هیچ الزام قانونی برای قرار دادن سکه طلا بعنوان مهریه وجود ندارد/محاسبه قیمت سکه در ادای مهریه به نرخ روز، منشاء قانونی دارد

مهریه فقط سکه طلا نیست و هیچ الزام قانونی برای قرار دادن سکه طلا بعنوان مهریه وجود ندارد. کارشناسان حقوقی در این مورد توضیح داده‌اند.

هیچ الزام قانونی برای قرار دادن سکه طلا بعنوان مهریه وجود ندارد/محاسبه قیمت سکه در ادای مهریه به نرخ روز، منشاء قانونی دارد

پرسش مخاطب درباره قرار دادن سکه بعنوان مهریه این است:

با سلام. زوج در زمان عقد ۱۰۰ سکه مهریه را تقبل کرده است. بعد از ۱۵سال درصورت درحواست زوجه مبنی بر دریافت مهریه قیمت سکه به نرخ روز محاسبه شود‌؟ آیا این بی عدالتی نیست؟ آیا این ظلم در حق مرد نیست؟ چرا دادگاه خانواده حامی قشر زنان در جامعه است؟ 

پاسخ کارشناسان وکیل‌آنلاین:

عرف و قانون در قرار دادن مهریه آن است که زوج مالی را بعنوان مهریه زوجه تعهد می‌کند. اگر آن مال سکه طلا باشد، زوج موظف است در زمان ادای مهریه، عین آن یا قیمت آن را به زوجه پرداخت نماید. از سوی دیگر وقتی مثلا 15 سال پیش زوج 100 سکه بهار آزادی را بعنوان مهریه تعهد کرده باشد، آیا پس از گذشت 15 سال و افزایش شدید تورم، قیمت سکه در 15 سال پیش را می‌توان جایگزین سکه طلا کرد؟  آیا هیچ عقل سلیمی این را می‌پذیرد که تعهد فرد نسبت به یک مال، هنگام ادای آن در زمان‌های بعد، به قیمت زمان تعهد انجام شود؟ به هر حال پرداخت سکه طلای مهریه به نرخ روز، منشاء قانونی دارد؛ اما نکته این است که هیچ الزامی مبنی بر اینکه مهریه صرفا سکه طلا باشد، وجود ندارد.

مطابق ماده 1078 قانون مدنی، هر چیزی را که مالیت داشته و قابل تملک نیز باشد، می توان مهر قرار داد.


ضمناً موارد دیگری که می تواند به عنوان مهر قرار گیرد به شرح ذیل است:
– قراردادن کلام الله مجید
– منفعت مانند اجاره بها
– حق تالیف
– حق اختراع
– حق سرقفلی 
– سفر حج یا پرداخت هزینه آن

توسط goodnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *