در پی تاکیدات رییس قوه قضاییه در راستای احقاق حقوق عامه، مسئولان قضایی در شهرها و استانهای مختلف با عنوان مدعی العموم در صیانت از این حقوق با قاطعیت ورود کرده و دستگاه قضایی در این راستا کارنامه درخشانی از خود برجای گذاشته به طوریکه به گفته وزیر دادگستری در سال گذشته ۲۴ هزار و ۲۰۸ پرونده در این زمینه تشکیل شده است.

تشکیل ۲۴ هزار پرونده در رابطه حقوق عامه طی سال ۹۸/از ورود مدعی العموم به واگذاری‌ها در جزیره هرمز تا برخورد با قطع درختان محدوده جنگل قائم در کرمان۲۰ فروردین ماه امسال بود که رییس قوه قضاییه خطاب به روسای کل دادگستری و دادستان‌های مراکز استان‌های سراسر کشور احیای حقوق عامه را به عنوان ماموریت قوه قضاییه مورد اشاره قرار داد و گفت: در رابطه با حقوق عامه بخش‌های مختلفی مسئولیت دارند و مطابق قانون اساسی احیای حقوق عامه با قوه قضاییه است.

وی با بیان اینکه موارد روشن از حقوق عامه باید مورد پیگیری قرار گیرد، تصریح کرد: انحصارگری و عدم شفافیت از موانع حقوق عامه است و باید در جای خودش دنبال شود و مسئولیت آن هم با دادستانی کل کشور، سازمان بازرسی، معاونت پیشگیری از وقوع جرم و دادستان‌ها در سراسر کشور است.

رییس قوه قضاییه هفتم تیر ماه امسال نیز در همایش قوه قضاییه تصریح کرد: در رابطه با حفظ حقوق عامه گاهی شکایتی به دادگستری نمیرسد؛ اما حضور و پیگیری همکاران در ستاد، دادگستری کل، دادستانی کل و معاونت پیشگیری، همان حرکت فعال به جای یک حرکت منفعلانه است که اقدام ارزشمندی به شمار می‌رود.
در همین زمینه وزیر دادگستری نیز در همایش قوه قضاییه در رابطه با اقدامات دستگاه قضا در راستای حقوق عامه طی سال گذشته، توضیح داد که ۲۴ هزار و ۲۰۸ پرونده در این زمینه تشکیل شده است.
در پی تاکیدات رییس قوه قضاییه در راستای احقاق حقوق عامه،  مسئولان قضایی در شهرها و استانهای مختلف با قاطعیت به این موضوع ورود کرده و به عنوان مدعی العموم در صیانت از این حقوق پرداخته اند که در این گزارش به برخی از این اقدامات اشاره شده است.
تکلیف دستگاه قضایی به اداره محیط زیست برای پایش مستمر میزان آلایندگی کارخانجات در زرند
شهرستان زرند به عنوان یکی از قطب‌های صنعتی استان کرمان با آلاینده‌های صنعتی مواجه شده  که سلامت شهروندان را به خطر انداخته است، در راستای احقاق حقوق عامه، دستور قضایی به اداره محیط زیست شهرستان زرند در زمینه پایش مستمر میزان آلایندگی کارخانجات داده شد.

رییس کل دادگستری شهرستان زرند دراین رابطه گفت: اداره محیط زیست باید در زمینه پایش مستمر میزان آلایندگی کارخانجات این شهرستان اقدام نماید.

حجت الاسلام والمسلمین محمود محمدی تصریح کرد: مردم از بوی نامطبوع کارخانجات فولاد شهرستان ناراضی هستند و باید این موضوع مورد بررسی جدی قرار گیرد و اقدامات لازم در خصوص رفع مشکلات صورت پذیرد.
تشکیل کمیته ویژه پیشگیری و مقابله با آتش سوزی در دادستانی مرکز استان فارس
در اجرای دستور رییس قوه قضاییه مبنی بر ورود دادستان‌ها به موضوع آتش سوزی‌های اخیر در جنگل‌ها، مراتع و فضا‌های سبز، کمیته ویژه پیشگیری و مقابله با آتش سوزی در دادستانی مرکز استان فارس تشکیل شد.
حیدر آسیابی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان فارس از تشکیل کمیته پیشگیری و مقابله با آتش سوزی در مراتع، جنگل‌ها و فضا‌های سبز در راستای دستور رییس قوه قضاییه خبر داد و گفت: در پیگیری حقوق عامه و پیشگیری از وقوع جرم ۲۰ مصوبه جهت اقدام به تصویب رسید.

فرصت ۳ ماهه برای تکمیل تونل کوه پات کهگیلویه و بویراحمد

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان کهگیلویه با بیان اینکه عمده تصادفات در نقاط حادثه خیز اتفاق می‌افتد و شهرستان کهگیلویه نیز از این قضیه مستنثی نیست، از فرصت ۳ ماهه برای تکمیل تونل کوه پات خبرداد.

عبدالله سعادتیان با تاکید بر احیای حقوق عامه، ضمن بازدید از نقاط حادثه خیز جاده‌های شهرستان کهگیلویه از رئیس راهدار خواست تا در اسرع وقت نسبت به رفاه حال مردم شهرستان و جهت مرتفع نمودن این تقاطع حادثه خیز اقدام بعمل آید.

ورود قاطع دستگاه قضایی به فعالیت‌های غیرمجاز معادن در نطنز

ورود قاطع دستگاه قضایی به فعالیت‌های غیرمجاز معادن در نطنز و رسیدگی به پرونده تخلفات برخی از معدن دار‌ها  و بازگشت اراضی تصرف شده به بیت المال از دیگر اقدامات در راستای احیای حقوق عامه است.

باصریان دادستان عمومی و انقلاب شهرستان نطنز  با اشاره به اینکه شهرستان نطنز دارای ۶۷ معدن سنگ است، گفت: مهم‌ترین معضلات شهرستان که فعالیت غیر قانون‌مند معادن بوده است را رصد کرده ایم و در این راستا ۱۰ تا ۱۵ پرونده تشکیل و منجر به صدور حکم شده است و اراضی تصرف شده به بیت المال بازمی گردد.

آزادسازی حریم جاده‌های روستایی

در پی درخواست کتبی اداره راهداری شهرستان خدابنده از رییس حوزه قضایی بخش سجاسرود مبنی بر آزادسازی حریم جاده‌های روستایی به دلیل تصرف، دستور رفع تصرف از حریم این جاده‌ها صادر شد.

بختیای رییس دادگاه عمومی بخش سجاسرود گفت: با تخریب بنا‌های غیر مجاز در حریم جاده‌ای، هفت کیلومتر از حریم جاده‌های منطقه آزادسازی شد.
ورود دستگاه قضایی به موضوع واگذاری‌ها در جزیره هرمز
علی صالحی رییس کل دادگستری استان هرمزگان در گفت وگو با خبرنگار گروه حقوقی و قضایی با اشاره به برخی نگرانی‌ها در فضای رسانه‌ای استان از واگذاری اراضی در ساحل چهار درخت جزیره هرمز و در معرض خطر قرار گرفتن محیط زیست پیرامون کوه‌های رنگی این جزیره، از ورود دستگاه قضایی به موضوع خبر داد.

وی در ادامه یادآور شد: بر این اساس؛ در راستای صیانت از حقوق عامه به دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان هرمزگان و مدیرکل بازرسی مأموریت داده شد که ضمن حضور میدانی در محل و بررسی جوانب امر، به موضوع واگذاری و تصرف اراضی در طرح‌های مزارع پرورش میگو و ماهی و همچنین صادرات خاک رنگی در جزیره هرمز رسیدگی نمایند.

ایمن سازی و استانداردسازی شهربازی‌ها 
دادستانی چهارمحال و بختیاری در خصوص ایمنی و استاندارد شهربازی‌های کودک ، شهرداری‌های شهرستان‌های استان را ملزم  به اخذ گواهینامه استاندارد وسایل بازی در پارک‌های تحت پوشش آن‌ها نموده است.

با هدف صیانت از حقوق عامه، معضلات زیست محیطی در مجتمع ۷۲ واحدی «گلستان» ایلخچی از توابع استان آذربایجان شرقی با ورود رییس حوزه قضایی بخش رفع شد.

فتحی رییس حوزه قضایی ایلخچی از توابع دادگستری استان آذربایجان شرقی اظهار کرد: با عنایت به تشدید اختلافات فی مابین ساکنین و پیمانکار مربوطه و همسایگان در مجتمع ۷۲ واحدی «گلستان» ایلخچی به جهت عدم دفع اصولی فاضلاب مجتمع ناشی از تحویل ناقص و غیر استاندارد مجتمع توسط پیمانکار و نهایتاً ایجاد مشکلات بهداشتی و زیست محیطی برای ساکنین مجتمع، رسیدگی به موضوع در دستور کار قرار گرفت.
سایت دفع زباله شرق استان گلستان بسته شد
بدنبال شکایت اهالی آزاد شهر از بوی بد سایت زباله با دستور رییس کل دادگستری استان گلستان، دادستان این شهرستان مسئول پیگیری این موضوع شد که در نتیجه آن دستور، سایت دفع زباله شرق استان در آزادشهر بسته شد.
هاشمیان رییس کل دادگستری استان گلستان در پی پلمب سایت دفع زباله آزادشهر گفت: اگر پس از گذشت مهلت تعیین شده مشکل همچنان به قوت خود باقی باشد اقدامات قضایی لازم انجام خواهد شد.
تشکیل پرونده قضایی پیرامون قطع درختان محدوده جنگل قائم
قطع درختان جنگل قائم کرمان هم از چشمان تیزبین دادستانی کرمان پوشانده نماند و دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمان در راستای رسیدگی به این موضوع از تشکیل پرونده قضایی پیرامون قطع درختان محدوده جنگل قائم خبر داد.
درپی انتشار تصویری از قطع درختان در محدوده جنگل قائم توسط یکی از مجموعه‌های عمومی در فضای مجازی و مطالبات مردمی، موضوع بطور ویژه در دستور کار این دادسرا قرار گرفت.
دادخدا سالاری با اعلام این خبر گفت: در راستای حفاظت و صیانت از حقوق عامه و پاسخ به دغدغه‌های به حق مردمی و افکار عمومی جامعه به منظور بررسی صحت و سقم موضوع مطروحه و شناسایی عاملین امر، پرونده قضایی در دادسرای عمومی و انقلاب کرمان تشکیل و دستورات قضایی جهت توقف کار و خودداری از قطع درختان صادر شد.
حل مشکلات زیست محیطی معدن اندریان
در پی وصول گزارشی در اوایل فرودین ماه امسال، مبنی مشکلات زیست محیطی معدن اندریان، دستور بررسی توسط رییس کل دادگستری استان آذربایجان شرقی صادر شده  و تا حصول نتیجه کارشناسی؛ عملیات بهره برداری متوقف است.
اقدام فوری در جهت پاکسازی اصولی و احیای خاک آلوده در چابهار
در پی نشتی و پارگی خط لوله انتقال گازوییل از انبار‌های نفت اسکله شهید بهشتی به نیروگاه چابهار که در حین انجام عملیات خاکبرداری در محدوده اسکله منجر به آلودگی محیط زیستی شده بود، دادستان چابهار به موضوع ورود کرد.

رحمان ملکوتی فر دادستان عمومی و انقلاب چابهار  اظهار کرد: در بازدیدی که از منطقه دستورات لازم به منظور اقدام فوری در جهت پاکسازی اصولی و احیای خاک آلوده صادر شد.
وی ادامه داد: با توجه به مخاطرات زیست محیطی و خاصیت نفوذ پذیری فراورده‌های نفتی در خاک با نظارت اداره حفاظت محیط زیست مقرر شد اقدامات لازم انجام شود.
پیگیری در خصوص جلوگیری از تخریب منابع طبیعی در کوه‌های شمالی سبزوار
اردمه دادستان سبزوار در راستای دستورالعمل نظارت و پیگیری حقوق عامه در خصوص حفاظت از محیط زیست و جلوگیری از تخریب منابع طبیعی در کوه‌های شمالی سبزوار معروف به سیاه کوه دستورات لازم را صادر کرد.
دادستان عمومی و انقلاب سبزوار گفت: اداره حفاظت از محیط زیست نیز اعلام نموده است معدنکاران معدن سیاه کوه با جاده‌سازی و معدن‌کاری مبادرت به تخریب و تغییر سیمای طبیعی این منطقه نموده‌اند که مراتب به یگان حفاظت از منابع طبیعی سبزوار اعلام شد تا با قید فوریت به محل مراجعه و ضمن بررسی اسناد و مدارک معدنکاران (پروانه‌های بهره‌برداری) چنانچه تخریب خارج از محدوده پروانه است به وظیفه قانونی خود عمل نموده و ضمن توقف کار اعلام جرم نمایند.
ورود دستگاه قضایی به موضوع نارضایتی مردم از آلودگی منطقه رودخانه بشار یاسوج
بدنبال نارضایتی مردم از آلودگی منطقه رودخانه بشار یاسوج ، دستگاه قضایی به موضوع کارخانه‌های ماسه شویی حریم این رودخانه ورود کرد.
رییس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه چندین کارخانه ماسه شویی هنوز به خارج از شهر منتقل نشده اند، اظهار کرد: این امر موجب آلودگی منطقه و نارضایتی عموم مردم شده است.

نگین تاجی در ادامه عنوان کرد: در راستای اقدامات دستگاه قضایی استان، بازدید چند ساعته‌ای با حضور بازرس کل استان و معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری، مدیران کل آب منطقه ای، منابع طبیعی و محیط زیست و سازمان صنعت و معدن و تجارت و امور اراضی جهاد کشاورزی از محل سنگ شکن‌ها در حومه شهر یاسوج انجام شد.

وی گفت: در سال‌های گذشته به دلیل تخریب وسیع بستر رودخانه بشار به وسیله ماسه شویی‌ها مقرر شد که تمام این ماسه شویی‌ها به محل‌های خارج از بستر و حریم رودخانه منتقل شوند.

ورود مدعی العموم به موضوع برنج‌های آلوده و غیر قابل مصرف در شادگان 

در راستای احقاق حقوق عامه با ورود مدعی العموم به موضوع برنج‌های آلوده و غیر قابل مصرف حتی برای دام، ۵۴ تن برنج در شادگان معدوم شد.

دادستان شهرستان شادگان  از معدوم شدن ۵۴ تن برنج آلوده و غیرقابل مصرف حتی برای دام در شهرستان شادگان خبرداد.
کیانی راد با اشاره به گزارش‌های رسیده در پرونده و باتوجه به بررسی و اظهار نظر کارشناسان وزارت بهداشت و درمان مبنی بر غیر قابل مصرف بودن محموله حتی برای مصرف دام اظهار کرد: این میزان برنج با حضور در محل برنج‌های موصوف با در نظر گرفتن کلیه موازین بهداشتی و ایمنی معدوم شد.

دادستان شادگان در ادامه افزود: در اجرای فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر رونق تولید، اشتغال و اقتصاد مقاومتی، حمایت همه جانبه از رونق بندر شادگان بر اساس اختیارات قانونی و در حیطه مقررات را در دستور کار داریم.

وی تاکید کرد: در عین حال افرادی که با ورود موادغذایی فاسد و غیرقابل مصرف امنیت، آسایش و سلامتی هموطنانمان را در معرض تهدید قرار دهند تحت تعقیب و پیگرد قضایی قرار می‌گیرند.

کیانی راد اظهار کرد: بندرشادگان جزو بنادر مهم کشور است که می‌بایست ضمن حمایت قضایی و ایجاد شرایط مناسب برای فعالان اقتصادی، زمینه لازم را برای صادرات بیشتر و ایجاد زمینه اشتغال جوانان و کاهش نرخ بیکاری در این شهرستان فراهم کنیم.

**********************************************

منبع:میزان

#صبای عدالت آریانا

#SAAOK

توسط goodnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *