با گذشت نزدیک به دو هفته از وقوع یکی از جنجالی‌ترین قتل‌های پایتخت‌که در آن محمدعلی نجفی، شهردار پیشین تهران، همسر دوم خود میترا استاد را به ضرب شلیک گلوله در برج آرمیتا در سعادت آباد به قتل رساند، اظهارنظر‌ها در خصوص این قتل همچنان ادامه دارد. بازخوانی پرونده قاتلانی که کیفرخواست پرونده شان به سرعت صادر شده است


بازخوانی پرونده قاتلانی که کیفرخواست پرونده شان به سرعت صادر شده است

به گزارش خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، با گذشت نزدیک به دو هفته از وقوع یکی از جنجالی‌ترین قتل‌های پایتخت‌که در آن محمدعلی نجفی، شهردار پیشین تهران، همسر دوم خود میترا استاد را به ضرب شلیک گلوله در برج آرمیتا در سعادت آباد به قتل رساند، اظهارنظر‌ها در خصوص این قتل همچنان ادامه دارد. در یکی از آخرین موضع‌گیری‌ها، محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس، نسبت به صدور سریع کیفرخواست برای پرونده نجفی واکنش نشان داد عباس عبدی هم در یادداشتی عنوان کرد؛ ” این معقول نیست که در عرض فقط چند روزِ کاری کیفرخواست نوشته شود”

محمدعلی نجفی در جریان تحقیقات و مصاحبه با خبرنگاران تاکید کرد، قتل میترا استاد جنایت خانوادگی است و هیچ فشاری برای قتل از بیرون بر روی او وجود نداشته.

اعتراض صادقی و عبدی در شرایطی در شبکه‌های مجازی مطرح می‌شود که بازپرس و تیم جنایی بطور شبانه‌روزی بر روند پرونده شهردار پیشین تهران نظارت داشته و تحقیقات کاملی بر روی پرونده انجام شد. این اولین باری نیست که کیفرخواست متهم به سرعت صادر می‌شود و پیش از این نیز، پرونده‌های متعددی در خصوص قتل‌هایی که منجر به تحریک احساست عمومی شده است، درکمترین زمان ممکن منجر به صدورکیفرخواست شده است.

دستگاه قضا در پرونده‌هایی که در جامعه خبر ساز شده و با واکنش‌هایی رو به رو می‌شود، تمام تلاش خود را انجام می‌دهد تا رسیدگی به پرونده با هدف بازدارندگی و کاهش التهاب جامعه، در کنار دقت با سرعت رسیدگی شود. در پرونده نجفی با اینکه قتل جزء جنایات خانوادگی است، اما بازتاب آن در جامعه باعث شد تیم جنایی به صورت ویژه به آن رسیدگی کنند.

بیشتر بخوانید:

در این گزارش فقط به چند نمونه در این زمینه می‌پردازیم.

صدور کیفرخواست؛ فقط ۴ روز

سحرگاه هشتم خردادماه خبر رسید امام جمعه شهرستان کازرون، هدف ضربات چاقوی فرد ناشناسی قرار گرفته است. بر اساس اظهارات برخی نزدیکان، حجت الاسلام والمسلمین محمد خرسند، پس از پیاده شدن از خودرو، قصد ورود به خانه خود را داشت که ضارب به بهانه عکس‌گرفتن به امام جمعه نزدیک شد و بطور ناگهانی با چاقو ضربات متعددی به وی وارد کرد و بسرعت ازمحل متواری شد. خرسند به بیمارستان منتقل شد، اما به علت شدت جراحات به شهادت رسید.

با اعلام حادثه، بلافاصله دادستان کازرون همراه بازپرس درصحنه حضور پیدا کرده و دستور‌های قضایی برای شناسایی ودستگیری قاتل صادر شد. به فاصله چند ساعت پس از قتل میترا استاد، این بار فضای مجازی پر شد از تصاویر محل قتل مرحوم خرسند و درخواست‌های متعدد مردم که خواهان دستگیری هرچه سریع‌تر قاتل و مجازات او بودند.

با دستور‌های قضایی صادره، تلاش پلیس و همکاری دستگاه‌های اطلاعاتی استان فارس، محل اختفای قاتل فراری شناسایی و چندساعت پس از جنایت، توسط پلیس دستگیر شد. چهار روز پس از دستگیری قاتل و انجام تحقیقات لازم، رئیس کل دادگستری استان فارس از صدور کیفرخواست متهم پرونده شهادت امام جمعه کازرون خبر داد وگفت تحقیقات این پرونده در زمان فوق العاده‌ای در دادسرای کازرون انجام و کیفرخواست این پرونده صادر شده است و ادامه روند قضایی پرونده نیز در سریع‌ترین زمان ممکن انجام خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

از دستگیری تا اعدام، ۱۶ روز

یکی دیگر از پرونده‌های جنجالی‌که احساسات جامعه را بشدت جریحه‌دار کرد و منجر به صدور سریع کیفرخواست شد، قتل دخترهفت ساله‌ای بنام کیانا سادات هاشمی بود که ۲۴ شهریور ماه سال ۹۵ به دست شوهرعمه‌اش کشته شد. پس از اعلام گزارش، ماموران متهم ۳۷ ساله پرونده را که دارای سوابق متعدد کیفری بود، در اقدامی غافلگیرانه دستگیر کردند. مرد جوان که در برابرشواهد موجود راهی جز بیان حقیقت نداشت، به قتل اعتراف کردوگفت: با مادرزنم اختلاف داشتم. وسیله‌ای از خانه‌اش سرقت شده بود و او تصور می‌کرد من آن را دزدیده‌ام. تهمت او باعث شدتصمیم به انتقام بگیرم. او به کیانا علاقه داشت.

به همین خاطرشب حادثه دخترک را در خواب ربوده و به خانه خودم بردم و موردآزار و اذیت قرار دادم. بعد از جنایت شیطانی، کیانا را خفه کردم. جسد را به باغ پدرش برده و زیر گچ‌های پیش‌ساخته مخفی کردم. با توجه به حساسیت موضوع، به این پرونده به‌صورت فوق‌العاده در دادگاه کیفری یک نیشابور رسیدگی شد و اولیای‌دم کیانا برای قاتل فرزندشان تقاضای قصاص کردند. پس از دفاعیات متهم ووکلای مدافعش، قضات دادگاه وارد شور شده و او را به اتهام قتل به قصاص، به اتهام آدم ربایی به ۱۵ سال حبس و به اتهام تجاوزبه عنف به اعدام محکوم کردند و قاتل نهم مهرماه ۹۵، ۱۶ روز بعد از قتل در ملاء عام به دار مجازات آویخته شد.

فاصله اعتراف تا کیفرخواست، ۱۲ روز

در پرونده اهورا، کودک سه ساله رشتی نیز، صدور کیفرخواست برای متهم از زمان اعتراف به قتل تا انجام تحقیقات کامل، فقط ۱۲ روز زمان برد.

در این حادثه که ۲۲ مهرماه سال ۹۶ رخ داد، اهورای کوچک براثر ضرب و شتم ناپدری‌اش دچار مرگ مغزی شد و پس از انتقال به بیمارستان پورسینای رشت جان سپرد. با اعلام مرگ اهورا به پلیس، ناپدری ۲۷ ساله او دستگیر شد و منکر قتل شد، اما سه روز بعد به قتل وکودک‌آزاری اعتراف کرد. پس از طی مراحل لازم، هفتم آبان ماه ۹۶، حجت‌الاسلام و المسلمین علی مصطفوی نیا، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان گیلان، از صدورکیفرخواست و ارسال پرونده قتل اهورا به دادگاه خبر داد. بر اساس شواهد موجود در پرونده و به درخواست اولیای دم، حکم قصاص نفس صادر و قاتل، بیست و یکم فروردین ماه ۹۷، در زندان لاکان رشت مقابل چشمان پدر اهورا به دار مجازات آویخته شد.

توسط goodnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *