دبیر کل جنبش حزب‌الله لبنان با بیان اینکه مراسم عاشورا شهر‌ها و روستا‌ها سیاه‌پوش می‌شوند، گفت: ایام محرم برای ما مسئولیت‌ها و وظایفی به همراه دارد.

آغاز سخنرانی سید حسن نصرالله پیرامون احیای مراسم عاشوراسخنرانی سید حسن نصرالله ، شامگاه دوشنبه بیست و هفتم مرداد پیرامون احیای مراسم عاشورا آغاز شد.

دبیر کل جنبش حزب‌الله لبنان با بیان این موضوع که ایام محرم برای ما مسئولیت‌ها و وظایفی به همراه دارد، اظهار کرد: دوست‌داران اهل بیت (علیهم السلام) در تمام نقاط جهان به اشکال مختلف به احیای مراسم محرم و عاشورا می‌پردازند.

وی با بیان این موضوع که شیعیان برای دانستن ضوابط و شکل احیای مراسم عاشورا ابتدا به ائمه رجوع می‌کردند و سپس به علما و فقها، ادامه داد: امروز و در حال حاضر با توجه به شیوع کرونا استفتائاتی از تمام مراجع انجام شده است.

سید حسن نصرالله افزود: تمام مراجع تقلید بر لزوم توجه و پایبندی به توصیه‌های بهداشتی به دلیل شیوع ویروس کرونا تاکید داشته اند.

دبیر کل حزب الله لبنان با اشاره به اینکه هر کشوری امروز به دلیل شیوع این ویروس شرایطی خاص و ویژه را دارد، گفت: از این رو باید شرایطی خاص برای عزاداری در ایام محرم تعیین و اعلام شود.

سید حسن نصرالله گفت: ما در لبنان نهاد‌های متعددی برای احیای مراسم محرم داریم که بخش اعظم آن معمولا توسط حزب الله و جنبش امل برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه از یک ماه و نیم پیش ما و برادران در جنبش امل پیرامون برگزاری مجالس عزاداری وارد بحث و بررسی شدیم، اظهار کرد: ما دو فرضیه داشتیم یکی اینکه گسترش ویروس کرونا محدود است و باید اقداماتی به شکل طبیعی برگزار شود و فرضیه دوم شیوع گسترده بیماری بود که به تبع آن برگزاری تجمعات و برگزاری مجالس را دشوار می‌کرد.

دبیرکل حزب‌الله ادامه داد: در مراسم عاشورا شهر‌ها و روستا‌ها سیاه‌پوش می‌شوند، از این رو رسانه‌ها می‌توانند روش پخش مراسم عاشورا را توسعه دهند.

وی افزود: از این رو می‌توان از شبکه‌های اجتماعی در این موضوع استفاده کرد؛ بدین صورت که هر فرد از این شبکه‌ها برای یادآوری احیای روز عاشورا استفاده کند و هر حسابی در این شبکه‌ها به منبری حسینی تبدیل شود.

سید حسن نصرالله در ادامه ضمن درخواست از مردم مبنی بر استفاده از تمام شبکه‌های اجتماعی برای احیای دهه محرم و دوری از خصومت و فتنه و…، اظهار کرد: حزب‌الله لبنان و جنبش امل برای به نتیجه رسیدن پیرامون چگونگی احیای مراسم دهه محرم بسیار گفتگو کردند.

دبیرکل حزب‌الله لبنان به شکوه و عظمت مراسم‌های سال گذشته در لبنان اشاره کرد و بیان داشت: امسال نیز امور به سوی امکان برگزاری مراسم عاشورا پیش می‌رفت، اما درنهایت تصمیم گرفتیم تا پیش از آغاز ایام محرم منتظر بمانیم تا ببینیم اوضاع سلامت در کشور با توجه به شیوع ویروس کرونا به کجا خواهد رسید.

وی به صدور بیانیه مشترک درباره احیای مراسم عاشورا اشاره کرد و گفت: پیش از صدور این بیانیه اقدام به ارزیابی مشترک اوضاع کردیم که در نهایت نتایج نشان داد که وضعیت کرونا از کنترل خارج شده و تعداد مبتلایان به این ویروس مهلک افزایش یافته است.

سید حسن نصرالله با تاکید بر این موضوع که کرونا در لبنان از کنترل خارج شده است، گفت: در واقع واقعیت این است که بیمارستان‌ها دیگر قادر به پذیرش مبتلایان به این ویروس مهلک نیستند.

دبیرکل حزب‌الله لبنان افزود: تجهیزات پزشکی و دارو در کشور بسیار کم است و از این رو مردم باید به پروتکل‌ها بیش از پیش پایبند باشند و به رعایت آن بپردازند.

وی در ادامه با تاکید بر این موضوع که تنها راه حل مبارزه با این ویروس و اوضاع موجود، پایبندی به پروتکل‌های بهداشتی است، گفت: فاصله اجتماعی در برخی کشور‌های پیشرفته نیز رعایت نشده است و از این رو مردم این کشور‌ها نیز در حال حاضر از این مشکلات رنج می‌برند و در خطر هستند.

سید حسن نصرالله گفت: دست‌کم گرفتن شیوع ویروس کرونا همانند قتل شبه عمد است و از نظر دینی از گناهان بزرگ به شمار می‌رود.

دبیرکل حزب‌الله لبنان خطاب به افرادی که می‌خواهد مراسم عزاداری را منطقه‌ای برگزار کنند، گفت: باید بدانید که در حقیقت این افراد عامل انتشار ویروس کرونا بوده و باید مسئولیت شرعی آن را نیز قبول کنند.

وی با اشاره به جلسات برگزار شده پیرامون کنترل امور در مراسم عزاداری ضمن دشوار دانستن اجرای توافقات انجام شده، گفت: نمی‌توان این موضوع را تضمین کرد که همه توافقات در اجرای مراسم عزاداری انجام شود و از این رو بر لزوم عدم برگزاری مراسم عزاداری به صورت تجمعات تأکید می‌شود.

دبیرکل حزب الله لبنان ادامه داد: مراسم‌هایی که در آن تجمع صورت می‌گیرد، برگزار نخواهیم کرد بلکه مجالس را در زمانی مشخص برگزار می‌کنیم و آن را از طریق برخی رسانه‌ها پخش می‌کنیم.

سید حسن نصرالله با بیان این موضوع افزود: از این رو از مردم می‌خواهم که به مجالس عزاداری که از طریق رسانه پخش می‌شود، به طور کامل اهتمام داشته باشند، می‌توان مجالس عزاداری را در میان خانواده برگزار کرد.

وی گفت: ما با این کار تنها از شیعان محافظت نمی‌کنیم بلکه از لبنان محافظت می‌کنیم، زیرا اگر تجمع برپا شود، ویروس کرونا در کشورمان؛ لبنان منتشر ش ه و در نتیجه ما با این کار به مردم لبنان آسیب رسانده ایم.

*********************************************

منبع : میزان

#صبای عدالت آریانا

#SAAOK

توسط goodnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *