نشست خبری رئیس سازمان پزشکی قانونی کل کشور و مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران برگزار شد.

 

شناسایی ۵۰ پیکر از جانباختگان حادثه سقوط هواپیمای اوکراینیبه گزارش خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، نشست خبری مسجدی آرانی رئیس سازمان پزشکی قانونی کل کشور و فروزش مدیر کل پزشکی قانونی استان تهران عصر امروز ۲۳ دی ماه با حضور اصحاب رسانه برگزار شد.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور در این نشست با تشریح اقدامات پزشکی قانونی در مورد حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی گفت: از ساعات اولیه کارشناسان در صحنه حضور و اجساد از ساعت ۱۱ به پزشکی قانونی منتقل شد.

وی گفت: براساس دستور اکید رئیس قوه قضائیه به سازمان پزشکی قانونی، پانزده تیم پزشکی قانونی و متخصصین ژنتیک کار شناسایی هویت جانباختگان را آغاز کردند.

مسجدی آرانی افزود: ۸۰۰ نمونه از پیکرها برداشت شد و بصورت شبانه روزی بر اساس بروزترین تکنولوژی‌ها و استاندارهای علمی در این حادثه از کیت های ۲۴ آلل استفاده و علیرغم تحریمهای ظالمانه آمریکا کار شناسایی دنبال شد.

وی اضافه کرد:  ۱۴۲خانواده به ما مراجعه کردند و شرح حال و نمونه آزمایش اخذ شد. متخصصین از سایر استان‌ها به کمک تیم تهران آمده بودند و توانستند کار شناسایی و تطبیق اجساد را انجام دهند. خوشبختانه ۵۰ پیکر این جانباختگان شناسایی و طی چند روز آینده شناسایی کامل خواهد شد و اجساد به دستور مقام قضایی تحویل خانواده‌ها می‌شود تا کار تدفین انجام گردد.

مسعود قادی پاشا معاون پزشکی و آزمایشگاهی سازمان پزشکی قانونی کشور گفت:  تعداد جانباختگان ۱۷۶ نفر بود و از ۱۱ صبح چهارشنبه کار معاینه و بررسی با حضور ۱۵ تیم آغاز شد.

وی افزود: بررسی ۸۰۰ نمونه از قطعاتی که قابلیت بررسی دی ان ای داشتند، انجام شده و  هویت ۱۷۶ نفر شناسایی خواهد شد. اسامی ۵۰ نفر اعلام می‌شود و سازمان پزشکی قانونی با خانواده‌ها تماس می‌گیرد و پیکرها تحویل خانواده‌ها می‌گردد.

در انتها فروزش مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران بیان کرد: فرآیند تطبیق ۵۰ نفر از جانباختگان ۱۰ صبح نهایی شد و با خانواده‌ها تماس گرفتیم و اعلام کردیم که ساعت ۱۲ به بعد در آزمایشگاه کهریزک حضور پیدا کنند و پیکرها تحویل خانواده‌ها خواهد شد و تقاضا داریم که فقط خانواده‌هایی مراجعه کنند که با آنها تماس گرفته شده است.

وی ادامه داد: براساس تکنولوژی روز دنیا از کیت‌های ۲۴ آلل استفاده می‌کنیم که دقت بسیار زیادی دارد و تردیدی در هویت اجساد وجود نخواهد داشت.

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران در ادامه با اشاره به تشخیص هویت اتباع خارجی گفت: در ۲۴ ساعت پروفایل دی ان ای ۱۱نفر از جانباختگان اوکراینی را به ما تحویل دادند و در حال تطبیق هستیم تا هویت دقیق آنها مشخص شود.

فروزش افزود: ۴ نفر سوئدی؛ ۲ نفر کانادایی و یک نفر انگلیسی دوتابعیتی بودند.

مدیر کل پزشکی قانونی استان تهران ادامه داد: خانواده های جانباختگان و همکاران ناجا با اینترپل در ارتباط هستند تا تطبیق دی ان ای صورت گیرد.

وی گفت: از ایرانی ها تا شب گذشته ۱۴۲ خانواده مراجعه کرده اند و ۵ خانواده هنوز مراجعه نکرده‌اند. ۲ خانواده هم دی ان ای را از طریق اینترپل ارسال کردند و یک نفر از اتباع خارجی شناسایی شده است.

وی اظهار امیدواری کرد تا پایان هفته کار شناسایی اجساد اوکراینی به پایان برسد و اجساد را تحویل خواهیم داد.

فروزش خاطرنشان کرد: براساس تجربیات می‌گویم که حتی اگر هیچ اصابتی هم به هواپیما وجود نداشت، تفاوتی در ایجاد متلاشی شدن اجساد وجود نداشت و تفاوتی بین سقوط هواپیما‌های قبلی که ناشی از نقص فنی بود با این هواپیما وجود نداشت.

اسامی پنجاه نفر از جانباختگان که هویت آن‌ها احراز شده‌اند به شرح زیر است:

کیانا قاسمی

پگاه صفرپور

دانیال قندچی

اوین ارسلانی

کردیا مولایی

هیوا مولایی

فراز فلسفی

فائزه فلسفی

درسا قندچی

مایا زیبایی

شهرزاد هاشمی

محمد مهدی الیاسی

محمود عطار

مطهره احمدی

محسن احمدی

سکینه احمدی

پونه گرجی

مهرداد نقیب لاهوتی

پارسا حسن نژاد

بهاره حاج اسفندیاری

میرمحمد مهدی صادقی

آنیسا صادقی

حمید رضا جوادی اصل

کیان جوادی اصل

پدرام جدیدی

نیلوفر رزاقی خمسی

اردلان ابن الدینی حمیدی

کامیار ابن الدینی حمیدی

آراد زارعی

امیر مرادی

الناز نبیئی

رحیمه کاتبی

الگا کوبیوک

سمیرا شبیری

محمد امین بیروتی

زهرا نقیبی

محمد جواد میانجی

علی جواهری

مهدی تاجیک

مهدی رضائی

ایمان آقابالی

سیاوش غفوری آذر

محمد صالحه

نسیم رحمانی اصل

آزاده کاوه

دلارام داداش زاده

سارا ممانی

رجا امیدبخش

سیاوش مقصودلو

پریا مقصودلو

 

توسط goodnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *