طرح ساخت مسکن ۲۵ تا ۴۰ متری مدتی است که مجددا بر سر زبان‌ها افتاده و موافقان و مخالفان بسیاری داشته است.

صعودی شدن قیمت مسکن در ماه‌های اخیر باعث شد تا طرح‌های متفاوتی در این مدت از سوی مسئولین و دولت مطرح شود.

یکی از طرح‌هایی که اواخر سال گذشته از طرف شهرداری تهران مطرح شد ساخت آپارتمان‌های ۲۵ تا ۴۰ متری در پایتخت بوده که با انتقادات فراوانی روبرو شد.

این طرح اخیراً طبق یک تفاهم‌نامه به تایید شهرداری تهران و وزارت کشور رسیده و بر اساس آن قرار است در پایتخت واحد‌های کوچک تولید شود.

براساس طرح تفصیلی ارائه شده، حداقل متراژ واحد‌های مسکونی در شهر تهران ۳۵ متر است که بر اساس پیشنهاد ساخت خانه‌های ۲۵ متری، این میزان باید به ۲۵ متر کاهش یابد.

در همین رابطه چندی پیش اسلامی وزیر راه و شهرسازی در رابطه با حمایت از ساخت خانه‌های ۲۵ متری اعلام کرد در وزارت راه و شهرسازی چنین طرحی وجود ندارد و طبق الگوی جامع مسکن کمترین متراژ مسکن ۷۵ متر است و اصلا این مورد تایید نمی‌شود.

همچنین محمودمحمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در این رابطه گفت: وزارت راه و شهرسازی هیچ برنامه‌ای برای ساخت واحد‌های مسکونی کوچک متراژ ۲۵ متری ندارد و با وجود آن که چندین بار برای برگزاری جلسه با شهرداری اعلام آمادگی کرده ایم، اما تاکنون محقق نشده است.

احمدرضا سرحدی در گفت‌وگو با میزان درباره طرح ساخت خانه‌های ۲۵ تا ۴۰ متری برای ساماندهی بازار مسکن گفت: مشکل کشور در حال حاضر توزیع مسکن است و ساخت خانه‌های ۲۵ متری چاره کار نیست.

کارشناس بازار مسکن تاکید کرد: ناهماهنگی در جامعه باعث شده است عده‌ای با نگاه سرمایه‌ای به مسکن بیش از نیاز خود واحد مسکونی حریداری و احتکار کنند و عده‌ای برای خرید واحد هر چند کوچک نیز با مشکل روبرو شوند.

وی افزود: در برخی کشور‌ها فرهنگ استفاده از واحد‌های کوچک وجود دارد و معماری‌ها نیز براساس متراژ‌های کوچک تعریف شده است، اما در کشور ما با معماری‌های موجود نمی‌توان از واحد ۲۵ متری برای مصرف خانوار به درستی بهره برد.

سرحدی گفت: در کشور‌های پیشرفته معماری‌ها به گونه ایست که امکان زندگی در فضای کوچک مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما در ایران باید در ابتدا تغییراتی در زندگی افراد و معماری ایجاد شود سپس به فکر خانه‌های کوچک برای خانوار بود.

کارشناس بازار مسکن تاکید کرد: مسائل و مشکلات با شعار و تبلیغات حل نمی‌شود و باید در این زمینه مسئولان با کمک متخصصان به واسطه برنامه ریزی میان مدت مشکلات را رفع کنند.

گفتنی است براساس آخرین آمار منتشر شده از قیمت مسکن در تهران نشان می‌دهد ارزش هر مترمربع واحد مسکونی در پایتخت به حدود ۱۹ میلیون تومان رسیده است و با توجه به این رقم برای خرید یک واحد ۲۵ متری به حدود ۴۷۵ میلیون تومان سرمایه نیاز است.

************************************

منبع:میزان

#صبای عدالت آریانا

#SAAOK

توسط goodnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *