استیضاح دوم ترامپ، اتفاقی بی سابقه در تاریخ آمریکاست که زوایا و ابعاد مبهمی دارد.

«دونالد ترامپ»، چهل و پنجمین رییس جمهور آمریکا تنها رییس جمهور این کشور است که سابقه ۲ بار استیضاح آن هم تنها در یک دوره ریاست جمهوری را دارد.
وی همچنین نخستین رییس جمهوری است که پس از خروج از قدرت، در دادگاه سنا محاکمه می‌شود.
این روند پس از آن که تیم استیضاح ترامپ، قطعنامه مربوط را در ۲۵ ژانویه (۶ بهمن) را به سنا تحویل داد، از ۸ فوریه (۲۰ بهمن) در سنای تحت کنترل دموکرات‌ها آغاز می‌شود.
به گزارش «سی بی اس و وکس»، ترامپ که سابقه یک بار استیضاح و تبرئه را در سال ۲۰۱۹ در کارنامه دارد، در استیضاح دوم با شرایطی متفاوت مواجه است.
این تفاوت که تحت تاثیر حادثه شورش علیه کنگره در ۶ ژانویه (۱۷ دی) ایجاد شده، سبب بالا رفتن سرعت تهیه قطعنامه استیضاح در مورد جدید و حمایت نسبی جمهوریخواهان از آن شد.
مدت زمانی که دادگاه استیضاح دوم به طول بینجامد، از دیگر وجوه تفاوت با استیضاح قبلی است که دادگاهش تنها ۲ هفته به درازا کشید.
موضوع استیضاح نیز متفاوت است؛ سوءاستفاده از قدرت و درخواست از رییس جمهور یک کشور خارجی برای کمک به موضوعی داخلی، دلیل استیضاح نخست و تحریک هواداران برای شورش علیه کنگره و دست زدن به خشونت، علت استیضاح جدید است.
تفاوت مهمی که در دادگاه امسال وجود دارد و به بروز چالش جدی قانون اساسی منجر شده است، استیضاح ترامپ در حالی است که وی از قدرت خارج شده است.
قانون اساسی آمریکا نیز در مورد این که در هنگام استیضاح رییس جمهور باید در قدرت باشد یا خیر، صراحت ندارد و سکوت کرده است.

ریاست دادگاه استیضاح ترامپ با چه کسی است؟

در حالی که تا زمان برگزاری دادگاه استیضاح ترامپ، زمان چندانی باقی نمانده، تیم حقوقی وی هنوز مشخص نیست.
ضمن اینکه ریاست دادگاه سنا نیز هنوز مشخص نشده است.
در صورت عدم تمایل قاضی عالی دیوان عالی کشور که به طور سنتی براساس قانون اساسی، دادرسی سنا را اداره می‌کند، «کامالا هریس»، معاون «جو بایدن»، ریاست دادگاه را برعهده می‌گیرد.
چنانچه هریس نیز از انجام این مسئولیت سر باز بزند، رییس مجلس موقت سنا، ریاست دادگاه را برعهده خواهد گرفت.

در چه صورتی ترامپ در دادگاه استیضاح محکوم می‌شود؟

برای محکومیت رییس جمهور در سنا، دو سوم آرا لازم است.
یعنی علاوه بر ۵۰ سناتور دموکرات، ۱۷ سناتور جمهوریخواه نیز باید به این قطعنامه رای مثبت بدهند؛ امری که بعید به نظر می‌رسد.
البته این امکان هم وجود دارد که خشم و ناراحتی جمهوریخواهان از ترامپ در موضوع شورش علیه کنگره سبب رای مثبت آنها به استیضاح شود.

محکومیت ترامپ چه عواقبی برای وی خواهد داشت؟

در صورتی که ترامپ در دادگاه سنا محکوم شود، کنگره در مورد این که آیا وی می‌تواند مجددا برای سمت ریاست جمهوری اقدام کند، یا خیر، تصمیم می‌گیرد.
یک اکثریت ساده برای جلوگیری از تصدی سمت توسط وی، برای این کار کفایت می‌کند.

نظرات پیرامون دادگاه استیضاح ترامپ چیست؟

در حالی که جمهوریخواهان از این اقدام به عنوان عامل تشدید کننده اختلاف‌ها و تفرقه یاد می‌کنند، دموکرات‌ها تاکید دارند، برگزاری دادگاه ضرورت پاسخگویی در مورد حتی آخرین اقدام‌های رییس جمهور را نشان می‌دهد.

آیا برگزاری دادگاه استیضاح برای رییس جمهور سابق براساس قانون اساسی است؟

جمهوریخواهان استدلال می‌کنند که استیضاح رییس جمهوری که قدرت را ترک کرده، براساس قانون اساسی نیست اما اکثر محققان قانون اساسی می‌گویند، کنگره اختیار برگزاری دادگاه استیضاح برای مقام‌هایی که دیگر منصب ندارند، دارد.
با وجود این قانون اساسی آمریکا ۶ بار به موضوع استیضاح اشاره کرده، در مورد قدرت سنا برای استیضاح مقام برکنار شده، صراحت ندارد.

چرا استیضاح ترامپ اهمیت یافته است؟

استیضاح دوم ترامپ از آن جهت مهم است که محکومیتش می‌تواند سبب جلوگیری از تصدی وی بر هر سمت دولتی در آینده شود.

آیا استیضاح مقام آمریکایی پس از ترک قدرت قبلا اتفاق افتاده بود؟

کنگره آمریکا در سال ۱۸۷۶، «ویلیام بلنکاپ»، وزیر دفاع مستعفی را به اتهام دریافت رشوه، استیضاح کرد.
*******************************************************
منبع : میزان
#صبای عدالت آریانا
#SAAOK

توسط goodnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *