رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مدیریت قیمت ارز اهمیت زیادی برای کنترل ثبات در همه عرصه های اقتصادی دارد، گفت: مجلس در جلسه نظارتی خود راه حل‌های زیرساختی و کوتاه مدت مدیریت بازار ارز را ارائه کرده بود ضمن تشکر از اقدامات صورت گرفته از وزیر محترم اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی می خواهم به آنها توجه ویژه ای داشته باشند تا ما شاهد ثبات در قیمت ارز و اقتصاد ایران باشیم.

محمدباقر قالیباف در نشست علنی امروز (دوشنبه، یکم اسفند ماه) مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور خود، گفت: در ابتدا وظیفه می دانم  از حضور حماسی و تاریخ‌ساز مردم بصیر ایران اسلامی در راهپیمایی یوم الله ۲۲ بهمن صمیمانه قدردانی کنم و در برابر ملت موقعیت‌شناس ایران سر تعظیم و احترام فرود می‌آورم. پیام مشترک این حضور حماسی آن بود که منافع ملی و آرامش و امنیت ملت خط قرمز تمام مردم ایران است و در سایه این اتحاد، هیچ شخص و گروهی نمی‌تواند گزندی به ایران سرافراز برساند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: ملت ایران همچون گذشته دشمن‌شکن است و با تیزبینی نقشه‌های شوم دشمنان ایران و انقلاب اسلامی را می بیند و با عمل به موقع خود آن را خنثی می‌کند. نیازمند تاکید است که ما مسئولان حق نداریم کوتاهی و کم‌کاری خود را پشت این حضور حماسی مردم پنهان کنیم و ناکارآمدی ها را نبینیم؛ بر ما بیشتر از گذشته فرض است که با قدردانی از ملت سربلند ایران در راستای برداشتن بار مشکلات از روی دوش مردم اقدام کنیم.

وی اضافه کرد: موضوع دیگر آنکه این روزها برادران مسلمان ما در ترکیه و سوریه با فاجعه بزرگ انسانی ناشی از زلزله مهیب، دست و پنجه نرم می کنند. ده ها هزار نفر در این حادثه جانباخته اند و از سرنوشت هزاران نفر دیگر هنوز خبری در دست نیست. اینجانب به نمایندگی از منتخبین مردم ایران بار دیگر این مصیبت را به مردم این کشورها تسلیت می‌گویم. البته مسئولین سازمان هلال احمر و برخی گروه های جهادی برای کمک به مردم ترکیه و سوریه فعالانه اقدام کرده اند و نوع‌دوستی تاریخی ملت مهربان ایران را به نمایش گذاشته اند که وظیفه خود می دانم از همه آنها تشکر کنم در همین زمینه  ضروری است که کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در صورتیکه سازمان هلال  احمر جمهوری اسلامی در این زمینه نیاز به کمکی از جانب مجلس داشت، گزارش اقدامات مورد نیاز را به مجلس شورای اسلامی ارائه کنند تا اقدام فوری صورت گیرد.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان ادامه داد: همچنین لازم است به این نکته توجه داشت که این زلزله سهمگین بار دیگر نگرانی ها را درباره میزان آمادگی مدیریت بحران دستگاه های مربوط در کشورمان زنده کرد. گرچه احتمال زلزله های مهیب در ایران هنوز بطور جدی مطرح نیست، اما باید برای این روز احتمالی که ممکن است حتی در آینده ای دور سر برسد، آماده بود.

وی با بیان اینکه تجربه زلزله اخیر باید همه ما را از خواب بیدار کند و خود را برای هر بحران ناشی از بلاهای طبیعی  آماده کنیم، تصریح کرد: در این زمینه لازم است کمیسیون های عمران و  اصل ۹۰ اقدامات صورت گرفته برای مدیریت بحران در سراسر کشور  را به طور دقیق بررسی کرده و گزارش آن را به صحن علنی مجلس ارائه کنند. 

قالیباف افزود: در پایان لازم است به افزایش قیمت ارز در چند روز اخیر اشاره کنم. مدیریت قیمت ارز اهمیت زیادی برای کنترل ثبات در همه عرصه های اقتصادی دارد، مجلس در جلسه نظارتی خود راه حل‌های زیرساختی و کوتاه مدت مدیریت بازار ارز را ارائه کرده بود ضمن تشکر از اقدامات صورت گرفته از وزیر محترم اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی می خواهم به آن‌ها توجه ویژه ای داشته باشند تا ما شاهد ثبات در قیمت ارز و اقتصاد ایران باشیم.

اقدامات مرتبط با بازار ارز منطبق با احکام دائمی و قانون بودجه نیست

همچنین محمدرضا پورابراهیمی در ادامه نشست علنی امروز (دوشنبه اول اسفندماه) مجلس شورای اسلامی طی تذکری درخصوص نابسامانی در حوزه ارز از مجلس شورای اسلامی خواست به این موضوع ورود جدی داشته باشد و گفت: به واقع ما شاهد تکرار اتفاقات سال ۹۷ در زمینه موضوعات ارزی هستیم، لذا بنده از هیات رئیسه مجلس خواهش می کنم حتما با حضور آقای مخبر معاون اول رئیس جمهور جلسه ای را در این خصوص برگزار کنند تا دوستان در این جلسه حاضر شده و همفکری در این بخش صورت گیرد، ما هم تاکید داریم که به دوستان دولت کمک خواهیم کرد، چرا که این روش نمی تواند مشکلات را برطرف کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این تذکر گفت: حتما دوستان و نمایندگان به خاطر دارند در نشست سه شنبه های نظارتی مجلس با حضور رئیس کل بانک مرکزی و وزیر امور اقتصادی در چند هفته قبل و در پیک قبلی مربوط به افزایش قیمت ارز، موضوع ارز مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود: در آن جلسه یک جمع بندی انجام شد، اما متاسفانه همان طور که اشاره شد، نه در احکام دائمی و نه در قانون بودجه اتفاقی منطبق با قانون در رابطه با ارز پیش نرفته و این اشکال وارد است و امروز هم یک جلسه در این زمینه انجام خواهد شد و بنده هم در این جلسه حاضر خواهم بود و مباحث را منتقل خواهم کرد.

رئیس قوه مقننه کشورمان ادامه داد: حتما موضوع برگزاری جلسه در مجلس درخصوص موضوع ارز دنبال خواهد شد، چرا که این موضوع مهم و اساسی است.

قالیباف ادامه داد: خدمت دوستان و مردم عزیز می‌گویم واقعا اگر ما از مسیر درست و صحیح این کار را انجام دهیم حتما بازار ارز در کشور به ثبات می رسد و ما در این موضوع هیچ شکی نداریم. ان شالله که با همکاری دولت و مجلس در این مسیر حرکت کنیم.

انتهای پیام/

منبع.ميزان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *