عرصه سیاسی آمریکا در هفته های اخیر بیش از هر زمان دیگری زیر فشار اختلاف نظرهایی قرار دارد که سبب تعمیق شکاف های سیاسی در این کشور شده اند.

 مجلس سنای آمریکا همزمان با بررسی تایید صلاحیت گزینه‌های پیشنهادی «جو بایدن»، برای تصدی وزارت خانه‌های کابینه، خود را برای برگزاری دادگاه استیضاح «دونالد ترامپ»، آماده می‌کند.
به گزارش «آسوشیتدپرس، اکسیوس، واشنگتن پست و فاکس نیوز»، مهم‌ترین خبر‌های مربوط به عرصه سیاسی آمریکا در ساعات گذشته عبارتند از:
– لغو سیاست مرزی تحمل صفر: سرپرست وزارت دادگستری کابینه بایدن با صدور دستوری، سیاست مرزی ترامپ با نام «تحمل صفر» را لغو کرد.
– تلاش بی نتیجه جمهوریخواهان در رد قطعنامه استیضاح ترامپ: جمهوریخواهان سنا که قصد داشتند با استناد به تناقض استیضاح دوم ترامپ با قانون اساسی از اجرای این روند جلوگیری کنند، ناکام مانده و قطعنامه استیضاح چهل و پنجمین رییس جمهور آمریکا در سنا به تصویب رسید. فرآیند استیضاح ترامپ از سه شنبه آینده آغاز می‌شود.
اختلاف‌ها در میان اعضای جمهوریخواه در موضوع استیضاح دوم چهل و پنجمین رییس جمهور آمریکا تشدید شده است. در حالی که برخی مخالف استیضاح دوم ترامپ هستند، برخی از وی به عنوان عامل شکست جمهوریخواهان در انتخابات ۲۰۲۰ یاد می‌کنند. تنها ۵ سناتور جمهوریخواه به قطعنامه استیضاح ترامپ رای مثبت دادند.
در عین حال جمهوریخواهان اعلام کردند که برای بار دوم ترامپ را تبرئه خواهند کرد.
مجلس سنا نیز به عنوان هیئت منصفه دادگاه استیضاح ترامپ سوگند یاد کرد.
– تلاش پلیس آمریکا برای دستگیری بیش از ۴۰۰ مظنون احتمالی در شورش علیه کنگره: پلیس آمریکا در حال جست و جو برای یافتن بیش از ۴۰۰ مظنون احتمالی در شورش علیه کنگره در ۶ ژانویه (۱۷ دی) است.
در عین حال، فرمانده گارد ملی آمریکا اعلام کرد که پنتاگون پیش از آغاز شورش اقدام به کاهش اختیارات این گارد کرد و همین امر سبب عدم اقدام به موقع گارد ملی در روز شورش شد.
– تایید اعضای کابینه بایدن، اولویت کاری سنا از نظر افکار عمومی: براساس نظرسنجی انجام شده، افکار عمومی آمریکا بررسی صلاحیت گزینه‌های پیشنهادی بایدن برای تشکیل کابینه را اولویت کاری سنا می‌دانند.
– تایید گزینه پیشنهادی وزارت خارجه بایدن: «آنتونی بلینکن»، گزینه پیشنهادی بایدن برای سمت وزارت خارجه آمریکا از سنا، رای مثبت گرفت. وی نخستین تماس‌های کاری در سمت وزیر امور خارجه آمریکا را دیشب با همتایان ژاپنی، کانادایی، کره‌ای و مکزیکی اش برقرار کرد.
وزارت خارجه جدید آمریکا همچنین اعلام کرد که تحریم‌های وضع شده علیه دادگاه کیفری بین المللی در دوره ریاست جمهوری ترامپ را بررسی خواهد کرد.
– رضایت تنها ۱۱ درصد آمریکایی‌ها از رویکرد کشورشان: براساس نظرسنجی «گالوپ»، تنها ۱۱ درصد آمریکایی‌ها از رویکرد کشورشان رضایت دارند.
– بررسی وضعیت و شمار نظامیان آمریکایی در خارج از کشور در دستور کار آستین: «لوید آستین»، وزیر دفاع آمریکا وضعیت و تعداد نظامیان آمریکایی در افغانستان و عراق را در دستور کار خود قرار داد.
– تلاش برای توبیخ رسمی ترامپ: یک سناتور دموکرات و یک سناتور جمهوریخواه در حال تهیه پیش نویس قطعنامه‌ای دو حزبی برای توبیخ ترامپ هستند.
*********************************************************
منبع : میزان
# صبای عدالت آریانا
#SAAOK

توسط goodnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *