معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفت: تنها راه اصولی حفظ برجام، بهره مندی ایران از منافع این توافق در حوزه رفع تحریم هاست که صرفا از طریق اتخاذ گام‌های عملی و ملموس اعضای برجام، محقق می‌شود.

عراقچی: اعضای باقیمانده در برجام برای مقابله با قانون‌شکنی آمریکا اجماع دارند بنا بر اعلام نور نیوز، سید عباس عراقچی که برای شرکت در نشست کمیسیون مشترک برجام به وین سفر کرده است، در مصاحبه‌ای اختصاصی نتایج نشست و رایزنی‌های انجام شده در وین را تشریح کرد.
عراقچی با سازنده اعلام کردن نشست کمیسیون برجام و نزدیکی مواضع اعضاء باقی مانده در این توافق بین المللی در خصوص لزوم اقدام هماهنگ بر علیه قانون شکنی آمریکا اظهار داشت: برابر روال همیشگی، قبل از آغاز نشست کمیسیون، دیدار‌های دوجانبه مستقلی با روسای هیات‌های چین و روسیه و همچنین خانم اشمید، دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا به منظور انجام رایزنی‌ها و هماهنگی‌های لازم، صورت پذیرفت.
وی افزود: همچنین، نشست با مدیران سیاسی سه کشور اروپایی نیز بعد از جلسه کمیسیون مشترک و به منظور بحث و بررسی درخصوص گام‌های آتی و راهکار‌های حفظ و تداوم برجام، بگونه‌ای که منافع کشورمان را تامین نماید، برگزار شد.
عراقچی در خصوص محتوای گفت‌گو‌های انجام شده در نشست کمیسیون مشترک برجام گفت: این نشست، در شرایط خاص ناشی از تحولات در شورای امنیت پیرامون برجام و اقدام غیر موجه و غیر قانونی آمریکا برگزار شد از اینرو، محور اصلی مباحث کمیسیون، بر ضرورت یکپارچگی و انسجام علیه اقدام آمریکا متمرکز بود.
معاون سیاسی وزیر امور خارجه افزود: در این خصوص، اعضای کمیسیون با تاکید بر مواضع اصولی خود در جریان بررسی قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران که با شکست مفتضحانه آمریکا همراه بود و همچنین مخالفت‌های اساسی خود با اقدام آمریکا برای جا زدن خود به عنوان عضو برجام و اعاده قطعنامه‌های تحریمی شورای امنیت علیه ایران، بطور متفق القول بر این عقیده بودند که آمریکا از ۸ می ۲۰۱۸ مشارکت خود در برجام را متوقف کرده و دیگر عضو این توافق محسوب نمی‌شود ولذا، نمی‌تواند از حقوق تصریح شده در برجام از جمله با هدف برگشت تحریم ها، استفاده کند.
نماینده کشورمان در کمیسیون مشترک برجام همچنین گفت: موضوع دیگری که در کمیسیون به اتفاق مورد تاکید قرار گرفت، ضرورت حفظ برجام و انجام اقدامات لازم در این راستا از جمله از طریق اجرای کامل و موثر تعهدات تمامی طرف ها، بود.
عراقچی ادامه داد: در این زمینه، ما تاکید کردیم که تنها راه اصولی حفظ برجام، بهره مندی ایران از منافع این توافق در حوزه رفع تحریم هاست که صرفا از طریق اتخاذ گام‌های عملی و ملموس اعضای برجام، محقق می‌شود. وی گفت:در همین رابطه، تصریح کردیم کاهش تعهدات برجامی ایران نیز درواقع، واکنشی به عدم اجرای تعهدات طرف مقابل است.
رییس هیئت ایرانی با اشاره به این که این نشست کمیسیون برجام، بدلیل فاصله با نشست قبلی و موضوعات مختلف مورد بحث، یکی از طولانی‌ترین نشست‌ها بود، اظهار داشت: در پایان این نشست نیز هماهنگ کننده کمیسیون (خانم اشمید) بیانیه‌ای را صادر کرد که نظرات اعضاء در حوزه‌های مختلف مورد بحث در نشست را منعکس می‌کند.
وی خاطر نشان کرد: تمامی اعضاء از بیانیه مشترک ایران و آژانس که به دنبال سفر اخیر مدیرکل آژانس به کشورمان صادر شد، استقبال و از ابتکار ایران در این جهت نیز قدردانی کردند. وی افزود: در همین راستا در جلسه‌ای که با مدیرکل آژانس بعد از نشست کمیسیون داشتم، دو طرف بر این عقیده بودیم که گفتگو‌های اخیر تهران و بیانیه مشترک که منجر به تقویت همکاری‌ها و تعاملات و همچنین اعتماد بین ایران و آژانس می‌شود، اقدامی مهم، مثبت و سازنده است که از استقبال گسترده‌ای در سطح بین المللی نیز برخوردار شده است.
معاون سیاسی وزیر امور خارجه در پایان گفت: در ملاقات با مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی بر عزم ایران و آژانس برای تداوم همکاری‌های متقابل، بر اساس حسن نیت، تاکید کردیم.
******************************************
منبع : میزان
#صبای عدالت آریانا
#SAAOK

توسط goodnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *