رییس جمهور با بیان اینکه، توانستیم در برابر توطئه اقتصادی مقاومت کنیم، گفت: در بخش مسکن دولت دست روی دست نگذاشته و قدم‌هایی برخواهد داشت.

روحانی: توانستیم علیه توطئه اقتصادی مقاومت کنیمطبق اعلام پایگاه اطلاع رسانی دولت، حسن روحانی امروز یکشنبه در جلسه هیات دولت، با بیان اینکه کشور در حال مبارزه در سه جبهه استکبار، بیماری کرونا و بیکاری است، گفت: در سایه مجاهدت بزرگ مردم و مسوولان، همراهی ارکان کشور و هدایت‌های مقام معظم رهبری، ارقام اقتصادی در پایان سال ۹۸ نشان می‌دهد که دشمنان در اجرای توطئه بزرگی که برای به زانو در آوردن اقتصاد و مردم ما طراحی کرده بودند، ناموفق بوده اند.

روحانی با بیان اینکه در این ایام همزمان در ۳ جبهه مبارزه با استکبار، بیماری کرونا و بیکاری در کشور قرار داریم، افزود: در زمینه مبارزه با کرونا، اکثر استا‌ن‌های کشور در شرایط مهار این بیماری قرار دارند، اما متأسفانه در ۵ استان در وضعیت قرمز هستیم و باید این دوره را بگذرانیم؛ در عین حال ممکن است بعد از گذراندن دوره پیک در این ۵ استان، چند استان دیگر هم در نوبت پیک باشند.

رییس جمهور با تاکید بر اینکه کرونا همچنان باقی است و باید همه مردم همچنان با رعایت دستورالعمل‌ها همراهی کنند، خاطرنشان کرد: در کشور تا امروز موج دوم نداریم و همه موج اول است؛ پیک این موج اول در بعضی از استان‌ها در ایام اسفند، فروردین و اردیبهشت بوده و در برخی از استان‌ها در خرداد است و احتمال دارد بعد از گذراندن پیک در این ۵ استان، استان‌های دیگری هم در تیرماه در پیک قرار بگیرند.

در اختیار مردم گذاشته است و هرگونه گشایشی که برای مبارزه با بیکاری و تامین معیشت مردم انجام می‌شود باید با رعایت دستورالعمل‌ها اجرا گردد.

رییس جمهور با بیان اینکه پیش‌بینی‌ها اینطور بود که بواسطه تحریم سخت و فشار‌های فراوانی که در سال ۹۷ بود، در سال ۹۸ شرایط بحرانی‌تر و سخت‌تری داشته باشیم، گفت: خوشبختانه با مدیریت انجام شده، مجاهدت مردم و همه مسئولین، همراهی سه قوه و همه ارکان کشور و بویژه هدایت‌های مقام معظم رهبری، آمار و ارقام اقتصادی نشان می‌دهد دشمنان در توطئه بزرگی که علیه کشور طراحی کردند تا مردم و اقتصاد ایران را به زانو در بیاورند، ناموفق بودند.

روحانی ادامه داد: بر اساس آمار بانک مرکزی، در بخش کشاروزی و صنعت شرایط نسبتاً خوبی داشتیم و رشد این دو بخش، رشد اقتصادی سال ۹۸ کشور بدون نفت را مثبت ۱.۱ کرده است و این جزو افتخارات اقتصادی همه کشاورزان، کارگران، صنعتگران و مدیران، کارگزاران و همه نهاد‌های غیردولتی و آن‌هایی است که در زمینه اقتصاد کشور تلاش می‌کنند.

رییس جمهور با بیان اینکه سال گذشته در بخش کشاورزی در همه فصل‌ها، شرایط مثبت بوده است و مجموعاً این بخش ۸.۸ درصد رشد داشته است، گفت: کشاورزی در سال‌هایی که با افت قیمت فروش نفت مواجه بودیم کمک فراوانی به اقتصاد دولت کرد و در سال ۹۸ نیز موجب رشد مثبت اقتصادی شده است.

روحانی با اشاره به اینکه در بخش صنعت هم سال گذشته در مجموع ۲.۳ درصد رشد مثبت داشته ایم، افزود: تحریم‌ها در بخش نفت، تأثیر شدیدی گذاشته است، اما در بخش‌های مختلف دیگر ناموفق بوده و این در حالی است که آن‌ها می‌خواستند همه اقتصاد را تحت تأثیر قرار دهند.

رییس جمهور با بیان اینکه تاکنون ۳ میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری شده، اظهار داشت: امسال هم در گندم خودکفا خواهیم بود که این بسیار حائز اهمیت است؛ بویژه آنکه مسأله تامین مواد غذایی در شرایط کرونا در سطح جهان، موضوعی بسیار مهم است.

روحانی با اشاره به اینکه در دولت یازدهم و دوازدهم ۹ هزار هکتار به کشاورزی گلخانه‌ای کشور اضافه شده است، گفت: بر اساس برنامه ریزی انجام شده تا پایان سال بیش از ۴۶۰۰ هکتار به سطح کشاورزی گلخانه‌ای اضافه خواهد شد که یک حرکت بسیار مهم در کشاروزی است.

رییس جمهور افزود: در دولت یازدهم موفق شدیم در استان‌های خوزستان و ایلام حدود ۳۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی را تحت آبیاری نوین قرار دهیم و امسال هم در دولت دوازدهم این مسیر را ادامه می‌دهیم؛ ۴۶ هزار هکتار در سیستان طراحی شده که بخش بزرگ‌اش افتتاح شده و یک بخش دیگر هم تا پایان سال افتتاح خواهد شد.

روحانی ادامه داد: در بخش شمالغرب که به بخش گرمسیری معروف است، کار بسیار بزرگی در سدسازی، کانال‌کشی‌های اصلی و فرعی انجام و تاکنون در این منطقه ۵۹ هزار هکتار تحت کشت قرار گرفته و این روند را ادامه می‌دهیم و ان‌شاء الله امسال افتتاح‌های بسیار خوبی در منطقه گرمسیری خواهیم داشت و امیدواریم امسال و ماه‌های اولیه سال آینده حدود ۱۰۰ هزار هکتار جدید هم زیر کشت و کانال‌های اصلی و فرعی ما قرار بگیرد و برغم همه فشار‌ها باز هم در بخش کشاورزی شرایط مناسب خواهد بود.

رییس جمهور با بیان اینکه در بخش صنعت هم آمار و ارقام نشان از رشد مثبت دارد، خاطرنشان کرد: در بخش خودرو ۱۸ درصد افزایش تولید داریم و بر اساس اعلام سرپرست وزارت صمت در هفته‌های آینده ۴۵ هزار خودرویی که به علت نقایصی در پارکینگ بوده، همه فعال شده و در اختیار خریداران قرار می‌گیرد؛ این نشان می‌دهد که برغم توطئه دشمنان؛ شاهد نشاط و فعالیت اقتصادی در همه بخش‌های کشور هستیم.

روحانی با تاکید بر اینکه بخش مسکن نیاز به تحرک جدید دارد، گفت: در جلسه ستاد اقتصادی دولت نسبت به موضوع مسکن، تصمیماتی گرفتیم که در آینده تکمیل خواهد شد و تلاش خواهیم کرد که هم زمین را در اختیار آن‌هایی قرار دهیم که در ساخت مسکن فعال هستند، هم در زمینه تسهیلات قدم‌هایی برخواهیم داشت و هم در زمینه کمک در بخش‌های دیگر مسکن اقدام خواهد شد.

رییس جمهور با بیان اینکه شهرداری‌ها باید در زمینه حل معضل مسکن با اتخاذ تدابیری نظیر کاهش روند اعطای مجوز ساخت برای سازندگان و انبوه سازان و استفاده از دولت الکترونیک در این راستا کمک کنند، اظهار امیدواری کرد در آینده بخش شهرداری هم وارد دولت الکترونیک شود تا نیاز به مراجعه حضوری افراد به شهرداری‌ها نباشد.

روحانی با تاکید بر اینکه دولت در مسأله مسکن دست روی دست نگذاشته است، گفت: مطمئنا دولت قدم‌هایی را برخواهد داشت تا مردم مشکلات کمتری را در بخش مسکن داشته باشند.

رییس جمهور با اشاره به اوضاع خوب بازار سرمایه در ماه‌های اخیر، اظهار داشت: باید سهام جدید در این بازار عرضه شود و برای این کار همه بخش‌های دولتی باید فعالیت کرده و سهام‌شان را به بازار عرضه کنند؛ این در حالی است که بر اساس اعلام وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی از طریق برخی از شرکت‌های شستا در هفته‌های آتی ۲ هزار میلیارد تومان عرضه اولیه در بورس خواهند داشت و این مسأله مهمی است؛ این عرضه اولیه بازار سرمایه را مستحکم می‌کند و نمی‌گذارد حبابی وارد این بازار شود.

روحانی ادامه داد: آزادسازی سهام عدالت باعث شد که این بازار تعمیق و توسعه پیدا کرده و میلیون‌ها نفر مستقیم یا غیرمستقیم وارد این بازار شدند؛ این یک حرکت بسیار خوبی در بازار سرمایه خواهد بود و در حالی است که در شرایط کرونا، کشور در زمینه بازار سرمایه از همه کشورها، قدم‌های بهتری را برداشته و داریم در این زمینه به پیش می‌رویم.

رییس جمهور با تقدیر از همه شرکت‌های دانش‌بنیان و پارک‌های علم و فناوری که این ایام در زمینه تامین نیازمندی‌های بهداشتی، پزشکی و درمانی کشور بویژه در زمینه مقابله با کرونا فعال بودند، گفت: شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند تحول بزرگی را در کشور از لحاظ علمی و فناوری وتامین نیازمندی‌ها بوجود بیاورند.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مبارزه ملت ایران با توطئه‌های آمریکا بویژه در سال‌ها و ماه‌های اخیر و همزمان با شیوع کرونا در جهان، گفت: آمریکایی‌ها در ماه‌های اخیر با همه نهاد‌های بین‌المللی درگیر شدند و البته از اول هم این حالت را داشتند؛ در زمینه آب و هوا و یونسکو مقابله کردند و اخیراً هم نسبت به سازمان بهداشت جهانی و دادگاه جنایات بین‌المللی شروع به تهدید کردند.

رییس جمهور ادامه داد: معلوم است چارچوب اداره این کشور، هم در زمینه بیماری و آزادی برای ملت آمریکا و هم در زمینه حقوق ملت‌های دیگر و سازمان‌های بین‌المللی مرتب در حال توطئه است؛ البته همیشه آمریکایی‌ها در این زمینه ناموفق و شکست خورده بودند.

روحانی با اشاره به اینکه اخیراً آمریکایی‌ها آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و شورای امنیت را به نحوی تهدید کرده و بدنبال در استخدام قرار دادن آن‌ها هستند، خاطرنشان کرد: مطمئن هستیم که دیپلمات‌ها و مسئولین کشور در این زمینه به خوبی در برابر آمریکا خواهند ایستاد و نخواهیم گذاشت آمریکایی‌ها موفق شوند.

رییس جمهور افزود: مسأله پایان تحریم تسلیحاتی در مهرماه امسال، یکی از دستاورد‌های مهم برجام است و اگر آمریکایی‌ها بخواهند این دستاورد را زیر سوال قرار بدهند، کشور‌های بزرگ دیگر می‌دانند که عکس‌العمل ایران چه خواهد بود و امیدواریم همه کشور‌هایی که در شورای امنیت و شورای حکام عضو هستند در زمینه این توطئه‌ها، کاملاً متوجه برنامه‌ریزی آمریکا باشند.

روحانی اظهار داشت: مطمئنا ایران در این زمینه موفق خواهد بود و از این برنامه‌ریزی‌هایی که آمریکا برای ملت ایران طراحی کرده عبور خواهیم کرد.

رییس جمهور افزود: در زمینه درخواست وام ۵ میلیاردی از صندوق بین‌المللی پول هم متأسفانه آمریکایی‌ها همچنان مشغول کارشکنی هستند و امیدواریم که این صندوق زیر بار فشار‌های آمریکا قرار نگیرد و به تعهدات خودش نسبت به همه کشور‌ها عمل کند.

روحانی در ابتدای این جلسه با تسلیت ایام شهادت حضرت امام صادق (ع)، اظهار داشت: دوران امامت امام پنجم و ششم، برای همه شیعیان از لحاظ گسترش علم، دانش و آزادی در مباحث مربوط به اعتقادات، تفسیر قرآن مجید، روایات و کلام دورانی پرافتخار است.

رییس جمهور با اشاره به اینکه دین اسلام مردم را به علم و دانش تشویق و بر انتخاب مردم تأکید کرد که در همه شرایط این مردم هستند که راه و مسیر را چه هدایت و چه ذلالت برمی‌گزینند، گفت: نمونه این آزادی، علم و تحقیق و مباحث را در دوران امام صادق (ع) و امام باقر (ع) شاهد هستیم و این افتخاری برای ماست که پیرو مکتب امام صادق (ع) هستیم و ملت ایران همانند گذشته راه ولایت و مسیر ائمه هدی (ع) و پیامبر اسلام (ص) را طی خواهند کرد.

××××××××××××××××××××××××××××××

منبع:میزان

#صبای عدالت اریانا

#saaok

 

توسط goodnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *