آغاز بررسی نخستین گام مجلس درباره اصلاح ساختار بودجه|

نمایندگان در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی با کلیات طرح احکام کلی بودجه ۱۴۰۰موافقت کردند.

 بررسی گزارش کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات در مورد طرح احکام کلی بودجه ۱۴۰۰ در دستور کار جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی قرار گرفت.

محمد باقر قالیباف در ابتدای بررسی این طرح در مجلس گفت: اصلاح ساختار بودجه مهترین و اساسی ترین بحث است و دستور مقام معظم رهبری را دارد . ما باید به سمت درآمدهای پایدار و عدم وابستگی بودجه به نفت حرکت کنیم و از کسری بودجه جلوگیری شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اصلاح ساختار بودجه محور‌های جدی دارد، گفت: برای مثال طرح نوسازی نظام مالیاتی که در حال حاضر کمیسیون اقتصادی مجلس آن را بررسی می‌کند و به دنبال مقابله با فرار مالیاتی و اعمال مالیات جدی در بخش سفته‌بازی، دلالی و سوداگری است، یکی از محور‌های جدی اصلاح ساختار بودجه است.

قالیباف افزود: بحث مربوط به اصلاح نظام تأمین اجتماعی و ارتباط آن با نظام مالیاتی، اصلاح بودجه شرکت‌های دولتی و اصلاح نظام یارانه‌ها از دیگر محور‌های اصلاح ساختار بودجه است. همچنین اصلاحات نهادی بودجه‌ریزی، یکی دیگر از محور‌ها است.

وی تأکید کرد: ما در حال حاضر بررسی احکام بودجه را در دستور کار داریم که یکی از بند‌های اصلی اصلاح ساختار بودجه است و به دنبال اصلاحات نهادی در ساختار بودجه‌ریزی هستیم.

محمدرضا پورابراهیمی به عنوان مخالف کلیات این طرح در مجلس گفت: من با اطلاع دقیقی عرض می کنم که تا به امروز هیچ تصمیم و اراده ای از سوی دولت درباره اصلاح ساختار بودجه وجود ندارد.

وی بیان داشت: موارد آورده شده موارد خوبی است ولی بعضا در قوانین دیگر آمده است . اساس اصلاح ساختار بودجه مولد سازی دارایی های دولت است. من درخواستم از کمیسیون بودجه این است که روی محورهای اساسی دست بگذارد.

این نماینده مجلس بیان داشت: این طرح باید در قالب دو شوری به کمیسیون بازگردد. باید طرحی جایگزین این طرح شود. ما موضوعاتی مربوط به بودجه شرکت‌های دولتی داریم که نیازمند تصمیم اساسی است . یکی از محورهای مهم بودجه ایجاد پایه‌های مالیاتی است که خوشبختانه این موضوع در کمیسیون اقتصادی تصویب شده و به زودی به صحن خواهد آمد .لذا این طرح انطباقی با اصلاح ساختار بودجه ندارد و باید با یک متن نهایی جایگزین شود.

 

جعفر قادری در موافقت با این طرح بیان داشت: تلاش ما بر این بوده تا بخشی از اصلاحات بودجه را در این طرح منعکس کنیم و ایرادات و اشکالات به مرور برطرف می‌شود. شاید نیاز باشد مجال و فرصت بیشتری برای این کار بگذاریم. خیلی از اصلاحات این طرح باید در کمیسیون اقتصادی بررسی شود.

وی بیان داشت: بنابراین ما در این طرح کدها و نکات کلیدی را اشاره می‌کنیم . تلاش ما براین بوده که ساختار و جهت گیری مالیات ها در بودجه اصلاح شود.

این نماینده مجلس اظهارداشت: ما حداقل ها را باید برای دهک‌ها و گروه‌های جامعه تامین کنیم. ما باید شرایط را به سمتی پیش ببریم که مشکلات مردم رفع شود. نسبت به مصارف و منابع در استان‌ها تفاوت فاحشی وجود دارد.

 

محمد صفایی در مخالفت با این طرح در مجلس گفت:  در این طرح هیچ تعیین تکلیفی درباره بانک‌ها رخ نداده است. مباحث مربوط به یارانه در این طرح به وزرات تعاون داده شده است و اما کمیته امداد امام خمینی نادیده گرفته شده است؛ لذا این مسئله مغایر با ماده ۷۹ قانون برنامه ششم توسعه دارد. این پیشنهاد سال گذشته هم مطرح شده بود و شورای نگهبان در بودجه سال ۹۹ این را اشکال وارد دانسته و آن را رد کرده است.

وی بیان داشت: همچنین در بحث مناقصات، فقط مناقصات بزرگ دیده شده است. امکان انحراف و فساد در این موضوع وجود دارد. مسائل اساسی کشور مثل رفع تمرکز گرایی در این کشور در این طرح دیده نشده است.

لطف‌الله سیاهکلی در موافقت با این طرح در مجلس گفت: مخالفین محترم اشکالاتی را به طرح گرفتند که این اشکالات وارد است. انشالله پس از تصویب کلیات در جزئیات این موضوعات رفع شود.

این نماینده مجلس با بیان اینکه دولت‌ها عادت کردند درآمد‌های خود را از نفت به دست بیاورد؛تاکید کرد:در این شرایط دولت  توجه به تولید ندارد. دولت باید با مالیات‌ها اداره شود وقتی اینطور باشد تولید را مدیریت خواهد شد.

وی بیان داشت: در این طرح آورده شده تا بودجه های عمرانی از منابع پایدار تامین شود که اقدام بسیار خوبی است.

۱۲ آذر ؛ تاریخ ارائه بودجه سال ۱۴۰۰ به مجلس
سید حمید پورمحمدی، معاون اموراقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه،به عنوان نماینده دولت در جریان بررسی این طرح در مجلس گفت: بودجه سال ۱۴۰۰ در تاریخ دوزاده آذر به مجلس ارائه خواهد شد.
تصویب کلیات
نمایندگان در ادامه این جلسه با کلیات طرح احکام کلی بودجه ۱۴۰۰  با ۱۸۹ رای موافق ۲۰ رای مخالف و ۵ رای ممتنع موافقت کردند.
×××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××
منبع : میزان
#صبای عدالت آریانا
#SAAOK

توسط goodnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *