شرایط انتخاباتی در آمریکا به گونه‌ای پیش می‌رود که مردم این کشور نگران بروز خشونت‌های گسترده هستند.

رفتار‌های دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا، مردم این کشور را نگران کرده است، گویی که از ظن آنها قرار است ترامپ آمریکا را به فروپاشی بکشاند.

برداشت‌هایی که از سخنان و مواضع ترامپ می‌شود، نشانه‌ای از شکل گیری بحران‌های سیاسی اجتماعی در این کشور به واسطه سیاست‌هایی است که دونالد ترامپ، در تدارک آنهاست.

نخبگان، فرهیختگان و مردم آمریکا از یک سو خود را برای آمریکای بدون ترامپ آماده می‌کنند و در اندیشه خود یک جشن ملی برای شکست او را در سر می‌پرورانند و از سوی دیگر نگران اتفاق احتمالی مهمی هستند.

آیا ترامپ در صورت شکست در انتخابات ریاست جمهوری، به انتقال قدرت مسالمت آمیز تن می‌دهد یا نه؟!

این پرسشی است که اکنون میلیون‌ها آمریکایی نگران به آینده کشور خود، با آن درگیر هستند.

آنچه که از سخنان و مواضع ترامپ برآورد می‌شود، او در صورت شکست در کارزار انتخابات ریاست جمهوری، قصد بر هم زدن و نپذیرفتن نتایج آن را دارد، او بار‌ها تکرار کرده که انتخابات ریاست جمهوری این دوره در آمریکا، ناسالم‌ترین انتخاباتی است که در حال برگزاری است.

ترامپ هواداران پر و پا قرصی دارد که حتی حاضر هستند کشور را به خاطر او به آشوب بکشند و خشونت‌های سازمان یافته خود را در کشور پیاده کنند.

در واقع رفتار‌های ترامپ و هوادارانش را در صورت اقدام، می‌توان یک «کودتای اجتماعی» از سوی تفکر «ترامپیسم» در آمریکا دانست.

آیا مخالفان تفکر ترامپ، توانایی مقابله با اقدامات او را در صورت جِر زنی سیاسی خواهند داشت؟

جدای از توانایی، آیا مخالفان ترامپ که در اکثریت هستند، انگیزه لازم را برای ایستادگی مقابل بر هم زدن بازی انتخاباتی از سوی ترامپ و هوادارانش را دارند؟

هواداران ترامپ، افراطی و خشن هستند و البته مسلح که در صورت هر گونه مغایرت نتایج انتخابات ریاست جمهوری با خواسته آنها که در ۱۳ آبان روشن خواهد شد، احتمال رفتار‌های خشونت آمیز از سوی این طیف پیش بینی می‌شود.

نگرانی سیاستمداران در مجلس و سنای آمریکا نیز به شدت وجود دارد تا جایی که «نانسی پلوسی»، رییس مجلس نمایندگان آمریکا، به خبرنگاران گفته به دنبال اتخاذ اقداماتی قانونی برای کنار گذاشتن ترامپ از قدرت تا زمان بهبودی وی است.

 

هر چند تصمیم پلوسی، یک روند دشواری را باید سپری کند، اما همین تصمیم نیز خود بر فضای سیاسی و اجتماعی آمریکا، تاثیر گذار است و باعث جری‌تر شدن هواداران سرسخت و خشن ترامپ خواهد شد.

در آمریکا جریان‌هایی هم وجود دارند که با درک شرایط کشور، در پی تنش‌زدایی هستند تا شاید بتوانند از تبعات خشونت‌ها بکاهند.

گروه‌ هایی نیز خود را آماده جنگ مسلحانه می‌کنند، هواداران ترامپ از یک سو و مخالفان او از سوی دیگر، در حال تسلیح خود با خرید سلاح هستند تا در صورت آغاز درگیری‌ها میان دو طرف دست خالی نباشند.

اقدام به ربودن فرماندار ایالت میشیگان نمونه‌ای از اقدامات خشونت آمیزی است که به هواداران ترامپ ربط داده شده است.

«گریچین ویتمر» یک دموکرات است و ایالت میشیگان نیز یکی از ایالت‌های مهم در انتخابات محسوب می‌شود.

در همین زمینه ماموران پلیس فدرال آمریکا، ۶ طرح ربایش فرماندار میشگان را دستگیر کردند.

«اف بی آی» می‎گوید توطئه سرنگونی خشونت آمیز فرمانداری و ربودن «گریچن ویتمر»، فرماندار میشیگان را خنثی کرده است.

جدای از تحولاتی همچون ابتلای ترامپ به کرونا، اقدام به ربودن فرماندار میشیگان و اعتراضات مردمی نسبت به ترامپ، یک اتفاق وحشتناک در آمریکا در حال وقوع است که همچون بمب ساعتی عمل خواهد کرد.

بر اساس آمار‌های منتشر شده از سوی پلیس آمریکا، تنها در ماه ژوئن خرید اسلحه از سوی مردم به بیش از ۴ میلیون قبضه رسیده است که رکورد بالایی و البته نگران کننده برای آمریکا است.

با وجود شرایط بحرانی در آمریکا، آیا حاکمیت این کشور تن به پیروزی ترامپ در انتخابات خواهد داد تا از بروز خشونت‌های گسترده جلوگیری کند یا بر اساس رأی واقعی، عمل خواهد کرد؟

شاید منطقی و معقول این باشد که به خاطر تهدیداتی که از سوی ترامپ و هواداران خشن او در آمریکا می‌شود، طرف مقابل کوتاه بیاید و دست‌ها را بالا ببرد و خود را شکست خورده معرفی کند، اما آیا با این وجود تضمینی وجود دارد که ترامپ پس از پایان چهار سال دوم خود، از کاخ سفید دل بردارد و مسالمت آمیز قدرت را تحویل دهد یا این که قصد دارد با افراطی گری‌های خود یک ریاست جمهوری مادام العمر برای خود ایجاد کند!

***********************************************

منبع : میزان

#صبای عدالت آریانا

#SAAOK

توسط goodnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *