پرسش مخاطب درباره حضانت فرزندان طلاق این است:

باسلام بنده ۱۴سال ازدواج کردم و دو دختر۹ و ۱۱ساله یک پسر۳ساله دارم۰از چندسال قبل باهمسرم اختلاف پیداکردم بنده تابهامروز صبرکزدم شاید اوضاع بهتر شود اماهمسرم ازبنده وخانواده ام فاصله گرفت هرچقدر هم نصیحت میکنم به هیچ عنوان گوش نمیکند مدتی است سر کوچکترین مسایل صحبت طلاق میکند درضمن اخیرا سریه موضوع بی ارزش رابطه ما با خانواده بنده وبرادرانم راقطع کرده۰بنده باخانواده خانمم بارها صحبت کردم که شما نصیحتش کنید اما بیفایده بوده۰سوال بنده این است اگر چنانچه درخواست طلاق داده شود حضانت بچه هام به چه شکل خواهد بود؟
پاسخ کارشناس:
مطابق ماده ۱۱۶۹ قانون مدنی، براي حضانت و نگهداري طفلي كه ابوين او جدا از يكديگر زندگي مي كنند، مادر تا سن هفت سالگي اولويت دارد و پس از آن با پدر است. در این میان فرقی بین طفل دختر و پسر وجود ندارد.
تبصره – بعد از هفت سالگي درصورت حدوث اختلاف، حضانت طفل با رعايت مصلحت كودك به تشخيص دادگاه مي باشد.
این حکم که در راستای حمایت از زنان وضع شده است پیش از اصلاح به گونه ای دیگر بود. اماحمایت قانونگذار از زنان در تبصره ماده نیز وجود دارد. بنابراین در صورت اقتضاء مصلحت طفل، این امکان وجود دارد تا پس از هفت سالگی نیز حضانت با مادر باشد. چنانکه شعبه ۴۰ دادگاه تجدیدنظر تهران در رایی حضانت طفل را به جهت وابستگی شدید وی به مادر و نیز ازدواج مجدد پدر و در راستای مصلحت کودک، به مادر سپرد.
این در حالی است که حضانت دارای موانعی نیز می باشد. این موانع در قانون مدنی به شرح ذیل احصا گردیده است:
ماده واحده – ماده (۱۱۷۳) قانون مدنی به شرح زیر اصلاح می گردد:
ماده ۱۱۷۳ – هرگاه در اثر عدم مواظبت یا انحطاط اخلاقی پدر یا مادری که طفل تحت حضانت اوست، صحت جسمانی و یا تربیت اخلاقی طفل در معرض خطر باشد، محکمه می تواند به تقاضای اقربای طفل یا به تقاضای قیم او یا به تقاضای رئیس حوزه قضائی هر تصمیمی را که برای حضانت طفل مقتضی بداند، اتخاذ کند.
موارد ذیل از مصادیق عدم مواظبت و یا انحطاط اخلاقی هر یک از والدین است:
۱ – اعتیاد زیان آور به الکل، مواد مخدر و قمار.
۲ – اشتهار به فساد اخلاق و فحشاء.
۳ – ابتلا به بیماریهای روانی با تشخیص پزشکی قانونی.
۴ – سوء استفاده از طفل یا اجبار او به ورود در مشاغل ضد اخلاقی مانند فساد و فحشاء، تکدی گری و قاچاق.
۵ – تکرار ضرب و جرح خارج از حد متعارف.
***************************************************
منبع: میزان
#صبای عدالت آریانا
#SAAOK

توسط goodnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *