رییس جمهور با بیان اینکه شرایط زندگی را قابل تحمل ولی سخت می‌دانیم، گفت: دولت‌های یازدهم و دوازدهم در زمینه محیط زیست اقدامات بزرگی کرده‌اند چنانچه ۹۰ درصد غبار دریاچه ارومیه در این دو دوره مهار شده است و ۱۰ درصد دیگر هم تا پایان این دولت مهار خواهد شد.

جلسه هیئت دولت

طبق اعلام پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی  امروز و در جلسه هیئت دولت بیان با تاکید بر اینکه سلامت مردم همچنان مسئله اول ما است، بر ضرورت نظارت دقیق دستگاه‌های نظارتی و همچنین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بررعایت و اجرای دستورالعمل‌های پزشکی از سوی مردم و صاحبان مشاغل و اصناف تاکید کرد.

روحانی اظهار داشت: در زمینه ویروس کرونا به دلیل بازگشایی‌هایی که در طول دو ماه گذشته به تدریج انجام شده به طور طبیعی بایستی با احتیاط و خودمراقبتی بیشتر بتوانیم در برابر خطرات احتمالی این ویروس مقابله کنیم.

رییس جمهور اضافه کرد: امروز با تلاش‌های انجام شده موفق به مهار این ویروس در کشور به استثنای چند استان شده ایم و در این چند استان نیز تلاش‌های مضاعفی در حال انجام است تا از شرایط قرمز خارج شده و وضعیت مناسبی به وجود بیاید.

روحانی خاطرنشان کرد: امروز نه کرونا پایان یافته و نه تابستان و گرمای هوا می‌تواند نسبت به این ویروس تاثیرگذار باشد لذا ضرورت دارد دستگاه‌های نظارتی از جمله وزارت کشور، بهداشت و درمان، صمت، دادگستری و اصناف مراقبت و دقت کنند که بازگشایی‌ها در کشور که از ابتدا مشروط بر این بوده که همه مردم به دستورالعمل‌ها توجه کنند موجب آسیب نشود.

رییس جمهور با اشاره به افزایش مبتلایان به ویروس کرونا در هفته‌های اخیر، اظهار داشت: بخشی از این افزایش به خاطر انجام تست‌های آزمایشگاهی است. یعنی امروز تست زیادی در سراسر کشور انجام می‌گیرد و به طور طبیعی وقتی تست بیشتری انجام می‌شود شناسایی بیمار هم بیشتر می‌شود و این جنبه منفی ندارد و مردم نگران نباشند.

روحانی با بیان اینکه توانمندی وزارت بهداشت و درمان همچنان بسیار بالاتر از فشار این ویروس در کشور است، گفت: در شرایط فعلی به غیر از بخش تحول سلامت، کار‌های دیگری هم انجام می‌دهیم یعنی برای درمان بیماران و یافتن واکسن این ویروس تلاش می‌کنیم و همچنین برای نیازمندی‌هایی که کشور از لحاظ بهداشت و درمان دارد، بخش‌های تولیدی بویژه شرکت‌های دانش‌بنیان تلاش بسیار خوبی انجام داده اند و در این زمینه حتی در بعضی از تولیدات خود صادر کننده هستیم و برخی از کشور‌ها متقاضی خرید امکانات بهداشتی و ضد عفونی از ایران هستند.

رییس جمهور در ادامه با تاکید بر اهمیت موضوع حمل و نقل شهری خاطرنشان کرد: باید در این زمینه همه شهرداری‌ها بویژه شهرداری تهران، مراقبت زیادی انجام دهند، زیرا یکی از جا‌هایی که می‌تواند مشکل‌آفرین باشد، مترو و اتوبوس است و اگر مردم از وسایل حفاظتی مثل ماسک استفاده نکنند حتماً با مشکلاتی مواجه می‌شویم.

روحانی با بیان اینکه در مقابله با ویروس کرونا از ابتدا با همکاری، یاری و وحدت مردم پیش رفتیم، گفت: باز هم از مردم عزیز و بزرگوار می‌خواهیم که در این زمینه ما را یاری کنند و مطمئن هستم با یاری مردم در چند استان باقی مانده هم به مرحله مهار ویروس خواهیم رسید.

رییس جمهور همچنین آموزش و پرورش را به استفاده از امکانات فضای مجازی در ایام تابستان در راستای آموزش و تقویت دانش‌آموزان توصیه کرد و گفت: از وزارت آموزش و پرورش می‌خواهم در این ایام که دانش‌آموزان فراغت و فرصت دارند از امکاناتی که در فضای مجازی بوجود آمده برای تکمیل آموزش‌هایی که دانش‌آموزان در سال گذشته داشتند و همچنین برای پر کردن ساعات فراغت آن‌ها و هم برای اینکه خود مراقبتی و مهارت آن‌ها را در شرایط فعلی تقویت کنند، استفاده نمایند.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه کرونا هنوز تمام نشده، خطاب به مردم خاطرنشان کرد: راهی نداریم جز اینکه سبک زندگی خود را عوض کنیم. یعنی تا زمانی که این ویروس وجود دارد و تا زمانی که دنیا به واکسن مطمئنی در مورد کرونا برسد، راه دومی وجود ندارد.

رییس جمهور با تاکید بر اینکه بازگشایی‌ها باید به تدریج ادامه پیدا کند، گفت: در این هفته و هفته آینده هم مواردی از بازگشایی را داریم. البته باید قدم به قدم و با احتیاط صورت بگیرد. اما راه حل اصلی تغییر سبک زندگی است.

رییس جمهور اظهار داشت: ما در معاشرت با خانواده‌ها و دوستان، آداب‌ها، برخورد‌ها و رسومی که داشتیم و در مراسم‌هایی که به مناسبت‌هایی خواهیم داشت همه جا باید مراعات کنیم و سبک زندگی را برای مدتی تغییر دهیم تا از این شرایط خارج شویم، ممکن است خروج از این شرایط برای ماه‌ها طولانی شود.

روحانی افزود: نکته دومی که می‌خواهم تأکید کنم اینکه مردم آگاه هستند که کشور ما از آغاز سال ۹۷ با یک تحریم شدید بی‌نظیر از طرف حاکمان کاخ سفید مواجه شد و متأسفانه با رعب و وحشت کشور‌های دیگر را هم وادار کردند در برخی موارد همکاری‌ها را کم یا قطع کنند.

وی با بیان اینکه از اواخر سال ۹۸ هم که ویروس کرونا اضافه شده با شرایط دشوارتری روبرو هستیم، افزود: همه باید به این مسأله توجه کنند که در چه شرایطی کشور را مدیریت و اداره می‌کنیم. نمی‌خواهم دولت هرگز در مسأله حاشیه‌سازی‌ها وارد شود و در ۱۴ ماهی که از دولت باقی مانده، همه توان‌مان را باید برای حل مشکلات و رفاه مردم و تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام، بگذاریم.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: دولت در هر هفته افتتاح‌های زیادی انجام می‌دهد و در همین هفته در پنج‌شنبه ۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان، طرح و پروژه صنعتی و معدنی افتتاح خواهد شد. البته افتتاح‌ها مخصوص روز‌های پنجشنبه نیست و در همه روز‌ها مسوولین اجرایی طرح‌ها و پروژه‌های مختلفی را در سراسر کشور به افتتاح می‌رسانند و این به معنای نشاط و فعالیت در کشور برغم همه این فشار‌ها است.

روحانی با بیان اینکه در شرایط فشار فوق‌العاده تحریم در این سال‌ها، در سال حدود ۵۰ میلیارد دلار درآمدمان کم شده است، گفت: کل بودجه سال ۹۹، ۵۷۰ میلیارد تومان و در سال گذشته ۴۴۸ هزار میلیارد تومان بوده است و ۵۰ میلیارد دلار یعنی ۸۷۰ هزار میلیارد تومان و این حدود ۲ برابر بودجه پارسال و ۳۰۰ هزار میلیارد تومان بیشتر از کل بودجه امسال است. با چنین شرایطی هر دولتی در دنیا به زانو درمی‌آمد، اما مردم ایران ایستادگی کردند، قوای دیگر همکاری و رهبر معظم انقلاب حمایت کردند و دولت نیز در صحنه بود.

رییس جمهور تصریح کرد: در این شرایط همه توان خودمان را برای تولید بکار خواهیم گرفت و تا پایان سال، پروژه‌های بسیار عظیمی را افتتاح خواهیم کرد.

روحانی با اشاره به اقدامات دولت برای احیای دریاچه ارومیه اظهار داشت: موضوع دریاچه ارومیه که اولین وعده دولت به مردم آذربایجان و غرب کشور بود که اهمیت ویژه محیط زیستی داشت، با طرح‌هایی که تا دیماه افتتاح خواهد شد، ۶۰۰ میلیون متر مکعب آب وارد دریاچه می‌شود و در این راستا، تونلی به طول ۳۶ کیلومتر در حال حفاری است. یعنی دولت در این شرایط سخت تحریمی، ۳۶ کیلومتر تونل را تکمیل می‌کند تا آب را وارد دریاچه ارومیه کند.

رییس جمهور اضافه کرد: ۹۰ درصد گرد و غبار دریاچه ارومیه در طول دولت یازدهم و اوایل دولت دوازدهم مهار شده و ۱۰ درصد هم تا پایان امسال مهار خواهد شد و این عظیم‌ترین کار محیط زیستی است که در تاریخ کشور انجام گرفته است و دولت یازدهم و دوازدهم بحق دولت محیط زیست بوده و در زمینه محیط زیست کار‌های بسیار عظیم و بزرگی انجام گرفته است.

روحانی با تاکید بر اینکه از همه می‌خواهم اگر از دولت انتقاد دارند، خیلی راحت و با زبان روان انتقاد کنند، اما در عین حال شرایط را در نظر بگیرند و انصاف را رعایت کنند، اظهار داشت: دولت هرگز وارد حاشیه‌سازی نخواهد شد.

××××××××××××××××××××××××××××××××

منبع:میزان

#صبای عدالت اریانا

#SAAOK

توسط goodnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *