بالاخره پس از سال‌ها عدم تغییر مبلغ یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی، کمیسیون تلفیق دست به کار شده و با افزایش دو برابری این مبلغ موافقت کرده است. این تصمیم یارانه‌ای را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ مزایا و معایب آن چیست؟

افزایش دو برابری یارانه نقدی در سال آینده، قدرت خرید مردم را افزایش می‌دهد یا کاهش؟

به گفته توانگر عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰؛ “این کمیسیون در جریان بررسی مصارف تبصره ۱۴ لایحه بودجه در بخش هدفمندی یارانه ها مصوب کرد که در سال ۱۴۰۰، ماهانه

  • ۲۶۷ هزار تومان برای ۱۰ میلیون نفر (مددجویان کمیته امداد و بهزیستی)
  • ۱۸۸ هزار تومان برای ۲۵ میلیون نفر اقشار ضعیف و دریافت کنندگان یارانه معیشتی
  • ۱۳۶ هزار تومان برای یارانه بنزین به ۲۳ میلیون نفر
  • ۹۱ هزار تومان یارانه نقدی هدفمندی یارانه ها به ۲۰ میلیون نفر پرداخت شود.”
تصمیمی که مخالفان و موافقانی دارد؛ از یک سو برخی اظهار امیدواری می‌کنند که افزایش مبلغ یارانه بتواند کمکی به قدرت خرید اقشار کم درآمد داشته باشد و در طرف مقابل نیز عده‌ای باور دارند که افزایش مبلغ یارانه منجر به افزایش نقدینگی در جامعه و تحریک طرف تقاضا می‌شود و در نهایت با جهش تورمی و کوچک‌تر شدن سفره اقشارکم درآمد همراه خواهد شد.

هرچند بسیاری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی باور دارند سازوکار ارز دولتی ۴۲۰۰ در این سال ها، با موفقیت همراه نبوده و تنها جیب عده‌ای فرصت طلب را پرکرده است و فایده‌ای برای اقشارآسیب پذیر نداشته است. اقشاری که قرار بود کالا‌های اساسی را با نرخ متعارف و با ارز دولتی دریافت کنند، ولی هرگز این اتفاق در این مدت نیفتاده و حال بهتر است تفاوت ارز دولتی و نرخ بازار را دریافت کنند و خودشان مدیریت کنند.

حال سوال اساسی این است که افزایش مبلغ یارانه نقدی چه تاثیری در اقتصاد خانوار‌ها به خصوص افراد کم درامد و اقشار آسیب پذیر دارد؟

آیا دو برابر شدن مبلغ یارانه به رقم ۹۱ هزار تومان در هر ماه، به افزایش قدرت خرید ایشان کمک می‌کند؟

اصولا مزایا و معایب پرداخت یارانه نقدی در این سال‌ها را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

با فرض نهایی شدن این مصوبه، برخی پیشنهاد می‌کنند مبلغ یارانه هر خانوار تنها برای خرید کالا‌های اساسی همچون گوشت، مرغ و برنج هزینه شود و دولت برای اینکار باید سازوکاری را اجرا کند تا نقدینگی یارانه‌ها به اهداف حمایتی برسد؛ در این باره شما چه نظری دارید؟ آیا مبلغ یارانه باید همچون کالابرگ برای مصارف مشخصی تعیین شود و یا انتخاب برای افراد آزاد باشد؟

**************************************************

منبع : تابناک

#صبای عدالت آریانا

#SAAOK

توسط goodnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *