ظریف: هیچ کس به اندازه من از توان موشکی ایران دفاع نکرده است

تهران- ایرنا- وزیر امور خارجه گفت: هیچ کس به اندازه من از توان موشکی جمهوری اسلامی دفاع نکرده است.

محمدجواد ظریف که برای پاسخ به سوال حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری نماینده قم در مجلس شورای اسلامی حضور یافته است، با اشاره به خروج زودهنگام خود در سوال قبلی از مجلس که در یکی از جلسات مجلس رخ داد گفت: من به هیات رییسه مجلس اعلام کرده بودم که جلسه شورای عالی امنیت ملی با حضور سردار سلیمانی برای بررسی موضوعات مربوط به کشور عراق در ساعت ۳ برگزار می‌شود و من موظف به حضور در آن جلسه هستم و هیات رییسه به من این اطمینان را داده بود که با توجه به شروع جلسه علنی در ساعت ۲ پس از ۴۵ دقیقه سوال و پاسخ آن به اتمام می‌رسد اما زمانی که من با هماهنگی رییس جلسه در ساعت و سه و ده دقیقه صحن مجلس را ترک کردم همچنان توضیحات پایانی نماینده باقی مانده بود که اعلام کردم بخش پایانی را از رادیو می شنوم.

وی افزود: هر چند  درجلسه شورای امنیت ملی با نیم ساعت تاخیر حضور یافتم، اما اگر برخی نمایندگان احساس کردند که ترک جلسه جسارت به جایگاه نمایندگان است، علیرغم این که چنین نیتی در کار نبوده از آنان عذرخواهی می‌کنم.

ظریف در پاسخ به سوال مجتبی ذوالنوری خاطرنشان کرد: بنده افتخار می‌کنم در خارج از کشور محکم‌ترین دفاع ها را از همه سیاست های جمهوری اسلامی داشتم. چه خودم در این سیاست‌ها نقش داشته باشم، چه نداشته باشم، من بارها اعلام کردم که همه ما در تحلیل باید مجتهد باشیم اما در عمل باید مقلد باشیم و من با دفاع از تمام سیاست‌های جمهوری اسلامی به نقش خود عمل کردم، هیچ کس به اندازه من از توان موشکی جمهوری اسلامی دفاع نکرده است.

وی با اشاره به این که صحبت های او را بزرگنمایی و تقطیع کرده اند، گفت: عرض بنده در مورد توان موشکی ایران همان سخن امام راحل در سال اول انقلاب است، ایشان معتقد بودند آنچه انقلاب و کشور ما را حفظ می‌کند حضور و حمایت مردم است نه چیز دیگر. بر همین اساس من در سخنرانی کوتاه خود در دانشگاه تهران پس از تقدیر از توانمندی‌های نظامی کشور تاکید کردم آن چیزی که کشور ما را حفظ می‌کند سلاح های نظامی، که در مقابل توان تسلیحاتی آمریکا چندان قوی نیست نخواهد بود، بلکه فرهنگ و ایثار مردم است که انقلاب را حفظ می کند اگر اشتباه فکر می‌کنم به من بفرمایید.

وزیر امور خارجه با انتقاد از یک خبرگزاری که سخنان او را تقطیع کرده بود تاکید کرد: من همواره در خارج و داخلی موشک از توان دفاعی و موشکی کشور دفاع کرده ام و مصداق این موارد را می توان در سخنانم در اجلاس های کشورهای هند، آستانه و دوحه بیان کرد.

 منافعی در کشور وجود دارد که مانع امضای معاهدات می‌شود

ظریف درباره بخش دوم سوال ذوالنوری در خصوص ادعای وجود پولشویی در کشور پاسخ داد: در دنیا به خاطر این که کنوانسیون‌های مربوط به پولشویی را امضا نمی کنیم، دولت جمهوری اسلامی متهم به پولشویی است. اما من تاکید کرده ام دولت و نظام جمهوری اسلامی از این اتهام مبرا هستند اما در کشور منافعی هم وجود دارد که مانع امضا معاهدات می‌شود.

وزیر امور خارجه با توضیح آن که آنچه که من در مورد پولشویی گفتم با آنچه برخی ادعا می کنند متفاوت است،گفت: امروز دشمن کل ملت ایران را نشانه گرفته است فاجعه ترور شهید سلیمانی، فاجعه کرمان و فاجعه هواپیمای اوکراینی که ۱۷۶ خانواده را داغدار کرد، باید ما را به یکدیگر نزدیکتر کند، در هند به من گفتند در ۴۳۰ شهر هند برای شهید سلیمانی مراسم گرفته شده است این وحدت را در چنین شرایطی که استکبار علیه همه ملت ایران شمشیر را از رو بسته است باید حفظ کنیم، همه ما با عقاید مختلف زیر یک پرچم زندگی می‌کنیم.

وی در بخش دوم پاسخ های خود اظهار داشت: من با اصل سخنان آقای ذوالنوری موافق هستم و درباره این که طرف مقابل ما باید در مقابل توان این مردم احساس ضعف کند موافق هستم اما تاکید می‌کنم آنچه که باعث احساس ضعف آمریکایی ها تا امروز شده است توان نظامی ما نبوده بلکه اتحاد مردم بوده است.

ظریف اضافه کرد: از منابع موثق عرض می کنم یکی از مراکز تصمیم گیری آمریکا ضمن طراحی دقیق انهدام مرکز فردو این سوال را مطرح کرده است که پس از تخریب فردو چه می‌شود و آنان به این جواب رسیدند که پس از این اتفاق مردم ایران متحدتر و منسجم‌تر می شوند و وقوع این اتفاق زیان بیشتری برای آمریکا دارد، این تایید سخنان رهبر معظم انقلاب است که فرمودند شهید سلیمانی از سردار سلیمانی برای انقلاب موثرتر است.

آمریکایی‌ها از مردم ما می ترسند نه از سلاح ما

رییس دستگاه دیپلماسی با تاکید بر این که باید پیروزی خون بر شمشیر را باور داشته باشیم، اظهار داشت: من در صحبت‌های خود درباره توان موشکی ایران چیزی را نفی نکردم بلکه در اثبات چیز دیگری صحبت کردم این یک واقعیت است که آمریکا سالانه دو تریلیون دلار هزینه نظامی می‌کند در حالی که ایران ۱۶ میلیارد دلار برای توان دفاعی خود هزینه می‌کند ما این را باید باور کنیم که همان گونه که امام راحل فرمودند آمریکایی ها از مردم ما می‌ترسند نه از سلاح ما، توان دفاعی ما برای دنیا مشخص است.

وی با تاکید بر این که کار خود را در امور دیپلماتیک بلد است گفت: در یکی از مذاکرات جان کری به من گفت چرا شما فردو را ساختید اگر بخواهیم می‌توانیم آن را به راحتی نابود کنیم من به او گفتم بعدش چه می‌شود، کری به من پاسخ داد به خاطر نگرانی از همین است که این کار را نمی‌کنیم. این نکته مهمی است که باید در داخل کشور به آن توجه کنیم و من با طرح این موضوع در آن سخنرانی خواستم به اندیشمندان آمریکایی این نکته رابگویم به قدرت مردم ما توجه داشته باشند.

وزیر امور خارجه با تاکید بر این که منطق قدرت جمهوری اسلامی ایران نظامی نیست، خاطر نشان کرد: چه دلیلی دارد که با منطق نظامی با دنیا رو به رو شویم بعد از شهادت سردار سلیمانی چه چیزی نشان داد که ما در دنیا قدرتمندیم حضور مردم در خیابان ها نشانه قدرت ما بود حتی فاجعه کرمان هم فاجعه عشق بود این حضور نشان داد منطق قدرت ما مردم هستند تکرار این نکته برای همه ما بسیار ضروری است.

ظریف در بخش دیگری از سخنان خود در مورد وجود پولشویی در ایران گفت: من در آنجا ضمن مبرا دانستن نظام و دولت جمهوری اسلامی از اتهام پولشویی تاکید کردم منابعی در ایران پولشویی انجام می‌دهند اما این به خاطر تحریم های آمریکاست. زمانی که از بانک کونلون ۶ درصد برای یک ترنز اکشن کمیسیون در نظر گرفته است اما با ۱۵ تا ۲۰ درصد این ترنز اکشن برای ایران هزینه برمی دارد ۱۴ درصد اختلاف کجا می‌رود آمریکایی‌ها باید بدانند که با تحریم خود باعث شدند چنین پولشویی‌هایی در ایران تقویت شود.وی با خطاب قرار دادن نماینده سوال کننده گفت: چرا جنایت آمریکا را در تقویت پولشویی به پای ظریف می‌نویسید این واقعیت است که چنین مراوداتی که به دلیل تحریم ناچار به انجام آن هستیم پولشویی است اما دامن نظام از این مساله پاک است و این پولشویی‌ها گردن آمریکاست.
وزیر امورخارجه گفت: من با صحبت های آقای ذوالنوری درمورد برجام موافق نیستم. در برجام ما بردیم اروپا نبرد. در برجام اروپا در برابر آمریکا مجبور شد که سیاست‌های خود را کنار بگذارد. به همین دلیل است که آمریکا خودش را می کشد که اروپا هم از برجام خارج شود. واقعیت این است. چرا آمریکا تهدید می کند ۲۵ درصد تعرفه خودروهای اروپایی را بالا ببرد مگر این که آنها از برجام خارج شوند.

 چرا جنایت‌آمریکا در تقویت پولشویی را به پای ظریف می‌نویسید

محمد جواد ظریف در ادامه جلسه علنی و در پاسخ به سوال سیدجواد ساداتی نژاد نماینده کاشان و آران و بیدگل درخصوص اقدامات وزارت امورخارجه در موضع گیری خصمانه مقامات آمریکایی و اروپایی در حمایت از آشوبگران دی ماه ۱۳۹۶ چه بوده است،گفت: وزارت امورخارجه اقدامات متعددی در برابر دخالت های آمریکا در سال ۹۶ انجام داد که مهمترین آن خنثی کردن طراحی آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل بود. آمریکا به عنوان عضو دائم شورای امنیت ملل متحد تصمیم گرفت با سوء استفاده از مکانیزم‌های شورای امنیت موضوع اغتشاشات و ناآرامی‌های سال ۱۳۹۶ را به شورای امنیت ببرد.
وی افزود: سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران آنچنان موفق بود که جلسه ای که آمریکا به عنوان یک عضو دائم شورا برای محاکمه ایران تشکیل داده بود تبدیل به جلسه محاکمه خود آنها شد. این کارها راحت بدست نمی آید و نیاز به تلاش، طراحی، برنامه ریزی، گفت و گو و نیاز به حضور قوی بین المللی دارد. این کارها را دوستان خوب است که ملاحظه کنند. اینها سند افتخار بنده نیست سند افتخار جمهوری اسلامی ایران است. باز هم می گویم این را هم وامدار مردم می دانیم.
وزیر امورخارجه ادامه داد: سلاح مهم است اما قدرتمان را وامدار مردم هستیم. در دیپلماسی و سیاست خارجی کار دیپلمات مهم است اما آنچه در سیاست خارجی حرف اول و آخر را می زند باز هم مردم هستند. من همانطور که می گویم برای این که در دنیا قوی باشیم نیاز به مردم داریم همانطور هم برای  اینکه در دیپلماسی قوی باشیم، نیاز به مردم داریم.
وی اضافه کرد: این مردم ایران بودند که سیاست آمریکا را در شورای امنیت خنثی کردند. ما کارگزار و خادم مردم بودیم. این را بپذیریم. آنجا آمدیم از چهار تا  کلمه که باز هم با هزینه همین مردم یاد گرفتیم و با چهار تا تماسی که توانسیم برقرار کنیم مانع از این شدیم که آمریکا عضو دائم شورای امنیت بتواند در این شورا جلسه ای برعلیه ما برگزار کند و جلسه ، جلسه محاکمه آمریکا شد.
ظریف گفت: پیشنهاد کردیم که براساس بند اول اصول توافق الجزایر از آمریکا توسط ایران در دیوان لاهه شکایت شود این را هم به شورای امنیت و سایر مراجع تحویل دادیم. همین طور مواضعی که از سوی جمهوری اسلامی در حوزه های مختلف گرفته شود ارائه کردیم.
وی افزود: در مجامع بین المللی از سیاست جمهوری اسلامی دفاع کردیم. در تهران سفرا را خواستیم و به آنها مداخلات آمریکا را توضیح دادیم. بنده با حضور در رسانه های جمعی مداخلات آمریکا را توضیح دادم، ضمن این که همه ما حق مردم را بر اعتراض و تظاهرات مسالمت آمیز به رسمیت م‌ شناسیم اما مداخله خارجی ها را نمی پذیریم همچنان که مداخله سفیر انگلیس در تظاهرات را با شدیدترین نحو محکوم کردیم.
وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: این سیاست ما است این سیاست را هم با جدیت در چارچوب سیاست های نظام دنبال می کنیم. ما مجری سیاست و پیشنهاد دهنده سیاست هستیم اما سیاست در نهایت آن چه است که نظام در دستگاه های سیاستگذاری تصمیم می گیرد و ما آن را اجرا می کنیم.

فکر براندازی جمهوری اسلامی هیچ‌گاه از ذهن آمریکا خارج نشده است

رییس دستگاه دیپلماسی در بخش دیگری از سخنانش اظهارداشت: من با نکاتی که نماینده کاشان مطرح کردند مشکلی ندارم که بخواهم به آن پاسخ بدهم؛ حتما ایالات متحده به دنبال براندازی بوده و در هیچ لحظه‌ای از ۴۰ سال گذشته این فکر از ذهن آنها خارج نشده است.
ظریف درباره تفاوت رویکرد مقامات آمریکا در براندازی جمهوری اسلامی ایران روایتی از یکی از مقامات عالی رتبه آمریکا نقل کرد که وی گفته بود« من و آقای بوش هیچ تفاوتی در اینکه می‌خواهیم شما (جمهوری اسلامی ایران) نباشید؛ اما فرق من با آقای بوش این است که من می‌دانم که این کار نمی توانیم انجام دهیم اما آقای بوش خیال می کند می‌تواند آن را انجام دهد.»

ایران ۷هزار سال دیگر هم بزرگ خواهد بود

ظریف افزود: فکر براندازی جمهوری اسلامی ایران واقعیت رژیم آمریکایی است و  ما نیز همین را از آمریکا می‌شناسیم و با همین روش با  آنها برخورد می‌کنیم؛برخی رژیم های کوچک نیز در منطقه ما هستند از رژیم صهیونیستی گرفته تا برخی رژیم های کوچک منطقه که ادعا می کنند ایران صرف نظر از اینکه چه کسی در آن حاکم باشد، بزرگتر از حد لازم است، گفتند که ایران زیادی از حد بزرگ است؛  که ان‌شاءالله این ایران بزرگ ۷ هزار سال بزرگ بوده ۷هزار سال دیگر بزرگ خواهد بود و آنها هم همین ذره و یا کمتر خواهند بود.

توسط goodnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *