علم مسئولیت‌آور است. مثل همه‌ی دارایی‌های دیگر. دارایی فکری، دارایی مالی، دارایی قدرت؛ این‌ها همه مسئولیت‌آور است. علم هم از جمله‌ی همین دارایی‌های ارزشمند است. علم دارید، این علم شما را مسئول میکند. یعنی باید هم از علمتان به نفع مردم استفاده کنید، هم از اعتباری که این علم به شما داده به نفع مردم استفاده کنید. هم خود آن دانش در خدمت به مردم باید قرار بگیرد.
خدای متعال این تعهد را از علما گرفته، از دانشمندان گرفته که در این زمینه تحمل نکنند. پرخوری ستمگر و گرسنگی ستمدیده را تحمل نباید بکنند. عکس‌العمل باید نشان بدهیم. واکنش نشان بدهیم.
امروز در قضیه‌ی غزه، این واکنش بر دوش همه‌ی ما وجود دارد. باید واکنش نشان بدهیم. عده‌ای گرسنه‌اند، عده‌ای زیر بمباران‌اند، عده‌ای دارند صد تا صد تا به شهادت میرسند. عالم، چه عالم دانشگاه، چه عالم حوزه باید تلاش کند حق را بشناسد، در کنار حق بایستد. نگاه کردن بی‌تفاوت برای عالم و دانشمند جایز نیست.

رهبر انقلاب: امروز به یک حرکت مبتکرانه از سوی دستگاه‌های علمی کشور نیاز داریم/ عقب‌ماندگی علمی موجب آسیب‌پذیر شدن کشور می‌شود

 بنده چند سال قبل از این در چند جلسه‌ی علمی و دانشگاهی و این‌ها یک مطلبی را بیان کردم و آن، این بود گفتم این‌جوری گفته میشود که ما سرعت رشدمان زیاد است، اما به این مغرور نشویم ما به این غرّه نشویم که حالا سرعت رشدمان این‌قدر زیاد است برای خاطر اینکه با وجود این سرعت رشد ما هنوز در دانش عقبیم، ما نسبت به دنیا، دنیای علم از لحاظ علمی عقبیم.
ما برای ورود به یک فصل تازه‌ای از تحرک علمی باید خودمان را آماده کنیم، یعنی درست است جهش علمی انجام گرفته، حرکت علمی خوب بوده، اما امروز ما احتیاج داریم به یک حرکت مبتکرانه‌ای از سوی دستگاه‌های علمی کشور تا عقب نیفتیم.
بنده بار‌ها گفتم‌ام؛ «العلم سلطان» علم قدرت است. اگر بخواهیم کشور از آسیب‌های متعارف کشور‌های دنیا مصون و برکنار بماند یک کار مهم و در درجه‌ی اول پیشرفت علمی است. اگر عقب ماندیم آسیب‌پذیر خواهیم شد.

رهبر انقلاب: آینده، روشن و امیدبخش است / باید از انگیزه و تواناییِ موجود برای پیشرفت استفاده کنیم

یک ملت دارای استعداد میتواند رشد کند، اما اینجور نیست که همیشه فرصت رشد داشته باشد.
آینده‌ی روشن و امیدبخشی است، افق، افق روشنی است. اما تجربه‌ها و گذشته‌های خود ما به ما میگوید که بایستی از حال استفاده کنیم از وضع موجود از فرصت موجود باید حداکثر استفاده را بکنیم.
امروز بحمداللّه من به کشور که نگاه میکنم هم اراده، انگیزه، تصمیم هست برای پیشرفت، هم توانایی هست، خب از این استفاده کنید. اگر از این فرصت وجودِ خواستن و توانستن که امروز هست استفاده نکنیم ظلم کردیم.

رهبر انقلاب: میگویند چرا فلسطینیها، غیرنظامی‌ها را کشتند! اولا شهرک‌ها غیرنظامی نیستند، ثانیا رژیم غاصب الان صدبرابر دارد غیرنظامی در غزه میکشد/رژیم صهیونیستی امروز قطعاً باید محاکمه بشود

در قضیه فلسطین آنچه که جلوی چشم همه دنیاست جنایت نسل‌کشی رژیم غاصب است. این را همه دنیا دارند مشاهده میکنند. مسئولین بعضی از کشور‌ها که با مسئولین کشور ما صحبت کردند در دفاع از رژیم غاصب صهیونیستی، اعتراضشان این بوده که چرا فلسطینی‌ها غیرنظامی‌ها را کشتند؟ اولاً این حرف خلاف واقع است یعنی اصلاً این‌هایی که در شهرک‌ها و این‌ها هستند غیرنظامی نیستند همه‌شان مسلح‌اند. حالا گیرم غیرنظامی، چه تعداد غیرنظامی کشته شده؟ صدبرابر الان دارد رژیم غاصب از زن و بچه و پیر و جوان غیرنظامی میکشد که در این ساختمان‌های غزه نظامی‌ها که ساکن نیستند. نظامی‌ها جا‌های خودشان هستند، میدانند هم آنها. این‌ها همین مردمند، مراکز پرجعیت را انتخاب میکنند و میزنند. چند هزار تا الان کشته دادند فلسطینی‌ها در غزه، در همین چند روز. این جنایت جلوی چشم همه مردم دنیاست. این‌ها باید محاکمه بشوند. دولت غاصب رژیم صهیونیستی امروز قطعاً باید محاکمه بشود.

رهبر انقلاب: بنده در اینکه در مسابقه علمی دنیا باید سهیم باشیم تردیدی ندارم؛ اما مبناقراردادن مقاله علمی به عنوان شرط ارتقا هیات علمی منطقی ندارد

اینکه همه اساتید و هیات علمی را موظف کنیم که اگر میخواهید ارتقا بیابید، باید رتبه باید پیش فلان مجله معروف یا فلان مرکز علمی دنیا امتحان بدهید و رتبه خود را مشخص کنید، این را منطقی نمیدانم.

منبع : میزان

توسط goodnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *