ناوگان حمل و نقل عمومی تهران در آستانه فروپاشی

این روزها حال ناوگان حمل ونقل عمومی شهر تهران خوب نیست بگونه ای که با توجه به هشدارهای مسئولان شهری هر روز باید منتظر فروپاشی و سوگ ناوگانی باشیم که روز به روز ضعیف تر می شود و چشم انداز دقیقی نیز نمی توان با توجه به شرایط مالی و تحریم های ظالمانه‌ای برای آن متصور شد.

حال ناوگان حمل ونقل عمومی خوب نیست و این موضوع برکسی هم پوشیده نیست اما این روزها توصیه در مورد تقویت ناوگان به هشدار بدل شده و نشان می دهد وضعیت حمل ونقل عمومی شهر تهران براساس آنچه که رئیس شورای شهر گفته در آستانه فروپاشی است.

محسن هاشمی چندی پیش درمورد حال ناخوش سیستم حمل و نقل عمومی در تهران،اعلام می کند: حدود دو سال است که از وضعیت هشدار در مورد سیستم حمل ونقل عمومی تهران عبور کرده ایم.

رییس شورای شهر تهران با بیان اینکه واقعیت این است که سیستم حمل ونقل عمومی تهران در آستانه کلاپس و فروپاشی است، تاکید می کند: ده سال است ناوگان اتوبوسرانی تهران، نوسازی نشده و در حال حاضر بیش از ۸۰ درصد اتوبوس‌های تهران فرسوده شده و با کمبود ۵۰ درصدی هم مواجه هستیم، یعنی به جای ۹۰۰۰ دستگاه اتوبوس در حدود ۵۵۰۰ دستگاه اتوبوس فعال داریم.

ده سال است ناوگان اتوبوسرانی تهران، نوسازی نشده و در حال حاضر بیش از ۸۰ درصد اتوبوس‌های تهران فرسوده شده و با کمبود ۵۰ درصدی هم مواجه هستیم، یعنی به جای ۹۰۰۰ دستگاه اتوبوس در حدود ۵۵۰۰ دستگاه اتوبوس فعال داریم.هاشمی  ادامه می دهد: در مترو این کمبودها بیشتر احساس می شود، چرا که سه خط مترو در سالهای اخیر افتتاح شده اما واگن وتجهیزات آن تامین نشده است و این خطوط؛ تجهیزات سایر خطوط را استفاده می کنند و  طبیعی است این مشکلات،  موجب کمبود تجهیزات، افزایش استهلاک، عدم اورهال و تعمیرات اساسی به موقع در تجهیزات می شود و اخیرا هم شاهد سوانحی در این حوزه بودیم که به دلیل عدم تلفات، متاسفانه رسانه ها به سادگی از کنار آن عبور کردند.

نیاز ۳۰ هزار میلیارد تومانی تهران برای توسعه و نوسازی ناوگان حمل و نقل

بعد از آن نیز مناف هاشمی معاون حمل ونقل شهرداری تهران ضمن هشدار در مورد وضعیت فرسودگی ناوگان حمل و نقل با بیان اینکه تهران بالغ بر ۵۷۰۰ دستگاه اتوبوس و  ۱۵۰۷ قطار مترو و قریب به ۸۰ هزار دستگاه تاکسی دارد که باید نگاهی هم به وضعیت فرسودگی ناوگان داشت، ادامه می دهد: در حوزه مترو ۴۰۰ دستگاه قطار ما نیازمند اورهال بوده ، در حوزه اتوبوسرانی نزدیک به ۶۰ درصد ناوگان فرسوده است و تنها ۴۰ درصد ناوگان را می‌توان تا پنج سال آینده استفاده کرد.

هاشمی در ادامه با بیان اینکه قریب به ۴۰ هزار دستگاه تاکسی شهر تهران نیز نیارمند نوسازی است، تاکید می کند: وضعیت ناوگان حمل ونقل عمومی پایتخت به لحاظ فرسودگی اصلا مطلوب نیست و ناوگان عمومی پایتخت برای نوسازی طی ۱۰ سال آینده  به ۳۰۰ هزار میلیارد تومان منابع مالی نیاز دارد که اگر بخواهیم این برنامه را محقق کنیم باید  سالانه ۳۰ هزار میلیارد تومان منابع مالی تامین شود.

این هشدارها ادامه داشت اما مسئولان دولتی که برابر قانون باید در توسعه حمل ونقل به کلانشهرها کمک کنند ، بنا به مشکلات مالی، کرونا و تحریم توان پاسخی به نیاز تهران و این هشدارها ندادند و  همین مسئله سبب شد که پیور حناچی شهردار تهران دست به قلم شده و در نامه‌ای به دفتر مقام معظم رهبری درخواست کند که منابع مالی خرید اتوبوس و واگن مترو از محل بازگشت منابع صندوق توسعه ملی پرداخت شود.

کمبود ۳۰۰۰ اتوبوس و ۱۵۰۰ واگن

وی در این نامه که  خطاب به حجت‌الاسلام محمدی گلپایگانی رییس دفتر مقام معظم رهبری، نوبخت معاون رییس جمهور و نهاوندیان دبیر شورای عالی هماهنگی امور اقتصادی نگارش کرده بود، نوشت:” سامانه‌های مترو و اتوبوسرانی که وظیفه بخش قابل توجهی از جابه‌جایی‌های روزانه در کلانشهر تهران را برعهده دارند، با کمبودها و چالش‌های قابل ملاحظه‌ای روبرو هستند. به نحوی که در حال حاضر بیش از ۷۰ درصد ناوگان اتوبوسرانی تهران فرسوده بوده و در سامانه مترو نیز بیش از ۵۰ درصد قطارها از مرز تعمیرات اساسی عبور کرده‌اند و این در حالی است که شهر تهران با کمبود حدود ۳۰۰۰ دستگاه اتوبوس و ۱۵۰۰ دستگاه واگن مترو نیز مواجه می‌باشد. با توجه به مراتب مذکور، شهرداری تهران به منظور رفع بخشی از معضلات مطروحه در نظر دارد نسبت به خرید ۱۰۰۰ دستگاه اتوبوس به مبلغ ۳۰ هزار میلیارد ریال و ۲۱۰ دستگاه واگن مترو به مبلغ ۵۰ هزار میلیارد ریال اقدام کند، لذا با توجه به محدودیت‌های مضاعف مالی ناشی از شیوع بیماری کرونا و عدم امکان تامین منابع مالی از سوی این شهرداری، خواهشمند است دستور فرمایید نسبت به اخذ مجوز استفاده از بازگشت منابع صندوق توسعه ملی برای تامین مالی خرید اتوبوس‌ها و واگن‌های مذکور به مبلغ ۸۰ هزار میلیارد ریال اقدام لازم مبذول نمایند.”

اصرارها برای کمک ادامه داشت و حتی زمزمه هایی مبنی بر افزایش قیمت بلیت برای جبران خسارت  و خرید تجهیزات جدید مطرح شد، اما هیج کدام نتوانست جای لزوم کمک دولت برای توسعه و خرید ناوگان جدید را پرکند، هرچند یک کارشناس حوزه شهری که سالها در پست های مختلف مدیریتی شهرداری تهران اعم از شهرداری منطقه ۱۸، معاونت اجرایی سازمان ترافیک، مدیرعاملی ستادمعاینه فنی، محیط زیست شهرداری و… فعالیت کرده، معتقد است که تمام رمز تحول در توسعه حمل و نقل عمومی، فقط پول نیست  و مدیران نیز باید ریسک پذیر باشند و مسئولیت برخی اقدامات را با شجاعت بپذیرند.

ناوگان حمل ونقل با زحمت و تلاش پرسنل سرپا نگهداشته شده است

وحید نوروزی در گفت وگو با ایسنا، درمورد حال این روزهای ناوگان حمل و نقل عمومی میگوید: به روشنی می‌توان اعلام‌ کرد حال ناوگان‌عمومی شهر تهران اصلا خوب نیست. از روی کار آمدن دولت روحانی، تقریبا هیچ اتوبوس جدیدی وارد شهر تهران نشده  و بیش از ۸۰ درصد اتوبوس‌های موجود هم عملا فرسوده هستند.  حداقل ۵۰۰۰  دستگاه اتوبوس به فوریت برای شهر تهران نیاز داریم و  وضعیت مترو هم به نظرم بهتر از ناوگان اتوبوسرانی نیست. هم اکنون با احتساب قطارها تهران کرج، مجموعا ۱۶۷ رام قطار داریم که روزانه تا ۱۵ درصد آن خارج از سرویس هستند در حالی که با همین خطوط موجود مترو بایستی حداقل ۲۰۰ رام قطار جدید به شبکه مترو تهران اضافه کرد.

وی با بیان اینکه متاسفانه با مشکلات جدی پایانه و دپوی پارکینگ، توقف شبانه قطارها در خط و سرویس و نگهداشت هم مازاد بر کمبود ناوگان مواجه هستیم. می افزاید: این در حالی است که بیش از ۳۰۰۰ دستگاه از ناوگان اتوبوسرانی از سن فرسودگی گذشته اند و بخش مهمی هم دیزلی هستند که باید آلودگی شدید هوای ناشی از آنها را هم به شرایط ناوگان حمل و نقل عمومی اضافه کنید.

*********************************************************

منبع: ایسنا

#صبای عدالت آریانا

#SAAOK

توسط goodnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *