایحه تقدیم می گردد.

ضمناً شهود معرفی شده به جهت اطلاع کامل از وضعیت مالی بنده و عدم اشتغال و نداشتن وسیله امرار معاش و متعاقباً عدم تمکن مالی اینجانب برای تأدیه هزینه دادرسی به مبلغ… ریال و نیز روشن بودن منشأ اطلاعات آنان به جهت رابطه خویشاوندی با اینجانب، جهت ادای شهادت و استماع اظهاراتشان توسط آن دادگاه محترم در هر زمان اعلام بفرمایید، حاضر می باشند.

  در پایان از ریاست محترم شعبه تقاضامندم به استناد ماده 5 قانون حمایت خانواده، پس از احراز مراتب و با توجه به اوضاع و احوال موجود مبنی بر عدم تمکن واقعی مالی اینجانب و ناتوانی در پرداخت هزینه دادرسی، بنده را از پرداخت هزينه سنگین دادرسي خواسته اصلی (مطالبه تعداد 200 عدد تمام بهار آزادی) به میزان …………..ريال معاف نمایید.

توسط goodnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *