سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه هجمه‌ها به برنامه همکاری ۲۵ ساله ایران و چین ریشه خارجی دارد، گفت: طرف‌های مختلف فکر می‌کنند جمهوری اسلامی ایران با این برنامه همه تحریم‌های ظالمانه را بی اثر می‌کند که البته بی جا هم فکر نمی‌کنند.

هجمه‌ها به برنامه همکاری ۲۵ ساله ایران و چین ریشه خارجی دارد/ با این برنامه تحریم‌ها بی اثر می‌شودسید عباس موسوی امروز در نشست خبری هفتگی که به دلیل شیوع ویروس کرونا با حضور تعداد اندکی از خبرنگاران و رعایت فاصله گذاری اجتماعی برگزار شد، درباره برنامه همکاری ۲۵ ساله ایران و چین گفت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشور مهم در غرب آسیا و از طرفی جمهوری خلق چین به عنوان کشوری مهم در ابعاد مختلف سیاس یو اقتصادی در شرق آسیا، همواره دارای پیوند‌های مشترک تاریخی و روابط حسنه سنتی بوده اند.
وی افزود: در سفری که در سال ۹۴ رئیس جمهور چین به تهران داشت توافق شد تا نگاه راهبردی تعریف شود و قرار شد نقشه راه تعیین شود. پس از آن چند بار پیش نویسی تهیه شد و سال گذشته ظریف پیشنهاد‌های ایران را به چین برد. در نتیجه این روند پیش نویس نهایی از طرف ایران آماده شد و باید به طرف مقابل داده شود و نهایی شود.
فکر می‌کنند جمهوری اسلامی ایران با این کار همه تحریم‌های ظالمانه را بی اثر می‌کند که البته بی جا فکر نمی‌کنند

سخنگوی وزارت خارجه تصریح کرد: این سند و رابطه راهبردی برای طرف‌های مختلف غیرقابل باور و قبول است. فکر می‌کنند جمهوری اسلامی ایران با این کار همه تحریم‌های ظالمانه را بی اثر می‌کند که البته بی جا فکر نمی‌کنند.

وی اظهار داشت: ما آمادگی داریم با سایر کشور‌هایی که روابط دیرینه‌ای با ایران دارند روابط‌مان را درازمدت تعریف کنیم. با برخی کشور‌ها هم چنین کاری صورت گرفته است. این همجمه‌ها ریشه خارجی دارد. ملت ایران هم هوشیار است و اسیر این جو سازی‌ها نمی‌شود.
اگر سند نهایی شود در اختیار افکار عمومی قرار می‌گرد
وی درباره علت عدم انتشار بخشی از جزئیات سند راهبردی ۲۵ ساله ایران و چین عنوان کرد: این سند هنوز در حال مذاکره است و نه قرارداد و نه تعهدی است. یک پیشنهاد است که بایستی چکش کاری شود. آن‌هایی که دنبال این موضوع هستند و بر موج احساسات افکار عمومی سوار می‌شوند، این حساسیت ما به لزوم چکش کاری‌ها را می دانند، ولی این حرف‌ها را می‌زنند. اگر سند نهایی شود در اختیار افکار عمومی قرار می‌گرد. این همجمه‌ها برای مختل کردن این سند است و پرداختن اضافه به این به دشمنان ملت ایران کمک می‌کند.
موسوی در مورد حادثه نطنز و پیگیری‌های حقوقی آن تصریح کرد: توضیحات لازم را سازمان انرژی اتمی و دبیرخانه شواری‌عالی امنیت ارائه کردند. بررسی‌های همه جانبه‌ای اغاز شد و به نتایجی هم رسیدند. اما جمع بندی نهایی نشده و زود است قضاوت کنیم که علل آن واقعه چه بوده است. بعد از اینکه جمع بندی، شورای‌عالی امنیت یا سازمان انرژی اتمی گزارش را ارائه می‌دهند. متناسب با یافته‌ها واکنش و اقدامات لازم را حتما انجام خواهیم داد.
وی در مورد تاثیر حادثه نظنز بر فعالیت‌های هسته‌ای گفت: این سوله برای تولید برخی اقلام بود و اکنون کار نطنز روی زمین نیست و این حادثه تاثیر آنچنانی روی فعالیت‌ها نداشته است.
واکنش قاطع نشان می‌دهیم
سخنگوی وزارت خارجه در مورد ادعای گزارش نیویورک تایمز در خصوص حادثه نطنز و نقش اسرائیل و آمریکا در این مسئله خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران از هر گونه گزارشی به آسانی عبور نمی‌کند و آن را جدی تلقی می‌کند به خصوص اگر بخواهند مسئولیتی را به کشوری متوجه کنند. اما درباره علت و علل اصلی این حادثه همکاران در جا‌های مختلف در حال جمع بندی نهایی هستند و اگر به این نتیجه برسند که رژیم یا دولتی در آن دست داشته اند و اعتراف کنند چنین کاری به صورت مستقیم یا غیرمستقیم، انجام داده اند البته به جز یوزپلنگ ها، طبیعی است که واکنش قاطعی نشان خواهیم داد.حضور در سوریه تا پایان اشغالگری گروه‌های تروریستی
سخنگوی وزارت خارجه درباره توافق اخیر نظامی میان ایران و سوریه عنوان کرد: همکاری‌های نظامی با سوریه جدید نیست. از گذشته‌های دور و از زمان حافظ اسد روابط همه جانبه‌ای با سوریه داشتیم و تقریباً این همکاری‌ها از ابتدای انقلاب در حال رشد بوده است. در دوره جدید که دولت و ملت سوریه درگیر تروریسم هدایت شده از سوی قدرت‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای هستند، این همکاری‌ها حائز اهمیت است. جمهوری اسلامی ایران با دعوت دولت سوریه در آنجا حضور داشت و این قرارداد‌ها و همکاری‌های گسترده سیاسی، نظامی و اقتصادی در همین راستا بود و تا پایان اشغالگری گروه‌های تروریستی ادامه خواهد یافت.
تحریم‌های ایران بیشتر در دوره اوباما وضع شد
وی در مورد اظهارات بایدن و برگشت آمریکا به برجام و تاثیر آن بر سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران گفت: هم دولت و هم وزارت خارجه مجری منویات مجموعه نظام است و با توجه به شرایط و منافع ملی به موقع تصمیم خواهند گرفت. اما در مجموع برای جمهوری اسلامی ایران مسائل داخلی آمریکا چندان اهمیتی ندارد. در دوره‌های مختلف این احزاب را تجربه کردیم و هر کدام اقداماتی علیه جمهوری اسلامی داشتند. این تحریم‌ها بیشتر در دوره اوباما وضع شد و امروز ترامپ ادامه دهنده راه است. خیلی برای تصمیم گیرندگان جمهوری اسلامی اینکه چه کسی در آمریکا حکومت کند، مهم نیست. زیرا مهم نوع تعاملشان با جمهوری اسلامی است.
منتظر واکنش اروپا هستیم
موسوی در مورد نامه ظریف به جوزف بورل و درخواست کمیسیون مشترک حل اختلاف گفت: اروپایی‌ها دو نقش دارند هم جز برجام و هم هماهنگ برجام هستند و وقتی ما شکایتی داریم بایستی به آن‌ها ارجاع دهیم. این بحث فنی است که وقتی نقض عهدی را مشاهده می‌کنیم باید اعلام کنیم. جمهوری اسلامی ایران سومین بار است که بابت نقض عهد آمریکا و اروپا براساس بند ۳۶ برجام، موضوع را به صورت مکتوب موارد نقض را اعلام کرد و خواستار فعال شدن مکانیسم حل و فصل اختلافات شد. آن‌ها این را به عنوان فعال کردن مکانیسم تلقی نکردند، اما ظریف در نامه‌ای به این مسله تاکید کرد. عدم پاسخ آن‌ها به نامه ما به معنای درخواست فعال شدن مکانیسم بند ۳۶ برجام نیست. ما منتظر واکنش اروپایی‌ها هستیم و شاید به دلیل بجث کرونا نتوانیم این را اجرایی کنیم، ولی آن‌ها باید پاسخگوی این نقض‌ها باشند.از جزئیات خبر ندارم
سخنگوی وزارت خارجه در خصوص طرح اخیر اروپایی برای جلوگیری از فروپاشی برجام تصریح کرد: من از جزئیات این طرح خبر ندارم، ولی اروپایی ها، چون نتوانستند به تعهداتشان عمل کنند، سعی کردند موضع بینابینی را اتخاذ کنند که برای ما قابل قبول نیست. اروپا به دلیل فشار آمریکا در انجام تعهداتشان شکست خوردند و این شسکت برای وجه اروپایی‌ها و برای صلح بین المللی قطعاً خوب نیست.یوزپلنک‌های آمریکایی!
سخنگوی وزارت خارجه درباره آتش سوزی کشتی جنگی آمریکا در سواحل سن دیگو اظهار داشت: این موضوع خیلی ارتباطی با ما پیدا نمی‌کند، ولی جالب است که ناو‌های آمریکایی چقدر زود آتش می‌گیرند، باید بررسی شود که آیا یوزپلنک‌های آمریکایی این مسئله را به عهده نگرفتند؟!

موسوی در مورد اقدامات وزارت خارجه برای تسهیل صادرات کالا به کشور‌های همسایه گفت: برای تداوم جهش تولید باید بازار‌های خارجی برای تولیدات پیدا کرد. وزارت خارجه با کشور‌های همسایه در تعامل است و به رغم فشار‌هایی که از خارج بر این کشور‌ها است، سعی کردیم مکانیسم‌های دوجانبه ایجاد کنیم تا واردات و صادرات را ادامه دهیم. همچنین بحث قوانین، تعرفه‌ها و استفاده از ارز‌های ملی و محلی در حال مذاکره است. وظیفه اصلی وزارت خارجه در این خصوص نه تصدی گری بلکه تسهیل گری است. وزارت خارجه نمی‌تواند جای وزارت اقتصاد و سازمان‌های اقتصادی را بگیرد فقط میتواند راه را باز کند. دیپلماسی اقتصادی و سفرای ما در راستای جهش تولید هم دارند این کار را می‌کنند.

هشدار به کره جنوبی
موسوی در مورد اقدامات وزارت خارجه برای وصول طلب ۷ میلیارد دلاری ایران از کره جنوبی گفت: هم در سطح وزرا و مقامات وزارت خارجه دو کشور این رایزنی‌ها ادامه داشته است. به صراحت به کره ای‌ها گفتیم و اکنون هم تاکید می‌کنم آنچه به عنوان به بهانه عدم پرداخت بدهی بیان می‌کردند قابل قبول نیست. جمهوری اسلامی تحت تحریم شورای امنیت و سازمان ملل نیست. یک کشور قلدر ایران را تحریم کرده است و کره جنوبی موظف نیست آن تحریم‌ها را اجرا کند؛ لذا این بهانه تحریم بودن برای عدم پرداخت بدهی قابل قبول نیست. انتظار داریم مقامات کره جنوبی رویکردشان را تغییر دهند. اگر روزنه‌های ایجاد شده ببینیم که بسته می‌شود، دستورات ریاست جمهوری در دستور کار قرار می‌گیرد.

وی درباره پیگیری پرونده ترور سردار سلیمانی گفت: هم ما و هم دوستانمان در معاونت حقوقی و بین المللی توضیحات را دادیم. بخش‌های مختلف از جمله قوه قضائیه پیگیری این موضوع هستند. علاوه بر اعتراضات اولیه و شکایتی که تقدیم نهاد‌های بین الملیل کردیم، تحول اخیری که رخ داد در یکی از این مجمع بین المللی از این ترور به عنوان اقدام غیرقانونی یاد شده است. هیچ وجدان بیداری اینگونه اقدامات را تایید نمی‌کنند جز یکی دو رژیم منفور که به نوعی خودشان در این موضوع دست داشتند. پیگیری‌های حقوقی ادامه دارد و لازم است همکاری و تشریک مساعی با برخی کشور‌های همسایه از جمله عراق داشته باشیم که در حال تمکیل شدن است. بعد از ان اقدامات اصلی صورت می‌گیرد.

موسوی در مورد پرونده متهم منصوری بیان کرد: به رغم برخی عدم همکاری‌های اولیه‌ای که مقامات رومانی داشتند، اخیرا بخش‌های ذی ربط سفارت دیداری با پزشکی قانونی رومانی داشت. در آنجا گفته شد جسد متوفی با ذکر دلایل مرگ به دادگاهی ارجاع داده شده و قرار است در این دادگاه موضوع بررسی شود. پس از آن اجازه می‌دهند با وکالتی که خانواده منصوری دهند و البته محدودیت‌های کرونا ییفروکش کند، جسد به ایران منتقل شود.

*****************************************
#صبای عدالت آریانا
#saaok

توسط goodnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *