رییس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی گفت: صنعت خودروسازی برای تولید یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو نیاز به دو تا سه میلیارد دلار ارز است.

خودروسازان نیازمند ۳ میلیارد دلار برای وارداتمحمدرضا نجفی منش در گفت‌وگو با اشاره به تامین نشدن ارز از سوی بانک مرکزی برای صنعت خودروسازی اظهار کرد: با مسئولان بانک مرکزی در این باره صحبت و موارد را به آن‌ها اعلام کردیم که برخی از  مشکلات برطرف شد، اما در مجموع وضعیت تامین ارز از سوی بانک مرکزی روند مشخص و معمولی را ندارد.

رییس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی با بیان اینکه عدم اختصاص ارز بر روی تولید خودرو تاثیر می‌گذارد، افزود: آمار تولید افزایش یافته، اما بخشی از آن در کف پارکینگ باقی مانده و علت آن نیز به دلیل کمبود قطعات است.

وی با بیان اینکه برای واردات چهار روش به بانک مرکزی پیشنهاد شده است، گفت: تامین ارز از صادرات صادرکنندگان، تامین از طریق ارز نیمایی، ارز صاداتی شرکت‌های ایدرو ایمیدرو و واردات بدون انتقال ارز که بانک مرکزی با این روش موافق نیست و اصرار دارد حتما منشا آن مشخص باشد که بسیاری از افراد این آمادگی را ندارند.

نجفی منش با بیان اینکه ۷۰ درصد قطعات و مواد اولیه صنعت خودروسازی در داخل کشور تامین می‌شود، تصریح کرد: این میزان باید به ۹۰ درصد افزایش یابد که طرح‌های ساخت داخل شروع شده که می‌تواند بسیاری از نیاز‌ها را برطرف کند.

رییس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی تصریح کرد: زمانی که شرایط بهتر از زمان فعلی بود صنایع ما به فکر تولید داخل نبودند و صنایع کشور به نوعی وابستگی به خارج از کشور دارند که باید آن را کاهش دهیم.

وی درباره حجم ارز موردنیاز صنعت خودروسازی خاطرنشان کرد: صنعت خودروسازی برای تولید یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو نیاز به دو تا سه میلیارد دلار ارز است.

نجفی منش درباره اینکه آیا خودروسازان توانایی تولید یک میلیون و دویست هزار دستگاه را در شرایط فعلی دارند، تاکید کرد: اگر مطالبات قطعه سازان به موقع پرداخت و قیمت خودرو در حاشیه بازار تعیین شود می‌توان به این هدف رسید.

*******************************************

منبع :میزان

#صبای عدالت آریانا

#SAAOK

توسط goodnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *