جامعه آمریکا در آستانه برگزاری انتخابات، با بحران‌هایی مانند ناآرامی و شورش در فیلادلفیا، کرونا و هجوم برای خرید سلاح مواجه است.

در حال حاضر ۲ روز دیگر تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا زمان باقی مانده و این در حالی است که گمانه زنی‌هایی مبنی بر احتمال بروز خشونت در این کشور مطرح می‌شود.

فروشگاه «وال مارت» به عنوان بزرگ‌ترین فروشگاه زنجیره آمریکا، فروش سلاح را در سراسر این کشور متوقف کرده است؛ دلیل این اقدام نگرانی درباره بروز خشونت و آشوب در این کشور در روز انتخابات گزارش شده است.

این اقدام «وال مارت» در حالی صورت می‌گیرد که طی سال جاری و در پی شیوع ویروس کرونا، فروش سلاح در آمریکا رکورد زده و برآورد‌های صورت گرفته نشان می‌دهد که در ماه‌ های اخیر حدود ۵ میلیون نفر در این کشور برای نخستین بار اقدام به خرید سلاح کرده اند.

در حال حاضر آمریکا بزرگترین کشور دارنده سلاح در جهان به شمار می‌رود که شمار سلاح‌ها بیشتر از جمعیت آن است؛ به ازای هر ۱۰۰ شهروند آمریکایی ۱۲۰.۵ سلاح در این کشور وجود دارد.

بر اساس گزارش‎ها، طی روز‌های اخیر و در آستانه برگزاری انتخابات نیز هجوم مردم آمریکا برای خرید سلاح به شدت افزایش یافته است.

اما موضوع تنها به اینجا ختم نمی‌شود؛ تظاهرات ضد خشونت پلیس در آمریکا که از ماه می‌ و در پی «قتل جورج فلوید»، شهروند سیاه پوست آمریکایی به راه افتاد، همچنان ادامه دارد و جدیدترین مورد از این اعتراضات در شهر «فیلادلفیا» ایالت «پنسیلوانیا» روی داد.

هفته گذشته پلیس فیلادلفیا یک شهروند سیاه پوست را در هنگام بازداشت به قتل رساند و این اقدام بار دیگر آتش اعتراضات ضد پلیس را شعله ور کرد.

چندین شب تظاهرات در فیلادلفیا با حضور گشترده ماموران پلیس به خشونت کشیده شد و گروهی از افراد نیز دست به سرقت فروشگاه‌ها و آتش زدن اموال عمومی کردند.

 

اما در حال حاضر یکی از اصلی‌ترین بحران‌های آمریکا در آستانه انتخابات این کشور، شیوع ویروس کرونا و اوج گیری مجدد آن است به گونه‌ای که شمار مبتلایان در بسیاری از ایالت هخای این کشور روزانه رکورد‌های جدیدی را به ثبت می‌رساند و این امر، انگشت اتهام را به سمت دولت آمریکا می‌برد.

علاوه بر این «دونالد ترامپ» از ماه‌ های پیش با انتقاد از رای گیری پستی، شائبه تقلب در انتخابات آمریکا را مطرح کرده و می‌گوید که این روش رای گیری می‌تواند موجب تقلب گسترده شود؛ ترامپ با مطرح کردن بحث تقلب در انتخابات تاکنون از پاسخ به این سوال که آیا در صورت شکست در انتخابات نتیجه را خواهد پذیرفت و یا خیر، طفره رفته است.

این موضوع نگرانی گسترده‌ای را در میان مقام‎ها و کارشناسان آمریکایی و همچنین دموکرات‌ها ایجاد کرده به گونه‌ای که گمانه زنی درباره احتمال بروز خشونت در این کشور بعد از انتخابات بالا گرفته است.

در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، براساس نظرسنجی‌های «ترافالگار گروپ»، «دبلیو اس بی و لندمارک» و «راسموسن ریپورتز»، دونالد ترامپ در ایالت‌های «آریزونا»، «جورجیا»، «فلوریدا» و «کارولینای شمالی»، جو بایدن را پشت سر گذاشته است.
بایدن نیز براساس نظرسنجی‌های «دانشگاه کارولینای شرقی»، «ان بی سی نیوز و ماریست»، «ترافالگار گروپ»، «فاکس نیوز»، «راسموسن ریپورتز»، «آی بی دی و تی آی پی پی»، در ایالت‌های «کارولینای شمالی»، «نوادا» و «انتخابات سراسری»، از شانس بالاتری برای پیروزی برخوردار است.
نکته قابل توجه در جدیدترین نظرسنجی ها، بازگشت بایدن به برتری ۸ درصدی در مجموع نظرسنجی هاست.
در ایالت‌های کلیدی «فلوریدا»، «پنسیلوانیا»، «میشیگان»، «ویسکانسین» و «کارولینای شمالی»، بایدن با حاشیه اختلاف اندک پیش است، اما «آریزونا» از روز گذشته با اختلاف ۶ دهم درصدی در اختیار ترامپ قرار گرفته است.
از سوی دیگر میزان رضایتمندی از عملکرد کابینه ترامپ به ۵۴ درصد و میزان رضایتمندی از آن به ۴۶ درصد رسیده است.
براساس تازه‌ترین نظرسنجی ها، محبوبیت بایدن ۶.۶ درصد و محبوبیت ترامپ منفی ۱۳.۱ درصد اعلام شد.
*******************************************************
منبع : میزان
#صبای عدالت آریانا
#SAAOK

توسط goodnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *