عادی سازی روابط دیپلماتیک بین رژیم صهیونیستی و کشور‌های عربی حوزه خلیج فارس شکاف‌هایی را در روابط فلسطین و دولت‌های عربی آشکار کرده است.

 نشریه گاردین در مطلبی می‎نویسد که برای سال‎ها رژیم صهیونیستی شدیدا به دنبال ایجاد رابطه با کشور‌های عربی و کشور‌های عربی حاشیه خلیج فارس، بوده است.

این تلاش‌های رژیم صهیونیستی زمانی نتیجه داد که بحرین و امارات در مراسمی در کاخ سفید با این رژیم موافقت نامه‌هایی را امضا کردند تا روابط باز تجاری و دیپلماتیک برقرار شود.

این یک توافق صلح نبوده است، زیرا سه طرف امضا کننده هرگز درگیر جنگ نبوده اند و مدت‎هاست که تبادلاتی با یکدیگر داشته اند.

«صائب عریقات»، سیاستمدار ارشد فلسطینی با محکوم کردن این توافق‎ها گفت «این توافق‎ها تشویق فوق العاده‌ای برای رژیم صهیونیستی برای ادامه اشغال است و ما قطعا احساس خیانت می‌کنیم».

بر اساس طرح صلح عربی در سال ۲۰۰۲، کشور‌های عربی اعلام کردند که رژیم صهیونیستی تنها در صورت دستیابی توافقی پایدار با فلسطینی‌ها و پایان دادن به اشغالگری، روابط عادی، دریافت خواهد کرد.

یک دیپلمات فلسطینی نیز می‎گوید «برخی می‌گویند که راهکار‌های قدیمی شکست خورده است و وقت آن رسیده که راهکاری جدیدی را امتحان کرد، اما به عنوان یک منطق اساسی، واضح است که رژیم صهیونیستی به خوی اشغالگری خود پایان نخواهد داد؛ این رژیم تاکنون فرصت‌های زیادی برای ایجاد اطلاحات داشته است».

به گفته وی، «بحرین و امارات بدون هیچ دلیلی با امضای توافق عادی سازی روابط، هدیه‌ای بزرگ به رژیم صهیونیستی دادند».

«دونالد ترامپ»، گفت که چند کشور عربی دیگر به زودی قصد خود را برای امضای توافقات مشابه اعلام می‌کنند.

یک کارشناس فلسطینی در شهر رام الله می‎گوید «روابط با رژیم صهیونیستی بر اساس علاقه خالص این کشور‌های عربی است و هیچ کدام آنها به مسئله فلسطین اهمیتی نمی‌دهند».

وی در ادامه گفت «من اصلا از موضوع توافقات متحیر نشدم واین اقدام کشور‌های عربی دور از انتظار نبود؛ مدتهاست که بین رژیم صهیونیستی و کشور‌های عربی حوزه خلیج فارس روابط برقرار شده است»

مقام‎های فلسطینی هشدار دادند که فشار‌ها در منطقه بحرانی‌تر از سال‌های گذشته است.

کشور‌های عربی می‌گویند که توافق آنها با رژیم صهیونیستی باعث شد این رژیم از ادامه کار برای الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری به اراضی اشغالی منصرف شود.

طبق توافق رژیم صهیونیستی با امارات، این رژیم موافقت کرد که طرح الحاق را به حالت تعلیق درآورد، اما منتقدان این قرارداد می‌گویند که این بند فقط به صورت شفاهی عنوان شده است.

در همین حال، سیاستمداران رژیم صهیونیستی طرح الحاق را هنوز در اولویت می‌بینند.

اردن در حالی که تنها کشور دیگر به جز مصر است که توافقنامه صلح رسمی با رژیم صهیونیستی را امضا کرده است، بی تفاوتی جهان عرب به موضوع فلسطین را مشکل ساز می‌داند.

برای امان، که بیشتر جمعیت آن فلسطینی است، نتیجه الحاق می‌تواند بی ثبات کننده باشد.

نخست وزیر اردن می‎گوید «ما شنیده ایم که کشور‌ها در زمینه‌های مختلف چیز‌های مختلفی می‌گویند، اما مسئولیت اردن این است که همه چیز را همانطور که می‌بیند عنوان کند».

«گاردین» در پایان نوشت «پس از طرح صلح ترامپ، نقشه‌ای که اسرائیل برای الحاق برنامه ریزی شده خود در نظر داشت، در ژانویه منتشر شد و رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه گفت ترکیه هرگز این پیشنهادات را قبول نخواهد کرد و همچنین کشور‌های عربی حاشیه خلیج فارس را به خیانت به آرمان فلسطین متهم کرد.»

*************************************************
منبع : میزان

#صبای عدالت آریانا

#SAAOK

توسط goodnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *