رئیس کمیته ویژه پیگیری حقوقی و بین‌المللی پرونده ترور و شهادت سردار سلیمانی گفت که این پرونده در بعد بین‎المللی در جریان است.

عباسعلی کدخدایی، رئیس کمیته ویژه پیگیری حقوقی و بین‌المللی پرونده ترور و شهادت سردار سلیمانی  ضمن اشاره به آخرین وضعیت پرونده ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، گفت: با همکاری و تلاش قوه قضاییه، کیفرخواست این پرونده آماده و تقدیم دادگاه شده است.

عضو حقوقدان شورای نگهبان با بیان اینکه ما منتظر آغاز رسیدگی‌های دادگاه هستیم، اظهار کرد: در بعد حقوقی نیز دادخواستی تهیه شده که ملاحظاتی در رابطه با آن وجود دارد؛ پس از رفع ملاحظات، دادخواست تقدیم دادگاه حقوقی خواهد شد.

وی عنوان کرد: در بعد بین‎المللی نیز بر اساس کنوانسیون ۱۹۷۳ و با کمک مشاورین بین‎المللی مراحل رسیدگی به این پرونده آغاز شده است.

مشاور وزیر امور خارجه در ادامه با اشاره به ادعا‌های حقوق‎بشری آمریکا و تناقض در عملکرد حقوق‎بشری این کشور، بیان کرد: ادعاهای دروغین آمریکا در زمینه‌های مختلف مانند موضوع افغانستان، عراق و تحریم‌هایی که علیه ایران اعمال شده، برای همه روشن و آشکار شده است.

کدخدایی، اضافه کرد: اگرچه آمریکا هر ساله گزارش حقوق بشر را درباره دیگر کشور‌ها منتشر می‌کند و خود را مدعی دفاع از حقوق‎بشر می‌داند اما از جمله کشور‌هایی است که بیشترین نقض و تخلف را در زمینه حقوق بین‎الملل و حقوق‎بشر دارد.

وی تاکید کرد: اگر محکمه عادلانه‌ای در این زمینه وجود داشته باشد روشن خواهد شد که آمریکایی‎ها در موضوعاتی مانند شهادت سردار سلیمانی، عراق، افغانستان، زندان گوانتانامو و… محکوم هستند و روزی در این باره باید پاسخگو باشند.

عضو حقوقدان شورای نگهبان در بخشی دیگر ضمن اشاره به هفته قوه قضاییه، گفت: در دوره جدید اعتماد به قوه قضاییه در بین مردم بیشتر شده و تحولات صورت گرفته در بخش‌های مختلف این قوه رو به پیشرفت و در مسیر اصلاح رویه‌هاست؛ خصوصا اینکه رئیس قوه قضاییه خود نیز از قضات با سابقه است.

انتهای پیام/

منبع میزان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *