رئیس کل دادگستری خوزستان از حدنگاری و صدور سند مالکیت برای حدود ۶۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی این استان در سال ۱۴۰۱ خبر داد و گفت: این رقم معادل سه برابر مدت مشابه سال قبل از آن است.


علی دهقانی در گفت‌وگو با میزان گفت:در سال گذشته بیش از ۳۹۰ هزار هکتار از اراضی زراعی استان حدنگاری و برای آن‌ها سند رسمی صادر شد که با توجه به عملکرد ادوار گذشته، جهش بیش از سه برابری داشته به‌طوری‌که مساحت اراضی حدنگاری شده استان اکنون به حدود ۶۰۰ هزار هکتار رسیده است. 

رئیس دادگستری استان خوزستان اظهار کرد: برای  اجرای طرح حدنگاری اراضی کشاورزی یکی از موارد مورد تاکید در سند تحول قضایی است که در سال‌های قبل با تاخیر انجام می‌شد، اما با تعیین معاونت قضایی ویژه در دادگستری استان به عنوان قاضی ویژه حدنگار و افزایش پیگیری‌ها، نظارت و رصد مستمر و برگزاری جلسات متعدد در شهرستان‌ها و مرکز استان، جهش قابل توجهی را در این زمینه شاهد هستیم به‌طوری‌که اکنون خوزستان جزو استان‌های موفق در این زمینه است. 

وی گفت: باتوجه به وجود یک میلیون و ۴۷۰ هزار هکتار از اراضی زراعی کشور در استان، هم اکنون ۴۰ درصد این اراضی، تثبیت مالکیت شده است. 

دهقانی با تاکید بر ضرورت همکاری دستگاه‌های اجرایی مرتبط با موضوع از جمله ثبت اسناد و املاک، منابع طبیعی و جهاد کشاورزی، افزود: در خصوص اراضی مورد اختلاف این برخی دستگاه‌های استان، کمیسیون‌های رفع تداخل برگزار و از ۱۱۴ پلاک به مساحت ۱۹۶ هزار هکتار رفع تداخل شده است و مسئولین مربوطه باید با برگزاری جلسات در سال جدید، این تداخلات را مرتفع کنند. 

رئیس کل دادگستری خوزستان افزود: تصرفات مازاد بر نسق زارعین، قانون منع خرد شدن اراضی کشاورزی و عدم تناسب نصاب‌های تفکیک و افراز اراضی کشاورزی با قطعات ایجاد شده کشاورزی از جمله این موانع از موانع پیش روی اجرای طرح حدنگاری در استان است که ضرورت اصلاح قوانین مرتبط و یا تدوین دستورالعمل مشترک بین دستگاه‌های مرتبط جهت مرتفع کردن موانع حدنگاری را می‌طلبد. ضمن این که رفع بسیاری از این موانع نیاز به تصمیم‌سازی سازمانی و در سطح ملی دارد و انتظار داریم که سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به عنوان متولی نسبت به شناسایی این موانع و حل مشکلات تلاش بیشتری داشته باشد.

انتهای پیام/

منبع.ميزان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *