یک عضو ستاد مقابله با بیماری کرونا، به چند سوالی که توسط مخاطبان خبرگزاری میزان پرسیده شده بود، در قالب گفت و گویی پاسخ داد.

...........مسعود مردانی : در خصوص کچلی ناشی از ابتلا به ویروس کرونا گفت: ریزش مو یکی از علائم این بیماری در دوران نقاهت است که اغلب در مبتلایانی دیده می‌شود که به فرم شدید کرونا دچار شده و دوران طولانی نقاهت را آغاز کرده اند.

وی ضمن اشاره به اینکه بیماری کرونا دوران نقاهت طولانی مدت دارد، ادامه داد: ریزش مو ناشی از ابتلا به ویروس کووید۱۹ در همه بیماران اتفاق نمی‌افتد و به صورت نادر در تعدادی از بهبودیافتگان در دوران نقاهت بروز پیدا می‌کند.

این متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری متذکر شد: ریزش مو نمی‌تواند به عنوان نشانه‌ای از ابتلا به کرونا باشد چرا که بیماران بعد از ابتلا و در دوران نقاهت دچار این عارضه می‌شوند.

دوران نهفتگی ویروس کرونا چند روز است؟

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا در خصوص دوران نهفتگی بیماری کرونا بیان کرد: دوران کمون این بیماری یعنی از زمانی که فرد با ویروس تماس پیدا می‌کند تا هنگامی که علائم بیماری در او آشکار می‌شود، بین یک تا ۱۴ و به طور متوسط ۵ روز است.

 احتمال ابتلای هر فرد به ویروس کووید۱۹ چند درصد است؟

مردانی با در پاسخ به اینکه سوأل که، احتمال ابتلای هر فرد به ویروس کووید۱۹ چند درصد است، توضیح داد: کرونا قدرت و شدت آلودگی کنندگی بالایی دارد و بعد از جهش‌های ژنتیکی کوچکی که در این ویروس اتفاق افتاده است، قدرت انتشارش بین ۳ تا ۹ برابر افزایش پیدا کرده است و به همین دلیل تمام افراد  به ویژه اشخاصی که ارتباط بیشتری با مبتلایان دارند در معرض ابتلا به این بیماری هستند و باید استفاده از ماسک، رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی را جدی بگیرند.

احتمال انتقال کرونا توسط افرادی که علائم ندارند

وی در خصوص احتمال انتقال کرونا توسط افرادی که علائم ندارند، اظهار کرد: تعدادی از افراد در حالی که هیچگونه علامتی ندارند، ناقل این ویروس هستند و قابلیت انتقال آن را به سایر افراد دارند، البته این امر شایع نیست و کووید۱۹ در اغلب افراد با بروز علائم همراه است.

راه های انتقال کرونا

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا در خصوص راه‌های انتقال ویروس کووید۱۹ عنوان کرد: یکی از راه‌های انتقال این ویروس از طریق هوا است و سطوح نقش عمده‌ای در انتقال این ویروس ندارند؛ البته تماس دست آلوده با چشم، دهان و بینی می تواند تا حد زیادی امکان ابتلا به ویروس کرونا را فراهم کند.

این متخصص عفونی ضمن تاکید بر شست‌وشوی مداوم دست‌ها برای مقابله با ویروس کرونا، افزود: قرار گرفتن در معرض ترشحات تنفسی حاصل از عطسه، سرفه، صحبت کردن و.. فرد بیماری تا حد زیادی موجب ابتلا به ویروس کووید۱۹ می‌شود.

با وجود امکان ابتلای مجدد و پایین آمدن سطح آنتی بادی با گذشت چند ماه، آیا ساخت واکسن می‌تواند در پیشگیری از ابتلا به کرونا موثر باشد؟

مردانی در پاسخ به این سوال که با وجود امکان ابتلای مجدد و پایین آمدن سطح آنتی بادی با گذشت چند ماه، آیا ساخت واکسن می‌تواند در پیشگیری از ابتلا به کرونا موثر باشد، گفت:برای ساخت واکسن کرونا علاوه بر آنتی بادی روی سیستم ایمنی سلولی هم کار می‌شود چرا که در حال حاضر واکسنی مناسب است که سیستم ایمنی سلولی را هم بر علیه ویروس مقاوم کند.

وی در این باره ادامه داد: خوشبختانه شرکت‌هایی که در زمینه ساخت واکسن ویروس کرونا پیشرو هستند، این اقدام را انجام داده اند و به نظر می‌رسد واکسن مورد نظر و مناسبی  برای پیشگیری از این ویروس در اختیار مردم جهان قرار گیرد.

***********************************************

منبع :میزان

#صبای عدالت آریانا

#SAAOK

توسط goodnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *