استفاده گسترده پلیس آمریکا از ادوات جنگی و تجهیزات نظامی علیه معترضان در اعتراض ها و ناآرامی های اخیر در آمریکا سبب شد بار دیگر این موضوع در کانون بحث ها قرار بگیرد.

 اعتراض‌ها به تبعیض نژادی و خشونت پلیس در آمریکا که در یک ماه گذشته به شکلی گسترده در سراسر این کشور برگزار شد، به چالشی جدی در آستانه مهم‌ترین رویداد سال جاری این کشور یعنی انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰، تبدیل شد.
نکته مهم و قابل تامل در این اعتراض‌ها گذشته از وجوه جنجالی و بحث برانگیز متعدد اعم از هدف قرار دادن عمدی روزنامه نگاران، سرکوب معترضان توسط دولت و …، استفاده گسترده از ادوات جنگی در شهر‌های آمریکا برای متفرق کردن معترضان بود.
جنگ دولت آمریکا علیه معترضان؛ پلیس با ادوات نظامی به مقابله با معترضان رفت
اعتراض‌های متعاقب قتل جورج فلوید شهروند سیاه پوست آمریکایی توسط پلیس شهر «مینیاپولیس» ایالت «مینه سوتا» در ۲۵ ماه می (۵ خرداد) که به شکلی گسترده در یک ماه گذشته در سراسر آمریکا برگزار شد و با شدت کمتری همچنان ادامه دارد، بحث استفاده پلیس از وسایل نقلیه زرهی و دیگر تجهیزات نظامی در اعتراض‌های داخلی را مجددا به کانون بحث‌ها در این کشور مبدل کرد.
پلیس آمریکا در اعتراض‌ها و ناآرامی‌های یک ماه گذشته در سراسر کشور از وسایل نقلیه نظامی به شکل گسترده‌ای استفاده کرد؛ این امر سبب شد تا در مواردی شهر‌ها چهره جنگی به خود بگیرند.
براساس بررسی‌هایی که شبکه «ان بی سی نیوز» انجام داد، دست کم ۲۹ مورد استفاده از این وسایل نقلیه نظامی توسط پلیس محلی از طریق ویدئو‌های ضبط شده قابل اثبات هستند.
مهم‌ترین موارد استفاده از این وسایل نقلیه نظامی در شهر‌های «فیلادلفیا»، «سینسیناتی» و «نیواورلئان» بود.
جنگ دولت آمریکا علیه معترضان؛ پلیس با ادوات نظامی به مقابله با معترضان رفت
وسایل نقلیه زرهی و نظامی که در این اعتراض‌ها عمدتا توسط پلیس محلی برای مقابله با معترضان به خیابان‌ها رفتند، از نوع مقاوم در برابر مین (MRAP) بودند که در قالب برنامه جنجالی پنتاگون از سال ۱۹۹۷ در دوران ریاست جمهوری «بیل کلینتون» در اختیار ادارات پلیس قرار می‌گیرند.

• روند نظامی سازی پلیس آمریکا از چه زمانی آغاز شد؟

جنگ دولت آمریکا علیه معترضان؛ پلیس با ادوات نظامی به مقابله با معترضان رفت

 

آمریکا، کشور پیشتاز در نظامی سازی پلیس که اخیرا شاهد به راه افتادن موجی از اعتراض‌ها و ناآرامی‌ها در ۴۵۰ شهر این کشور بود، استفاده پلیس از وسایل نقلیه و سایر ادوات نظامی و جنگی را به رویه‌ای معمول در مقابله با اعتراض‌های داخلی مبدل کرده است؛ این امر سبب کشته شدن بیش از ۲۰ معترض شد.
با نگاهی اجمالی به روند نظامی سازی پلیس در آمریکا، مشخص می‌شود که ادارات پلیس در این کشور از اوایل قرن بیستم به شکل فزاینده‌ای مسلح شدند.
این اقدام در دهه‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ و متعاقب خیزش‌های ضد نژادپرستی و ضد جنگ تشدید و در نهایت در دهه ۱۹۷۰ به تشکیل پلیس ضد شورش و تجهیز آن به تسلیحاتی با گلوله‌های پلاستیکی منجر شد.
جنگ دولت آمریکا علیه معترضان؛ پلیس با ادوات نظامی به مقابله با معترضان رفت
تجهیز پلیس آمریکا توسط وزارت دفاع این کشور در چارچوب طرح ۱۰۳۳ پنتاگون که در پایان دهه ۱۹۹۰ و دوران ریاست جمهوری کلینتون آغاز شد، رشد فزاینده‌ای یافت.
این طرح اکنون سبب تجهیز پلیس به تجهیزات جنگی، خودرو‌های زرهی با ظرفیت تحمل انفجار مین‌های زمینی، تسلیحات جنگی سبک، بالگرد، عینک دید در شب و تجهیزات ضد شورش شده است.
جنگ دولت آمریکا علیه معترضان؛ پلیس با ادوات نظامی به مقابله با معترضان رفت
همچنین نظامی سازی پلیس آمریکا از سال ۲۰۱۷ و در دروان ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» افزایش قابل ملاحظه‌ای یافته است.
در سال ۲۰۱۹ این برنامه گام بزرگ تری را شاهد بود که طی آن ۱۵ هزار و ۷۵۰ قطعه ادوات جنگی به ارزش ۲۱۲.۸ میلیون دلار به ادارات پلیس داده شد؛ این میزان نزدیک به رکورد ۱۷ هزار قطعه در سال ۲۰۱۲ بود.
اکنون بیش از ۸ هزار اداره پلیس در سراسر آمریکا در قالب این طرح موفق به دریافت ادوات جنگی شده اند و یک هزار و ۱۰۰ دستگاه MRAP در میان ادارات پلیس توزیع شده است.
باید توجه داشت که نگرانی‌ها در مورد نظامی سازی پلیس آمریکا زمانی افزایش می‌یابد که تاثیر آن بر افزایش میزان خشونت و قتل توسط پلیس در آمار‌ها مورد توجه و بررسی قرار بگیرد؛ به عنوان مثال در بررسی روند‌های سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ در می‌یابیم که نظامی سازی پلیس نقش موثری در افزایش خشونت‌های این نهاد علیه سیاه پوستان در آمریکا داشته است.

• استفاده گسترده پلیس از ادوات جنگی و نظامی در اعتراض‌های اخیر

انتشار ویدئو‌هایی از استفاده پلیس محلی در «سالت لیک سیتی»، «فیلادلفیا»، … از ادوات و تجهیزات نظامی در اعتراض‌های ضد نژادپرستی اخیر در آمریکا، بار دیگر انتقاد‌ها علیه این روند را تشدید کرد و آن را از حوزه‌های حقوقی به عرصه کنگره کشاند.
جنگ دولت آمریکا علیه معترضان؛ پلیس با ادوات نظامی به مقابله با معترضان رفت
حضور گسترده نیرو‌ها و گارد امنیتی، استقرار وسایل نقلیه نظامی در خیابان‌ها و استفاده پلیس از انواع گاز‌ها و اسپری‌های مسموم کننده در اعتراض‌های اخیر نگرانی‌ها را تشدید کرد.
گاز اشک آور، اسپری فلفل، گاز‌های ممنوعه و دیگر ادوات مسمومیت زا که در این اعتراض‌ها به ویژه در زمان تلاش برای متفرق کردن جمعیت از پارک «لافایت» در مقابل کاخ سفید به منظور تسهیل عبور ترامپ به سوی کلیسای «سنت جان» مورد استفاده قرار گرفتند، شمار زیادی از معترضان را با مشکلات تنفسی و مخاطره آمیز مواجه کردند.
شاید دلیل اصلی دولت آمریکا از عدم ارائه آمار رسمی شمار معترضان زخمی و آسیب دیده در جریان اعتراض ها، نیز همین موضوع باشد.

• انتقاد‌های گسترده علیه استفاده از وسایل نظامی در اعتراض‌های داخلی

این انتقاد‌ها و اعتراض‌ها که پیشتر در سال ۲۰۱۴ و در پی برگزاری اعتراض‌های مشابه به قتل «مایکل براون»، جوان سیاه پوست آمریکایی توسط پلیس «فرگوسن» در ایالت «میسوری» و اقدام پلیس در استقرار خودرو‌های نظامی در خیابان‌ها و استفاده از تجهیزات جنگی علیه معترضان، مطرح شده بود، تاکید داشت که این امر سبب افزایش اصطکاک میان معترضان و نیرو‌های امنیتی و افزایش خشونت‌ها می‌شود.
جنگ دولت آمریکا علیه معترضان؛ پلیس با ادوات نظامی به مقابله با معترضان رفت
«ویلیام هارتونگ»، مدیر برنامه تسلیحات و امنیت در مرکز سیاست‌های بین المللی در انتقاد از این موضوع، اعطای وسایل نقلیه زرهی به ادارات پلیس محلی توسط پنتاگون با هدف ترساندن و سرکوب شدید معترضان، را شرم آور خواند.
این در حالی است که ادارات پلیس استفاده از موضوع استفاده از وسایل نقلیه جنگی و تسلیحات نظامی دفاع کرده و آن را امری لازم برای محافظت از افسران پلیس در برابر خشونت‌های احتمالی می‌دانند اما این سوال همچنان مطرح است که شهر ۲۰ هزار نفری «سنفورد» در ایالت «فلوریدا» چرا باید دو دستگاه MRAP در اختیار داشته باشد.
××××××××××××××××××××××××××××
منبع:میزان
#صبای عدالت آریانا
#saaok

توسط goodnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *