آن گونه که علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا و معاون وزیر بهداشت در پایان نشست ستاد اعلام کرد، این ممنوعیت برای آن دسته از شهر‌های زرد کرونایی قرار است اعمال شود که مسافرپذیر هستند نه همه شهر‌های زرد که شمارشان اکنون ۱۲۴ شهر است. اما ملاک مسافرپذیری چیست؟

در آستانه شروع هفته، اعمال ممنوعیت‌های جدید و تا حدودی مبهم در دستور کار پلیس قرار گرفته و سوالات پرشماری به دنبال داشته است.
به گزارش «تابناک»، از ساعاتی دیگر، منع تردد به سه استان شمالی کشورمان به اجرا در خواهد آمد و تنها خودرو‌هایی می‌توانند به سه استان گیلان، مازندران و گلستان وارد شوند که پلاک این استان‌ها را داشته باشند و از آن مهم تر، کارت ملی سرنشین هایشان نشان دهنده تولدشان در این استان‌ها داشته باشد! شرطی که البته قبلا هم اعلام شده بود، اما اجرا نه.
این تدبیری است که برای رهایی این استان‌ها از شیوع ویروس کرونا و بیماری کووید ۱۹ اتخاذ شده است و امید می‌رود که در نتیجه اجرایش، شهر‌های نارنجی کرونایی در کشورمان مثل شهر‌های قرمز به صفر برسد. شهر‌هایی که اکنون آمارشان ۱۸ شهر است که ۱۵ تایشان در استان مازندران واقع هستند و سه تای دیگری در استان گیلان.
تشدید منع تردد در این مسیر‌ها یکی از تصمیماتی است که در نشست روز شنبه گذشته ستاد ملی مقابله با کرونا اتخاذ شده تا روند رو به افزایش بیماری کووید ۱۹ در برخی نقاط کشور متوقف شود. روندی که سوای سه استان شمالی کشورمان، در چندین شهر دیگر کشورمان نیز دیده می‌شود و آن گونه که مسئولان تاکید دارند، موجب افزایش مراجعه کنندگان سرپایی به مراکز درمانی هم شده است.
در پی این اتفاقات، ستاد ملی تصمیم دیگری هم اتخاذ کرد که مثل منع تردد به سه استان، شفاف و واضح نبود؛ تصمیم به تشدید ممنوعیت‌های تردد و اعمال ممنوعیت‌هایی ویژه شهر‌های قرمز و زرد برای برخی از شهر‌های زرد. اینکه تردد به برخی از شهر‌های زرد ممنوع شود و تنها شهر‌های آبیِ کرونایی باشند که رفت و آمد به آن‌ها آزاد است و مشمول جریمه نخواهد شد.
اعمال ممنوعیت‌های جدید و مبهم کرونایی از فردا
اما کدام شهر‌های زرد مشمول منع تردد خواهند شد؟ آن گونه که علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا و معاون وزیر بهداشت در پایان نشست ستاد اعلام کرد، این ممنوعیت برای آن دسته از شهر‌های زرد کرونایی قرار است اعمال شود که مسافرپذیر هستند نه همه شهر‌های زرد که شمارشان اکنون ۱۲۴ شهر است. اما ملاک مسافرپذیری چیست؟
این سوالی است که هنوز پاسخش مشخص نشده است، در حالی که برای بسیاری از مردم مطرح است، به ویژه برای آن دسته از مردم که در روز‌های آتی به دلایل مختلف قصد سفر دارند. سوالی که پلیس راهور به آن پاسخ داده، اما بعید است توانسته باشد به ابهامات عمومی در این خصوص پایان دهد:
«برابر مصوبه امروز کمیته امنیتی-انتظامی وزارت کشور که با هدف جلوگیری از گسترش بیماری کرونا به انجام رسیده است، تردد خودرو‌های غیربومی به مشهد، اصفهان، شیراز، بندرعباس، بوشهر، قشم و کیش به دلیل مسافرپذیر بودن از شنبه ممنوع است. با توجه به این مصوبه علاوه بر جلوگیری از ورود خودرو‌های غیربومی به شهر‌های اعلام شده، برای آن‌هایی که به این مصوبه توجه نکنند مبلغ پنج میلیون ریال جریمه منظور خواهد شد.»
این را سردار سید تیمور حسینی، جانشین پلیس راهور ناجا اعلام کرده است؛ اعلام ممنوعیت تردد به هفت شهری که دوتایشان جزیره هستند و از آنجایی که تردد به آن‌ها بدون مجوز مقامات ممکن نیست، اعلام منع تردد به آن‌ها کمی عجیب به نظر می‌رسد. منع تردد به دو جزیره و پنج شهر دیگری که معلوم نیست چرا مسافرپذیر خوانده شده اند و تفاوت شان با دیگر شهر‌های کشور که در این ایام به شدت مورد استقبال مسافران و حتی گردشگران قرار گرفته اند چیست؟
سوالی که می‌شود جامع‌تر مطرحش کرد و پرسید که آیا اعمال محدودیت‌های کرونایی بر پای سلیقه است یا آمار و ارقام و مستندات؟ مستنداتی که در ستاد ملی و زیرمجموعه‌های آن بررسی می‌شوند و مبنای تصمیم گیری‌هایی هستند که قرار است به کنترل شیوع ویروس کرونا و بیماری ناشی از آن منتهی شود و لذا شفاف سازی در خصوص آن‌ها بسیار ضرورت دارد.
**********************************************************
منبع : تابناک
#صبای عدالت آریانا
#SAAOK

توسط goodnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *