به ونزوئلا در نزدیکی آمریکا و ناکامی و ناتوانی واشنگتن در ایجاد اخلال در مسیر حرکت نفتکش‌های ایرانی، آمریکایی‌ها بیش از پیش به شکست سیاست فشار حداکثری‌شان در قبال ایران معترف هستند؛ لذا به بهانه‌های مختلف از جمله اقدامات انسانی و حقوق بشری ایران در آزادی مجرمان آمریکایی، موضوع مذاکره را پیش می‌کشند

///دونالد ترامپ رییس رژیم آمریکا در بدترین موقعیت سیاسی ممکن قرار دارد؛ تظاهرات گسترده مردم آمریکا علیه فساد و جنایات رژیم این کشور که ساختار سیاسی واشنگتن را در آستانه فروپاشی قرار داده است؛ بحران کرونا و تبعات اقتصادی و اجتماعی ویرانگر آن؛ تقابل‌های بین‌المللی با چین، روسیه، کره‌شمالی و حتی اروپا؛ مجموع این عوامل اوضاع را برای چهل و پنجمین رییس رژیم آمریکا تلخ و ناگوار کرده است؛ لذا ترامپ دربه‌در به دنبال دستیابی به یک موفقیت تصنعی و ساختگی است و چه موفقیتی بهتر از اعلام توافق با ایران!

ماجرای آزادی یک مجرم آمریکایی
ماجرا از آنجایی شروع شد که ایران در چارچوب رویکرد بشردوستانه و قوانین قضایی مستقل خود، «مایکل وایت» مجرم آمریکایی محکوم شده به زندان را که دارای شاکی خصوصی نیز در کشور ما بود، آزاد کرد. البته در این اثناء، رضایت مادی و معنوی شاکیان خصوصی وایت جلب شد و نامبرده در مورد سایر جرایم خود مشمول رأفت اسلامی قرار گرفت و در روز پنجشنبه ۱۵ خرداد با حکم قاضی پرونده آزاد و از کشور خارج شد.

طبق گفته سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان، وایت بعد از شیوع ویروس کرونا در کشور، بر طبق بخشنامه عمومی رییس قوه قضائیه مشمول مرخصی شده و به دلیل عدم برخورداری از خویشاوند در ایران، به درخواست سفارت سویس به عنوان حافظ منافع آمریکا، در اختیار آن سفارت قرار گرفت. در این مدت به دلیل بروز برخی علائم مشکوک به کرونا، نامبرده تحت درمان و نظارت کامل پزشکی قرار داشته و پس از کسب اطمینان از منفی بودن آزمایش کرونا حکم آزادی او اجرا شد.

پروپاگاندای ترامپ و دار و دسته‌اش
با آزادی «مایکل وایت» پروپاگاندای رییس رژیم آمریکا و دستیارانش برای ساختن موفقیت تصنعی آغاز شد؛ ترامپ در همین رابطه طی توییتی ادعا کرد که از زمان روی کار آمدن او در آمریکا، ۴۰ تبعه مجرم آمریکایی از زندان‌های ایران آزاد شده‌اند! رییس رژیم آمریکا در همین راستا ضمن قدردانی از ایران، خطاب به مسئولان کشورمان اعلام کرد، برای انجام آن توافق بزرگ، تا بعد از انتخابات صبر نکنید؛ من پیروز انتخابات آمریکا {در نوامبر ۲۰۲۰ – آبان ۹۹} می‌شوم؛ الان شما توافق بهتری انجام می‌دهید!

مذاکره نمی‌کنیم؛ چه حالا، چه در آینده
اما مسئولان کشورمان جواب این ذوق‌زدگی ترامپ را به سرعت دادند؛ دریابان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان، در حساب توییتری‌اش ضمن رد هر گونه مذاکره‌ای با ترامپ چه در زمان حال و چه در آینده، تصریح کرد: اوضاع ترامپ چه در تقابل‌های بین‌المللی، چه در افتضاح مدیریت کرونا و چه در آتش‌افروزی نژادپرستانه در داخل آمریکا به قدری خراب است که تیمش چاره‌ای جز تولید و نمایش موفقیت‌های ساختگی برای او ندارند. تبادل زندانیان، نتیجه مذاکره نبوده و هیچ مذاکره‌ای هم در آینده انجام نخواهد شد.

سازش با کافران؛ هرگز!
محمدباقر قالیباف رییس مجلس نیز در حساب توییتری خود با اشاره به اظهار تمایل ترامپ برای مذاکره با ایران با ذکر آیه ۳۵ سوره مبارکه محمد (ص) نوشت: «فَلا تَهِنُوا وَ تَدْعُوا إِلَى السَّلْمِ وَ أَنْتُمُ الْأَعْلَوْنَ وَ اللَّهُ مَعَکُمْ وَ لَنْ یَتِرَکُمْ أَعْمالَکُمْ» مبادا در مبارزه کوتاهی کنید و به کافران پیشنهاد سازش دهید. شما بالاترید، چون خدا با شماست و مطمئن باشید نتیجه اعمالتان (مقاومت) را بی‌کم‌وکاست به شما می‌دهد.

مذاکره با آمریکا سم است
محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز به پیشنهاد مذاکره از سوی ترامپ، واکنش نشان داد و تصریح کرد: از باتلاق خودساخته هم که بیرون بیایید، مذاکره با شما سم است. فعلاً که در باتلاق هستید.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان نیز به ترامپ یادآوری کرد که او و مشاورانش بودند که با دست زدن به قماری احمقانه، توافق برجام را تخریب کردند.

اعتراف آمریکایی‌ها به شکست استراتژی فشار حداکثری
اما نمایش رسانه‌ای – تبلیغاتی ترامپ برای مذاکره با ایران به بهانه اقدام حقوق بشری کشورمان در آزادی یک مجرم آمریکایی، علاوه بر اینکه از نیاز شدید رییس رژیم آمریکا به دستیابی به یک موفقیت تصنعی نشئت می‌گیرد، بیانگر شکست استراتژی فشار حداکثری کاخ سفید طی حدود دو سال اخیر علیه مردم و نظام ایران است.

رژیم آمریکا در ۱۸ اردیبهشت ۹۷ از برجام خارج شد و ترامپ رییس این رژیم اعلام کرد طی فواصل زمانی تعیین شده تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران تجدید می‌شود. ترامپ همان زمان اعلام کرد هدفش از به راه انداختن کارزار «فشار حداکثری» علیه ایران فلج کردن اقتصاد این کشور است.

ترامپ، وزیرخارجه‌اش پمپئو و «برایان هوک» مسئول میز ایران در وزارت خارجه آمریکا طی دو سال اخیر مدام این گزاره کذایی را تکرار کرده‌اند که اگر ایران می‌خواهد جلوی فروپاشی اقتصادش را بگیرد، باید به مذاکره با ما تن دهد! اما مقامات کشورمان حسرت مذاکره را بر دل ترامپ و دستیارانش گذاشتند.

جنگ نخواهد شد و مذاکره نخواهیم کرد
مقام معظم رهبری طی بیاناتی در دیدار اقشار مختلف مردم، در تاریخ ۲۲ مرداد ۹۷، در دو کلمه، همه رویا‌های چماقداران جنگ‌طلب و حتی هویج به دستان دموکرات آمریکایی را خنثی کردند و فرمودند: «جنگ نخواهد شد و مذاکره نخواهیم کرد».

در تاریخ ۲۳ تیر ۹۸ که محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان برای شرکت در نشستی در سازمان ملل در نیویورک حضور داشت، «رند پال» سناتور جمهوریخواه و نزدیک به دونالد ترامپ به دیدار ظریف رفت و از او دعوت کرد تا برای ملاقات با ترامپ به کاخ سفید برود؛ اما این دعوت از سوی ظریف پذیرفته نشد و وزیر خارجه کشورمان خطاب به سناتور آمریکایی گفت: برای ماموریتی غیر از ملاقات با رئیس‌جمهور شما در نیویورک هستم.

نمونه‌هایی مشابه مورد فوق‌الذکر که حاکی از تلاش آمریکا برای مذاکره با ایران است، طی دو سال اخیر چند بار دیگر نیز رخ داده است، اما هر بار آمریکایی‌ها به در بسته خوردند و با «نه» قاطع مقامات کشورمان مواجه شدند.

فرمول شکست‌خورده آمریکایی‌ها
در واقع فرمول آمریکایی‌ها طی دو سال اخیر این بوده است که هر بار بلااثر بودن تروریسم اقتصادی‌شان علیه مردم ایران آشکار می‌شد و مطابق انتظارات‌شان با تحریم‌های یکجانبه، اقتصاد ایران {به زعم آمریکایی‌ها} فرونمی‌پاشید، ترامپ و دستیارانش بر روی گزینه مذاکره تمرکز می‌کردند.

حالا طی روز‌های اخیر با اقدام ایران در اعزام ۵ نفتکش حامل بنزین به ونزوئلا در نزدیکی آمریکا و ناکامی و ناتوانی واشنگتن در ایجاد اخلال در مسیر حرکت نفتکش‌های ایرانی، آمریکایی‌ها بیش از پیش به شکست سیاست فشار حداکثری‌شان در قبال ایران معترف هستند؛ لذا به بهانه‌های مختلف از جمله اقدامات انسانی و حقوق بشری ایران در آزادی مجرمان آمریکایی، موضوع مذاکره را پیش می‌کشند!

تنها موضوع قابل مذاکره میان ایران و آمریکا
اما موضع مردم و مسئولان ما در قبال اظهار تمایل سردمداران آمریکا به مذاکره همان موضع شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی است که ۹ اردیبهشت سال گذشته در همایش سراسری فرماندهان ناجا، گفت: مردم ما هوشیار و هوشمندند و معتقدند که مذاکره در شرایط کنونی با دشمن، تسلیم شدن محض است و قطعا تن به این ذلت نمی‌دهیم.

سخن از حاج قاسم شد و جفاست حالا که مجدداً زمزمه شوم مذاکره از سوی آمریکایی‌ها مطرح شده به خون‌بهایی که از تروریست‌های کاخ سفیدنشین طلب داریم نپردازیم؛ یکی از کاربران فضای مجازی در واکنش به اظهار تمایل ترامپ برای مذاکره با ایران، نوشت: آقای ترامپ قمارباز ما از شما یک خون طلب داریم؛ تنها موضوعی که ما در خصوصش با شما مذاکره می‌کنیم: انتخاب نوع مردنتان است.

×××××××××××××××××××××××××××××××××

منبع:میزان

#صبای عدالت اریانا

#SAAOK

توسط goodnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *