زهرا نژاد بهرام گفت: انتظار ما این است که ستاد مقابله با کرونا باید یک قاطعیتی از خود نشان دهد و تعطیلی‌ها را اعمال کند. حداقل اینکه امکانی فراهم شود تا برای یک دوره‌ای سطح فشار را از روی مراکز درمانی کم کنیم و کنترل‌ها را افزایش دهیم.

زهرا نژاد بهرام  عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر تهران در خصوص گلایه‌های به وجود آمده درباره عدم تعطیلی پایتخت به میزان گفت: من به عنوان نماینده مردم تهران این سوال را از ستاد مقابله با کرونا دارم که چرا تعطیلی کامل اعمال نمی‌شود. من تصور می‌کنم اینکه مسوولان تصمیم گرفته اند محدودیت‌های پنجاه درصدی اعمال شود کفایت نمی‌کند. به ویژه در شرایطی که میزان شهروندان از دست رفته ما در طول روز رقم‌هایی بالاتر از سیصدنفر را نشان می‌دهد و در برخی موارد هم شاید بالاتر از این باشد.
وی ادامه داد: انتظار ما این است که ستاد مقابله با کرونا باید یک قاطعیتی از خود نشان دهد و تعطیلی‌ها را اعمال کند. حداقل اینکه امکانی فراهم شود تا برای یک دوره‌ای سطح فشار را از روی مراکز درمانی کم کنیم و کنترل‌ها را افزایش دهیم. تصور من این است که در شرایط کنونی عملا امکان کنترل به حداقل می‌رسد چراکه بعضی از افراد پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند و برخی دیگر رعایت نمی‌کنند. در این وضعیت آن دسته از افراد که رعایت نمی‌کنند مثل بمب‌های ساعتی عمل می‌کنند و ویروس را انتقال می‌دهند. با این وضعیت واقعا جای طرح این سوال از ستاد مقابله با کرونا هست که چرا نباید حداقل برای دوهفته تعطیلی اعمال شود.
نژادبهرام در ادامه در پاسخ به این پرسش که چه برآوردی می‌توان برای آسیب‌های اقتصادی ناشی از تعطیلی احتمالی به دست داد گفت: البته به خاطر کاهش درآمد‌ها و شرایط شیوع بیماری کرونا به شهرداری تهران خسارت‌های قابل توجهی وارد شده است. اما قاعدتا برآورد آسیب‌هایی که به اقتصاد کشور در صورت اعمال تعطیلی وارد خواهد شد مربوط به حوزه کاری شورای شهر نیست.
وی با بیان اینکه باید به مشکلات اقتصادی درجای خود رسیدگی شود گفت: درحال حاضر جان مردم در خطر است و باید حفظ سلامت شهروندان را در اولویت قرار داد. موفقیتی که اردیبهشت ماه در مهار کرونا داشتیم ناشی از تعطیلی فروردین بود. حال پرسش اینجاست چرا مسوولان آن تعطیلی را دوباره اجرا نمی‌کنند تا برای حداقل دوهفته بتوان این بیماری را کنترل کرد.
عضو شورای شهر تهران درخصوص علت افزایش شمار مبتلایان به کرونا طی روز‌ها و هفته‌های اخیر هم گفت: علتش را ما نمی‌توانیم جستجو کنیم، اما هرچه که هست عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و سرد شدن دمای هوا در آن دخیل بوده است. در تهران زندگی به حالت عادی درآمده و بسیاری از مردم هنوز به این باور نرسیده اند که ویروس کرونا کنار دستشان است. همچنین تصور می‌کنم اطلاع رسانی و آگاهی بخشی هم به نحو مطلوب و کافی برای عموم مردم انجام نشده است.
وی درخصوص اینکه چرا با وجود آمار‌های نگران کننده از مرگ و میر ناشی از بیماری کووید نوزده ستاد مقابله با کرونا تصمیمی برای افزایش محدودیت‌ها ندارد گفت: شورای شهر فقط یک عضو در ستاد مقابله با کرونا محسوب می‌شود و فقط می‌تواند اعتراضش را مطرح کند. نکته دیگری هم که هست شورای شهر نماینده‌ای هم در ستاد مقابله با کرونا از خود ندارد. نماینده مدیریت شهری تهران در ستاد کرونا شهردار تهران است و شورای شهر عضویتی در ستاد هم ندارد. این‌ها نکاتی است که نشان می‌دهد ساختار‌های ما اشکال دارد. در شرایطی که شورای شهر در ساختار حضور ندارد سطح انتظارات هم از ما بالاست.
*************************************************
منبع : میزان
#صبای عدالت آریانا
#SAAOK

توسط goodnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *