معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان تهران از ابلاغ دستورالعمل تشکیل مرکز داوری و صلح و سازش موقوفات خبر داد.

علی دیزجی، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان تهران در گفت‌وگو با میزان از ابلاغ دستورالعمل تشکیل مرکز داوری و صلح و سازش موقوفات خبر داد و با اشاره به اینکه محور اصلی اقدامات این معاونت همواره بر تسهیل فرآیند رسیدگی به دعاوی مردم و کاهش آمار ورودی پرونده‌ها به مراجع قضایی بوده است، گفت: در ادامه اقدامات صورت پذیرفته در اجرای سند تحول قضایی و در پیش بینی و تدوین راهکار‌های عملی کاهش دعاوی و احقاق حقوق موقوفات از راهکار‌های غیر قضایی، تفاهم نامه‌ای بین معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان تهران و سازمان اوقاف و امور خیریه امضاء و دستورالعمل تشکیل مرکز داوری و صلح و سازش موقوفات ابلاغ شده است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان تهران گفت: با توجه به قانون تشکیلات و اختیارات سازمان حج و اوقاف و امور خیریه که در آن صلح و استرداد دعاوی موقوفه در مراجع قضایی و ارجاع اختلاف به داوری پیش بینی شده و اصولا، موقوفات از شمول اموال عمومی خارج بوده و مالکیت اموال موقوفه متعلق به خود موقوفه است.

وی افزود: در سند تحول قضایی ابلاغی از سوی ریاست قوه قضاییه در خصوص صلح و سازش و استفاده از روش‌های جایگزین رسیدگی قضایی در تمامی دعاوی و اختلافات بدون حد نصاب ریالی تاکید شده است که بر همین اساس و بر طبق تفاهم نامه امضا شده میان معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان تهران با سازمان اوقاف و امور خیریه، دستورالعمل ارجاع به داوری و صلح و سازش در دعاوی مربوط به موقوفات تهیه شد.

دیزجی در ادامه افزود: دستورالعمل تشکیل مراکز داوری و صلح و سازش موقوفات جهت اجرا از سوی رئیس کل دادگستری استان تهران به کلیه واحد‌های قضایی ابلاغ شده است تا با نظارت مسئولان قضایی، فرهنگ استفاده از ظرفیت‌های صلح و سازش و داوری در دعاوی مربوط به وقف نهادینه شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: دستورالعمل فوق با ابلاغ ریاست سازمان اوقاف و امور خیریه به کلیه مدیران کل استان‌های این سازمان در کل کشور نیز جهت اجرا ابلاغ شده است و طبعا نظارت مسئولان قضایی نسبت به اجرای این دستورالعمل در کاهش آمار ورودی پرونده‌ها به مراجع قضایی موثر خواهد بود.

*************************************************************************
منبع : میزان
#صبای عدالت آریانا
#SAAOK

توسط goodnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *