نمایندگان مجلس شورای اسلامی، در جلسه علنی امروز «مهرداد بذرپاش» را به عنوان رییس و «علی کامیار» را به عنوان دادستان دیوان محاسبات انتخاب کردند.

بذرپاش: انتخاب رییس دیوان محاسبات کشور در اجرای ماده ۱۱ قانون دیوان محاسبات کشور در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفت
روز گذشته کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس آقایان مهرداد بذرپاش و لطف الله فروزنده را به عنوان کاندیدا‌های تصدی دیوان محاسبات به مجلس معرفی کردند.
مهرداد بذرپاش : در دفاع از برنامه خود در مجلس گفت: دیوان محاسبات نهادی که قانون اساسی برای نظارت بر وضع مالی کشور ایجاد  کرده است.
وی افزود: دیوان تجلی تام عدالت خواهی نظام جمهوری اسلامی است. دیوان محاسبات مردمی ترین بخش نظام اسلامی بر اقامه عدالت است.آیا حسابرسی در کشور ما در خدمت مردم است؟
بذرپاش اظهارداشت: مردم در این زمینه گله‌مند هستند . مردم از ما می‌پرسنند با این بودجه‌ریزی و این میزان هدر رفت بودجه چطور می‌توانید آسایش را برای ملت ایجاد کنید. آیا این ساختار بودجه ریزی سکوی تولید است یا مانع تولید؟ مردم از مجلس انقلابی انتطار تحول به نفع کشور را دارند.
وی تاکید کرد: اگر دیوان به حسابرسی شرکت‌های دولتی و وزارتخانه‌ها پایبند باشد و در زمان مناسب این حسابرسی را تقدیم شما – مجلس – کند، اثربخشی تصمیمات مجلس افزایش پیدا خواهد کرد.
بذرپاش بیان داشت: دیوان امروز محروم از پایگاه‌های حسابرسی یک پارچه است. دیوان را به یک سازمان حساب رسی اثر بخش تبدیل می‌کنیم.
لطف الله فروزنده در دفاع از برنامه‌های خود در صحن مجلس گفت: اهمیت دیوان محاسبات روشن است و انشالله در دروان جدید منشا تحول خواهد شد.
وی بیان داشت: بنده ۵ سال رییس دانشگاه بودم . بنده در مقاطعی قائم مقام مرکز پژوهش های مجلس بودم.
فروزنده با بیان اینکه دیوان محاسبات باید متحول شود، بیان داشت: نظرات و بررسی پرونده ها در دیوان باید منتج به نتیجه شود. نظارت قوی و تاثیر گذار باید متناسب با فناوری روز و برخط  باشد. رویکرد پیشگیرانه دیوان محاسبات باید جای رویکرد مچ گیرانه را بگیرد.
وی بیان داشت: باید نظارت حین اجرا در دیوان محاسبات را لحظه‌ای کنیم. دیوان محاسبات به تنهایی ناظر نیست و بلکه بازوی نظارتی مجلس است . به جد به این باور هستم که کارآمدی دیوان در گرو اعتماد نمایندگان است. من خودم را در مقابل نمایندگان پاسخگو می دانم.
نمایندگان در ادامه این جلسه با ۱۵۸ رای مهرداد بذرپاش را به عنوان رییس دیوان محاسبات کشور انتخاب کردند.
انتخاب دادستان دیوان محاسبات
در ادامه این جلسه انتخاب دادستان دیوان محاسبات کشور در اجرای ماده ۱۴ قانون دیوان محاسبات کشور در دستور کار مجلس قرار گرفت.

کمیسیون برنامه و بودجه روزگذشته آقایان کامیار و اسدالهی را به عنوان کاندیدا‌های تصدی دادستانی دیوان محاسبات به صحن مجلس معرفی کردند.

غلامرضا اسدالهی در دفاع از برنامه‌های خود در صحن مجلس گفت: بیش از دو دهه در حوزه‌های تقینی و قضایی حضور داشتم و باید عرض می‌کنم اگر در مجلس بهترین قوانین هم تصویب شود، تا زمانی که مشکل نظارت حل نشود مشکلات حل نخواهد شد.

وی تاکید کرد: رکن ایستاده و مدعی دیوان محاسبات، دادستانی است. دادستان دیوان محاسبات نباید بگذارد تا حقوق‌های نجومی به وجود بیاید.

علی کامیار در دفاع از برنامه‌های خود در صحن مجلس گفت: رهبری این مجلس را مجلسی قوی و انقلابی نامیدند. مهترین دستگاه مستقل برای محاسبات منابع دولتی دیوان محاسبات است.

وی با بیان اینکه مردم از کسانی که به بیت المال چنگ می‌اندازند، بیزارند، بیان داشت: هدف اصلی معاندین و مخالفین این است که بتوانند دل مردم را خالی کنند. معاندین می‌کوشند مردم به کارآمدی نظام شک کنند.

کامیار افزود: بنده در مجلس چهارم رییس کمیسیون دیوان محاسبات بودم. هدف حضور بنده در این مسئولیت تکمیل خدمات آن دوران است.

نمایندگان در ادامه این جلسه علی کامیار را با ۱۷۱ رای به عنوان دادستان دیوان محاسبات انتخاب کردند.

********************************************
منبع : میزان
#صبای عدالت آریانا
#SAAOK

توسط goodnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *