اعتراض‌ها و ناآرامی‌ها در آمریکا جنگ سیاسی بزرگی را در این کشور و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ رقم زده است.

شهر‌ها و ایالت‌های مختلف آمریکا که در یک ماه گذشته شاهد موج بزرگی از اعتراض‌ها و ناآرامی‌ها به خشونت پلیس و تبعیض نژادی بودند، روز گذشته شاهد برپایی تظاهرات گسترده سالروز «رهایی سیاهان» بود.
برگزاری جشن رهایی سیاهان در سراسر آمریکا؛ ادامه جنگ سیاسی در واشنگتن
تظاهرات جشن «رهایی سیاهان» امسال در سراسر آمریکا همزمان با تظاهرات موسوم به «جان سیاهان مهم است»، برگزار شد.
جنبش «جان سیاهان مهم است»، که در هفته‌های اخیر در آمریکا و سراسر جهان به شکلی گسترده به برگزاری تظاهرات علیه تبعیض نژادی منجر شد، در پی قتل «جورج فلوید»، شهروند سیاه پوست آمریکایی توسط پلیس شهر «مینیاپولیس» ایالت «مینه سوتا» شکل گرفت.
برگزاری جشن رهایی سیاهان در سراسر آمریکا؛ ادامه جنگ سیاسی در واشنگتن
مراسم ۱۹ ژوئن (۳۰ خرداد) قدیمی‌ترین مراسم شناخته شده در آمریکا برای پایان برده داری است.
این مراسم امسال در میانه اعتراض‌هایی برگزار شد که سراسر آمریکا را فرا گرفته و به بحرانی جدی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ در این کشور مبدل شده است.
«نیویورک»، «آتلانتا»، «جورجیا»، «واشنگتن دی سی»، «میسوری»، «ایلینویز» از جمله ایالت‌هایی بودند که مراسم جشن روز رهایی سیاهان در آن‌ها امسال به شکل گسترده‌ای برگزار شد.
«شیکاگو»، «نیوریورک»، «تولسا»، «دالاس»، «آتلانتا»، «مینیاپولیس» و «واشنگتن» شهر‌هایی بودند که اعتراض‌ها در آنها به شکل گسترده‌ای برگزار شد.
برگزاری جشن رهایی سیاهان در سراسر آمریکا؛ ادامه جنگ سیاسی در واشنگتن
ایالت‌های «کانیتیکت»، «ایلینویز»، «مینه سوتا»، «ورمونت»، «کانزاس» و «واشنگتن» نیز اقدام به تعیین ۱۹ ژوئن به عنوان مناسبتی رسمی کردند.
قابل توجه است که اعتراض‌ها علیه نژادپرستی در کشور‌های مختلف جهان همزمان با آمریکا ادامه دارد.
بلژیک و انگلیس از جمله کشور‌هایی بودند که روز جمعه شاهد برگزاری اعتراض علیه خشونت پلیس و تبعیض نژادی بودند.
از سوی دیگر معترضان روز گذشته اقدام به تخریب مجسمه «جورج واشنگتن»، در «پورتلند» در ایالت «اورگان کردند.
تخریب مجسمه‌ها و بنا‌های یادبود در پورتلند در چند روز گذشته رخ داده است و معترضان پیشتر اقدام به تخریب مجسمه «توماس جفرسون» کرده بودند.
برگزاری جشن رهایی سیاهان در سراسر آمریکا؛ ادامه جنگ سیاسی در واشنگتن
در «کارولینای شمالی» نیز دو بنای یادبود که دارای ریشه‌های نژادپرستانه بودند، تخریب شدند.
در میانه اعتراض‌ها به تبعیض نژادی، گزارش‌هایی منتشر شده که نشان می‌دهد ایالت «ویسکانسین»، یکی از بدترین ایالت‌های کشور از این نظر است.
با وجود تاثیر نابرابر شیوع بیماری «کرونا» بر اقلیت‌ها در آمریکا، ایالت «ویسکانسین» دارای بدترین کارنامه در این مورد است؛ چرا که در حالی که ۶.۷ درصد جمعیت این ایالت سیاه پوست هستند، تقریبا یک چهارم مرگ و میر ناشی از کرونا در این ایالت سیاه پوستان هستند.
از «آتلانتا» نیز خبر می‌رسد، راننده یک خودرو اقدام به تیراندازی به سمت معترضانی کرد که یک خیابان را مسدود کرده بودند.
در این حادثه کسی آسیب ندید و راننده توسط پلیس دستگیر شد.
ترامپ که اقدام‌ها و اظهاراتش در مورد اعتراض‌های اخیر از سوی مجامع داخلی و خارجی مورد انتقاد قرار گرفته، در جدیدترین موضع گیری‌های خود در مورد این اعتراض ها، ضمن متهم کردن مقام‌های دموکرات به دامن زدن به این اعتراض ها، خواستار توقف روند تخریب مجسمه‌ها و بنا‌های یادبود شد.
وی که امروز برای حضور در گردهمایی انتخاباتی خود در «اوکلاهما» به این شهر سفر می‌کند، با انتشار توییتی، بار دیگر معترضان به نژادپرستی در آمریکا را تهدید کرد.
البته بحران‌ها و چالش‌های سیاسی دیگری نیز در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا، رقم خورده اند و عرصه سیاست در این کشور را به میدانی برای انتقام و تلافی جویی مبدل کرده اند.

استعفای اجباری مقام‌های ارشد وزارت دفاع و خارجه آمریکا به دلیل همکاری با افراد اخراج شده از کابینه یا اعلام مخالفت با تصمیم‌های «دونالد ترامپ»، رییس جمهور و … گوشه‌ای از جنگ سیاسی در واشنگتن است.
در این راستا، «ویلیام بار»، دادستان کل آمریکا در تلاش است افراد مشارکت کننده در تحقیقات پرونده استیضاح ترامپ را هدف قرار دهد.
«جفری برمن»، دادستان منطقه «منتهن» در نیویورک که مسئولیت تحقیق در مورد «رودی جولیانی»، وکیل شخصی ترامپ را برعهده داشت، از جمله افرادی است که تحت فشار بار قرار گرفته تا از سمت خود استعفا دهد.
وی که «مایکل کوهن»، وکیل شخصی ترامپ را در پی اثبات اتهام هایش به زندان فرستاد، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد استعفا نداده و نخواهد داد.
وی همچنین تلاش ترامپ برای معرفی جانشین خودش را محکوم کرده و گفت «این فرد سابقه خدمت به عنوان دادستان را ندارد.»
تلاش برای برکناری برمن جمهوریخواه، جدیدترین تلاش دولت آمریکا برای اخراج افرادی است که از نظر ترامپ به اندازه کافی وفادار نیستند.
×××××××××××××××××××××××××××××××××
منبع:تابناک
#صبای عدالت اریانا
#SAAOK

توسط goodnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *