یک کارشناس علوم قرآنی گفت: روایت‌های متعددی پیرامون رویکرد «امام هادی (ع)» در زمان امامتشان در قبال مردم وجود دارد یکی از این روایت‌ها نشان می‌دهد که ایشان علاوه بر تربیت افراد چگونه هوشمندانه آنان را در مسیر درست هدایت قرار می‌دادند.

مهدی گودرزی : پیرامون سیره رفتاری «امام علی النقی(ع)» و علت نامگذاری ایشان با عنوان هادی گفت: باید توجه داشت که اسامی «اهل بیت (ع)» هر یک دارای معرفتی است که با تفکر در آن می‌توان به آن دست یافت، «هادی» به‌ عنوان هدایتگر است البته باید توجه داشت که «ائمه معصومین(ع)» همه برای هدایت امت اسلامی حضور داشتند، اما «امام دهم (ع)» این ویژگی را به صورت واقعی و واضح تری نشان دادند، ایشان به معنای واقعی کلمه هدایت‌گر دین اسلام به سوی سعادت هستند.

***رویکرد «امام هادی (ع)» نسبت به مردم 

وی در همین راستا ادامه داد: روایت‌های متعددی پیرامون رویکرد «امام هادی (ع)» در زمان امامتشان در قبال مردم وجود دارد یکی از این روایت‌ها نشان می‌دهد که ایشان علاوه بر تربیت افراد چگونه هوشمندانه آنان را در مسیر درست هدایت قرار می‌دادند.

 

چند نکته مهم پیرامون نگاه «امام هادی(ع)» نسبت به  ۳ نعمت مهم الهی
***نگاه «امام هادی (ع)» نسبت به ۳ نعمت مهم الهی

گودرزی در مورد شیوه درست هدایت انسان‌ها افزود: یکی از ویژگی‌های خوب یک مربی تربیت به هنگام و اثرگذار است، در روایات آمده است روزی یکی از یاران «امام هادی (ع)» با نام ابوهاشم جعفری به دلیل فشار زیاد مشکلات اقتصادی عصبانی و گلایه‌مند بود او گلایه خود را پیش «امام هادی (ع)» برد هنگامی که از در داخل شد و در پیشگاه «امام دهم (ع)» قرار گرفت پیش از آن که حرفی زده باشد «امام هادی (ع)» به وی فرمودند: ابوهاشم برای شکر کدام یک از نعمت‌ها به اینجا آمده‌ای، ابوهاشم سر خود را به پایین انداخت و حضرت در ادامه فرمودند: خداوند سه نعمت به شما داده ابتدا نعمت «ایمان» دوم نعمت «سلامت» و سوم نعمت «قناعت» آیا در آن‌ها تدبر نمی‌کنی.

***نعمت «ایمان» از نگاه «امام دهم(ع)»

وی «ایمان» را به عنوان یک نعمت ارزشمند مورد بررسی قرار داد و افزود: «ایمان» نعمتی ارزشمند و بزرگ است، کمتر فردی در دنیا دیده می‌شود که به حساب و کتاب اعمال خود بپردازد، خداوند بندگان خود را دوست دارد و آنان را متوجه اعمال نیک و بدشان می‌کند تا آنان بدانند که چگونه راه سعادت را در پیش بگیرند، هنگامی که مرگ آن‌ها را در بر می‌گیرد انسان‌ها تازه متوجه دارایی‌های خود می‌شوند، در روز قیامت افرادی که قرار است به جهنم بروند حاضر می‌شوند تا همه دارایی خود را بدهند و به جهنم نروند حتی در مواردی آن‌ها از خدا می‌خواهند تا فرزندانشان را به جای آنان عذاب کند که جوابی منفی دریافت می‌کنند، «امام هادی (ع)» در اینجا به ابوهاشم یادآوری می‌کند که «ایمان» تو را از جهنم نجات خواهد داد و این ارزشی بسیار زیاد دارد. «ایمان» کالا‌یی است که امروز ارزش آن را نمیدانی و در آخرت برای تو بسیار راهگشا خواهد بود.

***نعمت سلامت از نگاه «امام هادی (ع)»

این کارشناس علوم قرآنی پیرامون نعمت سلامت افزود: «امام هادی (ع)» در هنگام تربیت و تعلیم به ابوهاشم به او یادآور می‌شود که «سلامت»، نعمتی بزرگ است که از سوی خداوند به بندگان هدیه داده شده و باید قدر آن را بدانیم چنانچه سلامت باشیم می‌توانیم عبادت خدا را انجام دهیم و ایمانی مستحکم داشته باشیم چه بسا کسانی که بیمارند و روی تخت بیمارستان هستند و در حسرت خواندن دو رکعت نماز به سر می‌برند یا افرادی که بیمار هستند و از سلامت لازم برخوردار نیستند تا بتوانند خدمت پدر و مادر را به جا بیاورند چقدر حسرت دارند، حتی برخی از افراد که به خاطر کهولت سن و فراموشی که به سراغشان آمده نمی‌توانند در وقت نماز تمرکز لازم را داشته باشند و نماز را با توجه به جا بیاورند این افراد چنانچه متقی و مومن باشند قطعاً حسرت خواهند خورد پس باید قدر سلامتی را دانست و خداوند را به خاطر آن شکر کرد.

***نعمت قناعت از دیدگاه «امام هادی (ع)»

وی نعمت قناعت را از دیدگاه «امام هادی (ع)» مورد بررسی قرار داد و اظهار کرد: «امام هادی (ع)» به ابوهاشم پیرامون نعمت قناعت تذکر داد و او را به تدبر در نعمت قناعت دعوت کرد چرا که افراد زیادی هستند و از مشکلات مالی عدیده‌ای رنج می‌برند، اما حاضر نیستند دست خود را جلوی دیگران دراز کنند و معتقدند باید با تلاش و کوشش به کسب روزی حلال بپردازند قناعت نعمتی بزرگ و بسیار ارزشمند است.

چند نکته مهم پیرامون نگاه «امام هادی(ع)» نسبت به  ۳ نعمت مهم الهی

***شیوه هدایت «امام هادی (ع)»

گودرزی شیوه هدایت «امام هادی (ع)» را مورد بررسی قرار داد و افزود: در همین حکایت نکاتی ریز، ارزشمند و بسیار مهم دیده می‌شود، هنگامی که هنوز ابوهاشم لب به سخن نگشوده و از خداوند گله نکرده است «امام هادی (ع)» نعمت‌های خداوند را که بسیار ارزشمند هستند به او یادآوری می‌کنند پس از آنکه اعتقادات وی را در مسیر درست هدایت می‌کند و به او نکاتی ارزشمند را یادآور می‌شود، ایشان حدود ۱۰۰ دینار به ابوهاشم می‌دهند تا بتواند مشکلات اقتصادی خود را برطرف کند.

وی رویکرد انبیاء و «ائمه معصومین (ع)» را مورد بررسی قرار داد و تاکید کرد: تمام «انبیاءو ائمه معصومین (ع)» خصوصاً «امام رضا (ع)»، «امام جواد (ع)» و «امام هادی (ع)» زمینه را برای پذیرش و حضور «امام زمان (عج)» در جامعه بعد از خود فراهم کردند، این میراثی ارزشمند است که از زمانی که «پیامبر خاتم (ص)» به رسالت مبعوث شدند پیرامون آن تذکرات فراوانی به مردم داده بودند و بشارت حضور و ظهور او را برای جامعه اسلامی به خوبی بازگو کرده بودند.

***اهمیت مهدویت

این کارشناس علوم قرآنی در همین راستا اظهار کرد: اهمیت مهدویت پس از «پیامبراکرم (ص)» به حدی بیان و پر رنگ شده است تا حدی که در روزی عمر خدمت «پیامبر اکرم (ص)» رسید و گفت من دجال آخرالزمان را یافته ام می‌توانم آن را بکشم «پیامبراکرم (ص)» به وی فرمودند: تو دجال واقعی را نیافته و نمی‌توانی آن را بکشی حتی اگر فکر می‌کنید دجال را یافته و آن را بکشی برای تو فایده‌ای ندارد این روایت نشان می‌دهد ریل گذاری برای مهدویت از چه زمانی آغاز شده و تا چه حد مورد تاکید تمام «ائمه اطهار (ع)» بوده است، در عین حال باید توجه داشت که معرفت نسبت به «ائمه معصومین(ع)» زمینه ارتقاء تقوای ما را بالاتر می‌برد.

این کارشناس علوم قرآنی روند بصیرت افزایی مردم را خصوصا در زمان «امام هادی (ع)» مطرح و بیان کرد: بصیرت مردم همواره محور اصلی هدایت بوده، ولایت در زمان «امام علی (ع)، «امام حسین (ع)» و «امام رضا (ع)» به علت بی بصیرتی مردم زمینه ظلم ستم بر «ائمه معصومین(ع)» بود. معرفت شناسی و بصیرت افزایی مردم در زمان «امام هادی (ع)» با تلاش ایشان توسعه بیشتری پیدا کرد و در عین حال زمینه برای پذیرش غیبت‌ «امام زمان (ع)» فراهم شد. جامعه ما نیز نیاز به فضایی برای بصیرت افزایی دارد و باید برای آن تلاش کرد تا شاهد حکومت عدل منجی بشریت باشیم.

چند نکته مهم پیرامون نگاه «امام هادی(ع)» نسبت به  ۳ نعمت مهم الهی

وی افزود: «امام هادی (ع)» زمانی به امامت رسیدند که همچون پدر بزرگوارشان در سنین پایین و کودکی قرار داشتند این شرایط آمادگی پذیرش مردم برای پذیرش «امام زمان (عج)» در سنین کودکی را فراهم کرد از سوی دیگر ایجاد وکالت که در زمان و دوره امامت «امام هادی (ع)» به اوج خود رسید توانست واسطه بین مردم و امامت باشد و بتواند مردم را به سوی حق و حقیقت راهنمایی کند.

***مهمترین اعمال در روز ولادت «امام هادی (ع)»

گودرزی پیرامون بهترین اعمال در روز ولادت «امام هادی (ع)» خاطرنشان کرد: مهمترین اعمالی که باید در روز ولادت «امام هادی (ع)» انجام دهیم بصیرت افزایی پیرامون این امام بزرگوار است، توجه به سبک زندگی ایشان همچنین تفکر در اهداف سیره شخصیتی «امام دهم (ع)» از جمله مهمترین اعمال به شمار می‌رود، از سوی دیگر زیارت جامعه کبیره و تفکر در معانی بلند آن بسیار مهم است. با این حال نباید فراموش کنیم بزرگترین عمل و پر فضیلت‌ترین عمل افزایش معرفت نسبت به «امام هادی (ع)» است لذا می‌توان با خواندن زیارت جامعه کبیره به نیت زیارت ایشان به فضیلت‌ها و ثواب فراوانی دست یافت.

منبع : میزان

#صبای عدالت آریانا

#SAAOK

توسط goodnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *