چندی پیش پلیس پیشگیری پایتخت، از کشف دو گلخانه که ماده مخدر جدیدی به نام «داتورا» تولید می‌کردند، خبر داد.

 

یک کارشناس حوزه اعتیاد هشدار داد که به زودی شیشه جایگزین تریاک می‌شود که مصرف آن بسیار خطرناک‌تر از تریاک است.

بنابر اعلام پلیس، این ماده، روانگردان جدید و بسیار خطرناکی بوده که اخیرا توسط قاچاقچیان عرضه شده است.

سعید صفاتیان مدیر کل سابق درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر :  درباره این ماده مخدر جدید گفت: نزدیک ۲۵ سال است که بازار مصرف روانگردان‌ها در کشور ما داغ شده و «شیشه» به عنوان اولین ماده روانگردان و توهم زا از سال ۱۳۸۰ در ایران مطرح شد.

وی افزود: ماده مخدر شیشه، از گیاهی به نام «اِفدرا» یا «هوم» گرفته می‌شود که در مناطق گرم و خشک مانند استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان، اصفهان، یزد، کرمان و قم رشد می‌کند.

این فعال حوزه اعتیاد ادامه داد: این گیاه به توت فرنگی یا گوجه فرنگی گیلاسی شباهت دارد. ساقه این گیاه دارای ماده‌ای به نام «ِافدرین» است که از آن برای ساخت مخدر شیشه استفاده می‌کنند.

وی اظهار کرد: در هر یک گرم ازساقه این گیاه، ۵۰ میلی گرم ِافدرین وجود دارد و از هر یک کیلوگرم افدرین این گیاه، می‌توان ۸ کیلوگرم شیشه به دست آورد.

مدیر کل سابق درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به افزایش کشت این گیاه در کشور افغانستان گفت: درآمد و سود حاصل از کشت این ماده در مقایسه با تریاک، نزدیک به ده برابر است، بنابراین قاچاقچیان اخیرا به تشویق کردن زمین داران کاشت تریاک روی آورده و از آن‌ها می‌خواهند به جای خشخاش، اِفدرا بکارند.

صفاتیان بیان کرد: دو سه سالی است که مجامع بین المللی هشدار را داده اند که افغانستان به سمت کشت این ماده روی آورده و با توجه به شرایط این کشور، از لحاظ امنیتی، اقتصادی و سیاسی اصلا این مسئله که کشاورزان به سمت این گیاه بروند، بعید نیست و بر اساس پیش بینی‌ها امکان دارد در آینده‌ای نچندان دور، شیشه جایگزین تریاک شود.

وی افزود: اولین کشوری که این مسئله برای آن تهدید است، کشور ماست، زیرا ما با افغانستان مرز مشترک داریم. همچنین کشور ما در مسیر تزانزیت مواد مخدر به سایر کشورهاست.

این فعال حوزه اعتیاد ادامه داد: در دهه اخیر، قیمت شیشه در کشور ما بالا بود بنابراین خواهان کمتری داشت، اما با افزایش کشت این ماده، قیمت شیشه در کشور ما کاهش شدیدی یافته و افراد بیشتری به سمت آن گرایش پیدا کرده اند.

مدیر کل سابق درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر اظهار کرد: در حال حاضر سالیانه ۱۶ تن شیشه در کشور ما کشف می‌شود، اما میزان مصرف ما بسیار بالاتر است.

صفاتیان درباره تفاوت شیشه ساخت ایران و افغانستان گفت: شیشه‌ای که در افغانستان تولید می‌شود، از گیاه اصلی گرفته شده و خالص‌تر از شیشه‌هایی که در آشپزخانه‌های ایرانی تولید می‌شود. همچنین ارزان‌تر تمام می‌شود بنابراین جایگزین مناسبی برای تریاک است.

وی با اشاره به افزایش کشت افدرا در افغانستان افزود: نهاد‌هایی مربوطه مانند سازمان ملل، مقامات کشور افغانستان، ستاد مبارزه با مواد مخدر، پلیس و وزارت بهداشت از امروز باید به فکر باشند و برای مقابله، پیشگیری و درمان باید برنامه ریزی دقیقی انجام دهند.

********************************************************

منبع : میزان

#صبای عدالت آریانا

#SAAOK

توسط goodnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *