رییس جمهوری با بیان اینکه تلاش ما آغز واکسناسیون از ماه جاری است ، گفت : فرودگاه ها و همه مبادی ورودی کشور باید برای جلوگیری از ویروس جدید به دقت کنترل شوند .روحانی: برای جلوگیری از ورود ویروس جدید مبادی ورودی به دقت کنترل شود

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در پنجاه و دومین نشست ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به گذشت یک سال از شیوع ویروس کرونا در کشور اظهار کرد: در این مدت دوران سختی بر مردم گذشت. ماه‌های پیش رو هم باید با همین سختی مراعات کنیم تا این بیماری واگیر عالم‌گیر که تاکنون جان بیش از دو میلیون ۱۰۰ هزار نفر را گرفته و هنوز هم ادامه دارد، کنترل شود.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: بابت دستاوردی که امروز شاهد آن هستیم و در یکی دو هفته اخیر آمار فوتی‌های ما دو رقمی شد، از مردم بزرگ و کادر درمان تشکر می‌کنیم. در این زمینه بسیج و سازمان‌های مردم نهاد همه در کنار هم آمدند و این کار بزرگ را به وجود آوردند که این کارنامه غرورآفرینی برای ملت و دولت ایران است.

وی اضافه کرد: درحالی که کشورهای قدرتمندتر از حیث صنعتی و امکانات پزشکی، گرفتاری و مشکلات‌شان بسیار زیاد است و نتوانستند به طور کامل این بیماری را مهار کنند، در کشور ما این کار عظیم انجام شده است که از همه دست اندرکاران این اقدام بزرگ و سنگین از رسانه‌ها گرفته تا نیروهای هماهنگ کننده تا کادر درمان قدردانی می‌کنیم.

رییس دولت تدبیر و امید ادامه با بیان اینکه روند کاهشی معنی آن نیست که شرایط مطلوب است، اظهار کرد: ما روزی ۷۰، ۸۰ تا ۹۰ نفر فوتی داریم که این عدد زیاد است. زمانی که آمار یک تا ۲ نفر باشد، آن زمان می‌توانیم بگوییم که به نقطه مطلوب رسیدیم، اما الان این نقطه، نقطه مطلوب ما نیست.

روحانی گفت: نسبت به گذشته شرایط ما بهتر است اما روند کاهشی باید ادامه پیدا کند. امروز در گزارشی که دکتر رییسی از استان‌ها می‌دادند در بسیاری از استان‌ها روند کاهشی بود ولی در برخی استان‌ها روند کاهشی آن متوقف شده بود و در بعضی جاها شروع به افزایش تعداد بیمار شده بود که این می‌تواند برای ما نگران کننده باشد.

وی تاکید کرد: نباید به خاطر کاهشی شدن مسیر اهمال، عادی‌نگری، عادی‌سازی در رفتارها و رفتارهای خانوادگی و اجتماعی مدنظر قرار بگیرد که می‌تواند برای ما خطرناک باشد و همچنان این نگرانی وجود دارد.

روحانی ادامه داد:‌ ویروس جدید جهش یافته به نام ویروس انگلیسی یا اخیرا در آفریقای جنوبی مشاهده شده بسیار نگران کننده است. این ویروس ابتدا از چین و ووهان به کشورهای دیگر رسید. بنابراین رسیدن ‌آن از آفریقا یا اروپا، مشکل‌تر از چین نیست بنابراین اگر مراقبت و مواظبت نکنیم این ویروس جهش یافته ما را نیز مبتلا می‌کند.

رییس جمهوری گفت: امروز آمار نگران کننده‌ای از ابتلای جوانان و نوجوانان در برخی استان‌ها داده شد که این هم نگرانی جدیدی است چرا که قبلا ابتلاها مربوط به افراد مسن بود و امروز مواردی از ابتلای افراد در سن پایین مشاهده می‌شود که این می‌تواند در آینده برای ما مشکل آفرین باشد.

 باید تا زمان رسیدن واکسن کاملا مراقبت کنیم

روحانی یادآور شد: ما باید حداقل در ۵ یا ۶ ماه آینده با همین دقت رعایت پروتکل‌های بهداشتی را تا زمان رسیدن واکسن ادامه دهیم. البته آن زمان هم با تزریق واکسن در مرحله اول و دوم، اینکه چقدر این واکسن موثر باشد،   تا واکسن‌های ایرانی برسد زمان می‌برد بنابراین ما زمانی حداقل ۶ ماهه پیش رو داریم و باید کاملا مراقبت کنیم تا ببینیم در آن زمان شرایط ما چگونه می شود که امیدواریم شرایط مطلوب پیش بیاید.

رییس جمهوری یادآور شد: شروع موج جدید به معنای تعطیلی بخشی از کسب و کارها، ایجاد مشکلات روحی و اخلال در  ارائه خدمات نسبت به مردم است بنابراین باید با همه توان تلاش کنیم تا وارد موج جدید نشویم و اگر وارد موج جدید شویم مهار کردن آن برای ما سخت می‌شود.

وی تشدید نظارت‌ها را راه جلوگیری از بروز موج جدید عنوان کرد و گفت: باید از لحاظ فرهنگی به مردم تاکید شود و تبلیغات ادامه پیدا کند. البته تنها تبلیغات بیان مطلب در صدا و سیما، ‌روزنامه‌ها و در سایر رسانه‌ها کافی نیست باید نظارت را هم تشدید کنیم.

روحانی گفت: تشدید نظارت‌ها با نرم‌افزارهای دیجیتالی بسیار خوب است و از طریق اپلیکیشن‌ها راحت‌تر می‌توان نظارت را اعمال کرد. در واقع ‌از طریق این اپلیکیشن‌ها بود که جلوی برخی مسافرت‌ها گرفته شد.

رییس دولت تدبیر و امید اظهار کرد: اگر قرارگاه بتواند کاری کند که سفرهای بین شهری را به این اپلیکیشن مرتبط کنیم و مانع از سفر با خودروی شخصی افراد با تست مثبت و مبتلا شود، خیلی خوب است که در قرارگاه گفتند این کار پیچیدگی‌هایی دارد و به قرارگاه گفتم این موضوع را دنبال کنند تا یک فرد مبتلا با ماشین شخصی به شهر و روستای دیگر نرود و مردم آن شهر و روستا را مبتلا نکند.

 ویروس موتاسیون یافته خطرناک‌تر است

رییس دولت دوازدهم با اشاره به گزارش ارائه شده در جلسه امروز در خصوص ویروس جهش یافته گفت: ویروس کرونا نه تنها در سطح جهان تضعیف نشده بلکه بیماری‌زایی و سرایت آن بیشتر شده است؛ حتی دکتر نمکی گفت ویروس موتاسیون یافته خطرناک‌تر و مرگ و میر آن بیشتر است.

وی با مهم خواندن این شرایط اضافه کرد: با این وجود، شاید با شرایط خطرناک‌تری در آینده مواجه شویم و درصورت کوچکترین غفلت و اهمال، تعداد افراد بیمار سرپایی، بستری و به تبع آن مرگ و میر خدای ناکرده افزایش می‌یابد و دچار مشکل می‌شویم.

روحانی خاطرنشان کرد: برای وارد نشدن ویروس جدید از وزارت راه و سایر مسئولان می‌خواهم در فرودگاه‌ها و همه مبادی ورودی از بندرها تا ریل مراقبت کنیم و از افراد جدیدی که از خارج کشور مخصوصا اروپا و اخیرا از آفریقا وارد می‌شوند، تست بگیریم.

وی ادامه داد: همچنان باید با قاطعیت جلوی تجمع و ترددهای غیرضرور را بگیریم و هیچ چیز نباید ما را از این حرکت باز دارد؛ رعایت پروتکل‌های بهداشتی وظیفه ملی، قانونی و شرعی همه ما است.

واکسیناسیون بهمن ماه در کشور آغاز می‌شود

روحانی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اقداماتی که در زمینه تامین واکسن داخلی و خارجی انجام شده است، گفت: در زمینه واکسن داخلی می‌توانیم بگوییم سال آینده سه واکسن پیش رو داریم و تا آخر بهار بخشی از آنها به دست ما می‌رسد. سه واکسن برکت، رازی و پاستور، واکسن‌های داخلی است که امیدواریم برخی از این‌ها در فصل بهار و برخی در فصل تابستان به دست ما برسد.

رییس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه تا آخر امسال غیر از کواکس، برای دریافت واکسن از جاهای دیگر هم تلاش می‌کنیم، تصریح کرد: خبر داده شده در ماه بهمن واکسیناسیون در کشور آغاز می‌شود و این کار بسیار اهمیت دارد. در عین حال واکسن خارجی تا وقتی واکسن داخلی برسد یک ضرورت است.

روحانی اضافه کرد: امیدوارم با همکاری هم، یاری یکدیگر و مراعات دستورالعمل‌ها به خوبی از این مراحل بگذریم و با موج چهارم مواجه نشویم.

****************************************************************************
منبع : ایرنا

#صبای عدالت آریانا

#SAAOK

توسط goodnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *