/ علامه مصباح در مقابل انحرافات ایستاد

رئیس‌جمهور گفت: طلبه و دانشجوی سیاسی باید خوب جامعه را بشناسد و نیازهای جامعه را بداند و آماده خطرپذیری باشد.


به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور ظهر امروز شنبه (10 دی‌ماه) در دومین کنگره گرامیداشت علامه مصباح یزدی که در سالن اجلاس سران برگزار شدف حضور پیدا کرد و به سخنرانی پرداخت.

رئیس‌جمهور در این کنگره با بیان اینکه جامعه امروز ما می‌تواند با شناخت شخیصت آیت‌الله مصباح به علم و عمل برسد و با نگاهی به سلوک وی الگوی خوبی پیش روی خود داشته باشد، گفت: حقیقت این است ما علامه مصباح را هم در حوزه عقاید حقه صاحب نظر می‌دانیم .

وی افزود: آیت‌الله مصباح هم در حوزه اخلاق یکی از استادان برجسته و اثرگذار بود و هم در حوزه عمل و احکام یک فقیه برجسته بود. فقیه کسی است که باورهای الهی و اخلاق کریمه در جان او نشسته باشد وگرنه دانستن الگوهای علمی کسی را فقیه نمی‌کند.

رئیس‌ جمهور با اشاره به اینکه اگر کسی همه گفتار، کردار و تفکرش جلوه فقه بود، یک فقیه کامل است، اظهار کرد: گفتار چنین فردی ما را به یاد خدا می اندازد و کردارش هم از جلوه‌های فقه است. آیت‌الله مصباح یزدی از مبارزان با حکومت پهلوی بود؛ از او بیانیه‌هایی در این زمینه به جا مانده است و با انکر منکرات که رژیم پهلوی بود مبارزه می‌کرد و بعد از انقلاب هم با همه وزن وجودش از اَعرَف معروفات که جمهوری اسلامی باشد حمایت می‌کرد.

وی با اشاره به پیش‌خطبه‌های نماز جمعه آیت‌الله مصباح یزدی در دوره‌ای، اظهار کرد: او هم انحرافات را خوب می‌شناخت و هم خوب با آن مبارزه می‌کرد و به همین دلیل او را عمار انقلاب نامیدند. او در حوزه جهاد تبیین بسیار عالی بود و در دشمن‌شناسی و دشمن‌ستیزی چهره‌ای برجسته بود.

رئیسی خاطرنشان کرد: او نیروها را برای ایستادگی مقابل فتنه و توطئه‌گران بسیج می‌کرد و شناخت زمان و اعلام موضع و سمت‌گیری را به درستی انجام می‌داد. او با اندیشه‌های انحرافی و با فتنه‌گرانی که می‌خواستند منطقه را به آشوب بکشند مقابله می‌کرد و در کنار سردار شهید قاسم سلیمانی از الگوهای این مقابله و ایستادگی بود.

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه آیت‌الله مصباح یزدی شاگردپرور بود، گفت: برخی از استادان بزرگ حوزه هستند که درس‌های زیادی می‌دهند اما شاگردپرور نیستند ولی آیت‌الله مصباح یزدی هم شاگردپرور بود و هم خانواده و اطرافیانش به ایشان ارادت دارند و اندیشه و عمل ایشان را به عنوان عمل و اندیشه نیکو پذیرفته‌اند و الگو گرفته‌اند، در حالی که برخی در حوزه این همراهی را نداشته‌اند.

رئیسی تاکید کرد: طلبه و دانشجوی سیاسی باید خوب جامعه را بشناسد و نیازهای جامعه را بداند و آماده خطرپذیری باشد.

وی اضافه کرد: ایشان را به عنوان عمار انقلاب اسلامی و عمار ولایت می‌شناسند. کسی که هم خوب می‌شناخت ‌هم خوب تبیین می کرد. آیت‌الله مصباح و شهید سلیمانی در ایام فاطمیه در جایگاهی هستند که می‌توانند برای ما الگو باشند. ما امروز در ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)، نیاز داریم که این الگوها را خوب بشناسیم.

رئیس‌جمهور از علامه مصباح به عنوان عمار انقلاب و سردار سلیمانی به عنوان مالک اشتر انقلاب یاد کرد و گفت: زمان و سمت‌شناسی و احساس مسئولیت علامه مصباح در شناخت فتنه‌ها و بسیج کردن نیروها در برابر توطئه گران ممتاز بود.

رئیس‌جمهور با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری درباره الگوگیری از شخصیت آیت‌الله مصباح یزدی، بیان کرد: حقیقت این است ما علامه مصباح را هم در حوزه عقاید حقه صاحب نظر می‌دانیم و هم در حوزه اخلاق یکی از استادان برجسته و اثرگذار بود. در حوزه عمل و احکام نیز یک فقیه برجسته بود.

در پایان این کنگره فکر و با حضور رئیس‌جمهور سند تولید علوم انسانی – اسلامی به قلم مرحوم آیت الله مصباح هم رونمایی شد.

پایان پیام/

منبع.فارس

#موسسه_حقوقي_مباشرتي_صباي_عدالت_آريانا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *