شکست قدرتمندانه کرونا که در سکوت مسئولان و رها کردن همه امور به حال خود هم هویداست، وگرنه دلیلی نداشت اتخاذ تدابیر ویژه در دستور کار ایشان قرار نگیرد و مثل منع تردد یا سخت گیری در اجرای پروتکل‌های بهداشتی را شاهد نباشیم و چشم انتظار رسیدن موج بعدی کرونا بمانیم که احتمالا مهیب‌تر از موج‌های قبلی است.

در بسیاری از نقاط کشورمان کرونا شکست خورده است، به گونه‌ای که می‌شود نشانه‌های این شکست را به وضوح دید، حتی در مناطقی از شهر‌هایی که کرونا در آن‌ها شکست نخورده و تاخت و تازش ادامه دارد!
در آستانه ولادت حضرت فاطمه زهرا و روز مادر، گزارش‌های رسیده از بسیاری از نقاط کشور حکایت از شکل گیری موج بزرگی از ازدحام و شلوغی در بازار‌ها دارد تا جایی که در بسیاری از نقاط ماموران پلیس راهور مجبور به حضور پررنگ‌تر در صحنه و تلاش مضاعف برای رتق و فتق امور ترافیکی پیرامون بازار‌ها شده اند.
وضعیتی که احتمالا در روز‌ها و هفته‌های آتی به کرات تکرار خواهد شد، به ویژه اگر بدانیم بعد از روز مادر، ولنتاین در پیش است و کمی پس از آن، ولدت امیرالمومنین و روز پدر، عید بزرگ مبعث و از همه این‌ها اساسی تر، نوروز باستانی. نوروزی در شروع سده جدید که اگر کرونا نبود، چه بسا به اتفاقی بزرگ گره می‌خورد.
اما مگر کرونایی در کار است که بخواهد یا بتواند مانع از هر اتفاقی مثل برپایی جشن و مراسم‌های مختلف شود؟ آن گونه که اخبار و گزارش‌ها نشان می‌دهند، پاسخ این سوال منفی است و در بسیاری از نقاط کشورمان کرونا تقریبا شکست خورده و از بین رفته است، تا جایی که برخی بازار‌ها با رونقی مواجه شده که در قیاس با دوران قبل از کرونا هم مثال‌زدنی‌ست!
ازدحام جمعیت در بازار شوش در تهران - جمعه دهم بهمن 99؛  این تصویر مثال کوچکی از شکست کرونا در کشورمان در باور عمومی مردم و مسئولان است.

ازدحام جمعیت در بازار شوش در تهران – جمعه دهم بهمن ۹۹؛ این تصویر مثال کوچکی از شکست کرونا در کشورمان در باور عمومی مردم و مسئولان است.
نکته جالب توجه در این میان، حضور گروهی از مردم با ماسک در ازدحام شدید جمعیت در بازار‌های بعضا سرپوشیده و پاساژ‌های تنگ و فاقد تهویه مناسب هواست که حکایت از اعتماد بسیار زیاد این افراد به ماسک برای پرهیز از ابتلا به کووید ۱۹ دارد، در حالی که گزاره‌های علمی چیز دیگری می‌گویند.
این در حالی است که کماکان گروهی از مردم حتی مجاب به استفاده از ماسک هم نشده اند و بابت این انتخاب (!) هیچ منع و محدودیتی متوجه خود نمی‌بینند؛ نه تذکر و هشدار قانونی و نه جریمه و ممانعت از تردد آزاد ایشان در کوچه و خیابان ها. اموری که در بسیاری از کشور‌ها با جدیت در دستور کار قرار دارند و حتی در برخی نقاط به تشکیل پرونده برای خاطیان هم منجر می‌شوند.
همه این‌ها نشانه آشکاری از شکست کرونا در کشورمان هستند چراکه اگر کرونا شکست نخورده بود، دلیلی نداشت همه چیز به روال قبل بازگردد و کسی متعرض ازدحام مردم در بازار‌ها نشود. ازدحام برای خرید هدیه برای روز مادر یا مناسبت‌های دیگر یا حتی فرصت خرید لباس‌های تخفیف خورده در انتهاب فصل که معنایش افزایش دورهمی‌ها و زیادشدن احتمال انتقال کروناست.
شکست قدرتمندانه کرونا که در سکوت مسئولان و رها کردن همه امور به حال خود هم هویداست، وگرنه دلیلی نداشت اتخاذ تدابیر ویژه در دستور کار ایشان قرار نگیرد و مثل منع تردد یا سخت گیری در اجرای پروتکل‌های بهداشتی (که استفاده از ماسک و تعطیلی اماکن فاقد تهویه مناسب از جمله آنهاست) را شاهد نباشیم و چشم انتظار رسیدن موج بعدی کرونا بمانیم که احتمالا مهیب‌تر از موج‌های قبلی است.
آینده‌ای محتمل که در این روز‌ها با قدرت و قوت به سمتش حرکت می‌کنیم و جدی اش نمی‌گیریم تا روزی که از راه برسد و بعد انگشت اتهام را به سمت همدیگر نشانه برویم و علت بروز فاجعه برای چندمین بار را قصور دیگران بدانیم؛ قصور دولت مردان و مسئولانی که در این روز‌ها دست روی دست گذاشته اند و بعد که فاجعه از راه برسد، در باب قصور و بی توجهی مردم سخنرانی‌ها خواهند کرد در حالی که از دید ما محکوم هستند، چون مانع حضور ما در بازار‌ها نشده‌اند!
********************************************************
منبع  : تابناک
#صبای عدالت آریانا
#SAAOK

توسط goodnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *