ترخیص صدها کانتینر در مرز پیرانشهر در نتیجه پیگیری های قضایی / تاکید رییس دستگاه قضا بر دادخواهی حادثه سردشت

بیست و سومین سفر استانی آیت‌الله رئیسی، رئیس قوه قضاییه که مقصد آن ، استان آذربایجان غربی بود، همچون سفرهای پیشین، پردستاورد بود.

 

بازدید آیت الله رییسی از مجتمع فولاد ارومیه رییس دستگاه قضا

آیت‌الله رئیسی، صبح روز پنجشنبه ۱۴ اسفند در ابتدای سفر خود به استان آذربایجان غربی، از مجتمع فولاد ارومیه بازدید کرد و از نزدیک در جریان مسائل و مشکلات این واحد تولیدی قرار گرفت.

تجهیز ۸۵ درصدی امکانات و تاخیر در راه اندازی هیچ توجیهی ندارد

در جریان این بازدید که مسئولان استانی، سرمایه‌گذار مجتمع فولاد ارومیه و نماینده بانک عامل نیز حضور داشتند، آیت‌الله رئیسی با اشاره به ضرورت تعجیل در راه‌اندازی این مجتمع تولیدی گفت: با عنایت به اینکه در این مجتمع تولیدی ماشین آلات و تجهیزات کامل مستقر شده و تجهیز ۸۵ درصدی امکانات صورت گرفته، تاخیر در راه اندازی آن هیچ گونه توجیهی ندارد و همه مسئولان و دست‌اندرکاران باید برای در مدار تولید قرار گرفتن این مجتمع، همه ظرفیت‌ها را به کار بگیرند.

/////
اشتغال سه هزار نفر 

رئیس قوه قضاییه با اشاره به ظرفیت اشتغالزایی مجتمع فولاد ارومیه عنوان کرد: طبق گفته سرمایه‌گذار، این واحد تولیدی ظرفیت اشتغالزایی برای ۳ هزار نفر را دارد؛ بر همین مبنا با توجه به نیاز مبرم کشور به تمهید امکانات برای جهش تولید، ضروری است هرچه سریع‌تر با بهره‌گیری از نیرو‌های انسانی موجود در استان، نسبت به راه‌اندازی این مجتمع اقدامات مقتضی صورت گیرد.

مهلت دو ماهه رییسی برای رفع مشکلات و اغاز به کار

آیت‌الله رئیسی در ادامه ضمن استماع سخنان سرمایه‌گذار مجتمع فولاد ارومیه، نماینده بانک و استاندار آذربایجان غربی، برای راه‌اندازی این واحد تولیدی، ضرب‌الاجل دو ماهه تعیین کرد و گفت: بر مبنای قوانین موجود و دستورالعمل صادره، باید هر چه سریع‌تر مسائل مابین سرمایه‌گذار مجتمع فولاد ارومیه و بانک تسهیلات‌دهنده مرتفع شده و این واحد صنعتی ظرف دو ماه در مدار تولید و اشتغال قرار گیرد.

امید مردم آذربایجان غربی به راه‌اندازی مجتمع فولاد و اشتغالزایی برای ۳ هزار نفر در نتیجه دستورات آیت‌الله رئیسی/ ترخیص صد‌ها کانتینر سوخت در مرز پیرانشهر در نتیجه پیگیری‌های قضایی/ تاکید رئیس دستگاه قضا بر دادخواهی حادثه سردشت
رئیس دستگاه قضا در ادامه تصریح کرد: در مسیر رفع مشکلات مجتمع فولاد ارومیه، دستگاه قضایی و دادگستری آذربایجان غربی نهایت مساعدت را به عمل خواهند آورد و رئیس دادگستری استان نیز در جلسات شورای اقتصاد مقاومتی، موضوع راه اندازی این مجتمع تولیدی را با جدیت دنبال خواهد کرد.

آیت‌الله رئیسی در پایان با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر تمرکز همه دستگاه‌ها برای تحقق جهش تولید گفت: امکانات فراهم آمده در مجتمع فولاد ارومیه یک سرمایه ملی محسوب می‌شود و هیچگونه تاخیری در راه‌اندازی این واحد تولیدی جایز نیست.

جلسه شورای توسعه امنیت پایدار غرب و شمال غرب

آیت‎ الله رئیسی در ادامه برنامه‌های سفر خود به استان آذربایجان غربی، در همان صبح روز پنجشنبه چهاردهم اسفند، در جلسه شورای توسعه امنیت پایدار غرب و شمال غرب که با حضور استانداران، مسئولان بلندپایه امنیتی استان‎های آذربایجان غربی، ایلام، کردستان و کرمانشاه برگزار شد، اظهار داشت: امنیتی که امروز در منطقه غرب و شمالغرب کشور برقرار است، مرهون رشادت‌های ۱۲ هزار شهید استان آذربایجان غربی و سایر شهدای این مناطق است.

رئیس دستگاه قضا در ادامه با اشاره به مقوله امنیت پایدار اظهار داشت: تحقق امنیت پایدار در گرو تمهید شرایط و مقدماتی است که سرفصل آن از بین بردن زمینه‌ها و بستر‌های ناامنی است.

امید مردم آذربایجان غربی به راه‌اندازی مجتمع فولاد و اشتغالزایی برای ۳ هزار نفر در نتیجه دستورات آیت‌الله رئیسی/ ترخیص صد‌ها کانتینر سوخت در مرز پیرانشهر در نتیجه پیگیری‌های قضایی/ تاکید رئیس دستگاه قضا بر دادخواهی حادثه سردشت
رسیدگی به معیشت مرزنشینان یکی از مولفه ‎های اصلی تامین امنیت مرزهاست

آیت الله رئیسی ارتقاء وضعیت معیشتی و اقتصادی مرزنشینان را یکی از راهکار‌های اصلی برای از بین بردن زمینه‎ها و بستر‌های ناامنی دانست و گفت: گزارشات بیانگر آن است که بخش‎های مختلف امنیتی و اطلاعاتی کشور توفیقات گسترده‎ای را در راستای برقراری امنیت در حوزه‌های مختلف در مناطق غربی و شمالغربی کشور داشته اند و بر همین مبنا باید با تحقق امنیت پایدار، این بهره مندی مردم منطقه از نعمت امنیت دائمی و همه جانبه باشد.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به بازدید خود از مجتمع فولاد ارومیه گفت: مجتمع فولاد ارومیه ظرفیت اشتغالزایی برای قریب به ۳ هزار نفر را دارد و با وجود تجهیز ۸۵ درصدی امکانات، به دلیل وجود مشکلاتی وارد مدار تولید نشده است؛ باید این قبیل مشکلات تولیدی در استان‌های غربی کشور سریعا رفع شود تا به رونق و توسعه اقتصادی کشور و نیل به امنیت پایدار در این مناطق کمک کند.

رئیس قوه قضاییه در ادامه به موضوع تبادلات مرزی اشاره کرد و گفت: یکی از مهمترین مقولاتی که می‎تواند تضمین کننده امنیت این مناطق باشد، رسیدگی به وضعیت معیشت مرزنشینان است. در مقوله تبادلات مرزی، موضوع تجهیز گمرکات به دستگاه‎های کنترلی الکترونیکی پیشرفته از ضروریات است؛ همچنین تبادل کالا‌ها در مرز نیز باید تابع سیاست‌های صادراتی و وارداتی کشور باشد.

وقتی مسئولان محلی بر شکست طرح‌های فعلی تاکید دارند، چرا بازارچه ‎های مرزی احیا نمی‎ شود؟

آیت الله رئیسی به موضوع بازاراچه‌های مرزی نیز اشاره کرد و گفت: طرحی که به عنوان جایگزین بازارچه‎های مرزی بود بنا بر گزارشات مسئولان استان‌های مرزی و مسئول محترم قرارگاه حمزه، توفیق نداشته است؛ لذا باید با انجام کار کارشناسی همه جانبه، موانع ایجاد بازارچه‌های مرزی رفع شده و مرزنشینان برای انجام تبادلات مرزی ساماندهی شوند.

ساماندهی پیله وران

رئیس قوه قضاییه همچنین به موضوع ساماندهی پیله وران اشاره کرد و گفت: پس از سفر استانی به کرمانشاه بنا بر این شد که مسئولان استان کرمانشاه طرحی را در زمینه ساماندهی پیله وری ارائه کنند که ما این طرح را به دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ارائه داده ایم و تصویب آن را پیگیری خواهیم کرد.

آیت الله رئیسی در ادامه به ضرورت هماهنگی کمیته‌های حقوقی، عملیاتی، اقتصادی و فرهنگی شورای توسعه امنیت پایدار غرب و شمال غرب اشاره کرد و ضمن تقدیر از اقدامات کمیته عملیاتی در زمینه استقرار امنیت در مناطق غرب و شمالغرب کشور، از عدم تحرک و پویایی کمیته‌های اقتصادی و فرهنگی این شورا انتقاد کرد.

دیدار با نخبگان استان آذربایجان غربی

آیت الله رئیسی در ادامه برنامه های سفر به استان آذربایجان غربی، در دیدار با نخبگان استان آذربایجان غربی، کمک‌های مومنانه مردم نسبت به اقشار ضعیف و کم درآمد در دوران شیوع کرونا قابل تقدیر دانست و گفت: کمک‌های مومنانه جلوه‌ای از توجه مردم در کشور ما به همنوعان خود است.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به دشمنی‌های دشمنان علیه مردم و نظام اسلامی ایران گفت: شرارت دشمنان و عناصر ضدانقلاب و گروه‌های مزدور علیه مردم ما به این سبب است که آن‌ها نمی‌خواهند دین در جامعه ما جریان داشته باشد.

امید مردم آذربایجان غربی به راه‌اندازی مجتمع فولاد و اشتغالزایی برای ۳ هزار نفر در نتیجه دستورات آیت‌الله رئیسی/ ترخیص صد‌ها کانتینر سوخت در مرز پیرانشهر در نتیجه پیگیری‌های قضایی/ تاکید رئیس دستگاه قضا بر دادخواهی حادثه سردشت
آیت الله رئیسی با بیان اینکه نظام اسلامی با هیچگونه فقر و فساد و تبعیضی سازگاری ندارد، در خصوص مقوله روشنفکری گفت: روشنفکری آن نیست که جامعه ما را به سمت فرهنگ غربی هدایت کند بلکه روشنفکری به معنای دیده‌بانی و پیشگیری از وقوع ناهنجاری و مشکلات است.

هاضمه نظام اسلامی فسادناپذیر است

رئیس دستگاه قضا با تاکید بر این نکته که هاضمه نظام اسلامی فسادناپذیر است، تصریح کرد: سازمان‌ها و ادارات ما باید جلوه کارآمدی و گره گشایی از زندگی مردم باشند و چنانچه این سازمان‌ها خود گرفتار فساد شوند، در کار مردم گره خواهند انداخت و بدین ترتیب برای آن‌ها مشکل مضاعف ایجاد می‌شود.

آیت الله رئیسی افزود: همه دستگاه‌ها و سازمان‌ها باید نسبت به سلامت اداری حساس باشند و بدانند که کوچکترین ناسلامتی در یک مجموعه به کل سازمان آسیب می‌رساند.

رئیس قوه قضاییه با اثرگذار دانستن نقش آفرینی مردم در حوزه‌های مختلف گفت: در بحث پیشگیری از وقوع جرم نیز حضور و نقش مردم و سازمان‌های مردم نهاد بسیار تعیین کننده است.

مصمم هستیم که با فساد در هرکجا که باشد مبارزه کنیم

آیت الله رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ما به عنوان سرباز نظام، مصمم هستیم که با فساد در هرکجا که باشد مبارزه کنیم و اجازه ندهیم فساد در هیچ کجای نظام اداری لانه کند، گفت: پرچم مبارزه با فساد در دستان رهبر معظم انقلاب اسلامی است و ما به عنوان سربازان ایشان و سربازان این نظام، مبارزه مجدانه با فساد را دنبال می‌کنیم.

هیچ بانکی اجازه ندارد پس از تملک یک واحد تولیدی، موجبات تعطیلی آن را فراهم آورد

رئیس قوه قضاییه با اشاره به موضوع اخلال در روند تولید آن دسته از کارخانه‌هایی که در تملک بانک‌ها قرار گرفته اند، گفت: به هیچ عنوان بانکی اجازه ندارد پس از تملک یک واحد تولیدی، موجبات تعطیلی آن را فراهم آورد و ما با جدیت موضوع کارخانه‌هایی را که پس از تملک از سوی بانک‌ها تعطیل شده اند دنبال می‌کنیم.

رونق تولید در حوزه کشاورزی در استان آذربایجان غربی

آیت الله رئیسی در بخش دیگری از صحبت‌های خود بر لزوم رونق تولید به خصوص در حوزه کشاورزی در استان آذربایجان غربی تاکید کرد و گفت: باید شرایط برای رونق هرچه بیشتر کشاورزی در استان آذربایجان غربی فراهم شود و این استان به قطب کشاورزی در کشور تبدیل شود؛ همچنین باید در زنجیزه تولید، تامین و توزیع تا مصرف محصولات کشاورزی، دست دلالان قطع شود.

رئیس دستگاه قضا همچنین توسعه اقتصادی را در پرتو امنیت اقتصادی دانست و گفت: امنیت اقتصادی مرهون مبارزه با فساد اقتصادی است.

آیت الله رئیسی با تاکید بر این نکته که وجود فساد در بخش‌های اقتصادی، تولیدکنندگان و سرمایه گذاران را مردّد و دلسرد می‌کند، گفت: توسعه اقتصادی از طریق ایجاد امنیت اقتصادی محقق می‌شود و در سوی مقابل نیز هرگونه رانت خواری و فساد، سرمایه گذاران را در سرمایه گذاری خود دچار تردید می‌کند.

رئیس قوه قضاییه در بخش پایانی سخنان خود خاطرنشان کرد: سرمایه عظیم ایران اسلامی «مردم» هستند و با وجود این مردم دشمنان نخواهند توانست اهداف شوم خود علیه ملت ایران را محقق کنند.

نماینده، ولی فقیه در آذربایجان غربی: مدیریت تحول خواه قوه قضاییه بارقه‌های امید را در میان مردم ایجاد کرده است

پیش از سخنان رئیس قوه قضاییه، حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی قریشی طی سخنانی با بیان اینکه مدیریت تحول خواه قوه قضاییه بارقه‌های امید را در میان مردم ایجاد کرده است، گفت: امیدواریم این بارقه‌های امید که افزایش اعتماد مردم به نظام را در پی دارد روز به روز بیشتر شود.

نماینده، ولی فقیه در آذربایجان غربی با اشاره به امنیت و آرامش مثال زدنی در جای‌جای این استان گفت: بصیرت علمای اهل سنت و تشیع آذربایجان غربی، موجب آرامش مثال زدنی در سرتاسر این استان شده است.

ماموستا مامد کلشی نژاد امام جمعه اهل سنت ارومیه نیز در این مراسم با بیان اینکه مردم اهل سنت این استان فارغ از همه مرزبندی‌های قومی و مذهبی بر سر منافع ملت ایران اسلامی ایستاده اند، گفت: اهل سنت همیشه در خط مقدم دفاع از کشور قرار دارند.

وی همچنین با بیان اینکه فقه اهل سنت در دادگاه‌های ما توسط متخصصین اهل سنت پاسخگویی می‌شود تا بر مبنای آن اقامه عدل صورت بگیرد، ابراز امیدواری کرد که سفر رئیس دستگاه قضا به استان آذربایجان غربی، روند خشکاندن ریشه‌های فساد در این استان را سرعت ببخشد.

دیدار با قضات

آیت الله رئیسی در ادامه برنامه های بیست و سومین سفر استانی خود دیدار با قضات و کارکنان قضایی آذربایجان غربی، این استان را استانی مقاوم در حراست و پاسداری از هزار کیلومتر از مرز‌های جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد و گفت: وجود ۱۲ هزار شهید استان آذربایجان غربی، دلیل صدق این مقاومت است.

رئیس قوه قضاییه ماه رجب را ظرفیت زمانی مناسبی برای ظرفیت سازی افراد مختلف دانست و گفت: زمینه این ظرفیت سازی در سحرگاه ایام رجب و رمضان وجود دارد.

امید مردم آذربایجان غربی به راه‌اندازی مجتمع فولاد و اشتغالزایی برای ۳ هزار نفر در نتیجه دستورات آیت‌الله رئیسی/ ترخیص صد‌ها کانتینر سوخت در مرز پیرانشهر در نتیجه پیگیری‌های قضایی/ تاکید رئیس دستگاه قضا بر دادخواهی حادثه سردشت

آیت الله رئیسی «علم و دانش» و «عدالت و تقوا» را دو شرط اصلی قضاوت عنوان کرد و افزود: هیچ فقیهی در طول تاریخ حیات تشیع از شرط عدالت و تقوا بعنوان شرایط قضاوت، تنزل نکرده است.

رئیس دستگاه قضا ادامه داد: اگر کوچکترین تنزلی در عدالت و تقوای قضات وجود داشته باشد، آن قاضی از مقام قضاوت منعزل است. قاضی باید خود را در همه حال تحت سلطه پروردگار متعال بداند.

گاهی تفاوت نظریات کارشناسی در پرونده‌های حقوقی بسیار سوال برانگیز است

آیت الله رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه گاهی تفاوت نظریات کارشناسی در پرونده‌های حقوقی بسیار سوال برانگیز است، گفت: کارشناسان دادگستری باید توجه کنند که نظریات آن‌ها زمینه ساز داوری و قضاوت قضات است؛ لذا باید در ارائه نظرات کارشناسی خود، نهایت دقت، مطالعه و تشخیص را به کار برند.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به مشاهده برخی انحرافات در اقدامات صورت گرفته از سوی وکلا گفت: وکیلی که از باطل دفاع می‌کند، باید بداند هر آنچه در قبال این دفاع دریافت کرده، اکل مال به باطل بوده است.

ضرورت روزآمد شدن قضات و کارکنان دستگاه قضایی

آیت الله رئیسی با اشاره به ضرورت روزآمد شدن قضات و کارکنان دستگاه قضایی بیان داشت: موضوع شناسی تخصصی در کنار حکم شناسی از ضروریات کار قضاوت است و این امر با توجه به تخصصی شدن و پیچیدگی برخی موضوعات از اهمیت بیشتری برخوردار شده است. بر همین اساس، قضات باید در آموزش و تشخیص موضوع روزآمد باشند.

آیت الله رئیسی همچنین قضات را به استماع سخنان اصحاب دعوا و بررسی اسناد و ادّله مورد ادعای طرفین دعوا با سعه صدر و بردباری توصیه کرد.

رئیس دستگاه قضا بر کار مضاعف همکاران قضایی جهت تسریع و تسهیل در رسیدگی به امور مردم تاکید کرد و گفت: طی مدت اخیر ۶ هزار نفر در بخش‌های قضایی و اداری جذب قوه قضاییه شده اند و تعداد دیگری نیز جذب خواهند شد.

آیت الله رئیسی افزود: مشکلات و کمبود‌های واحد‌های قضایی آذربایجان غربی در جلسه امشب شورای قضایی این استان مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

رئیس دستگاه قضا آمارگرایی را آفت کار در دستگاه قضایی دانست و گفت: در اقدامات قضایی نباید فقط به اعداد و ارقام توجه کنیم؛ بلکه باید شاخص‌های دیگری برای سنجش عملکرد نیرو‌های قضا و بهره وری آن‌ها را مدنظر قرار دهیم.

قضات صدور حکم بازداشت را بر مبنای ادله متقن و قطعی انجام دهند/ هرگونه خدشه‌ای در دلایل ناظر بر بازداشت یک فرد به هیچ وجه قابل قبول نیست

آیت الله رئیسی در ادامه به همه دادیاران، بازپرس‌ها و روسای دادگاه‌ها تاکید کرد که صدور حکم بازداشت را بر مبنای ادّله متقن و قطعی انجام دهند و توجه داشته باشند که هرگونه خدشه‌ای در دلایل ناظر بر بازداشت یک فرد به هیچ وجه قابل قبول نیست و فارغ از موضوع تضمین قانونی برای جبران خسارت مادی فرد بازداشت شده، بُعد معنوی قضیه و خسارت وارده به آبرو و روحیه فرد بازداشت شده نیز مدنظر است.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به لایحه شورا‌های حل اختلاف که از قوه قضاییه به مجلس ارسال و در مجلس تصویب شده است، گفت: انشاءالله نواقص مدنظر شورای نگهبان در خصوص قانون شورا‌های حل اختلاف برطرف خواهد شد و تا روزی که وضعیت این قانون مشخص شود، شورا‌های حل اختلاف بر مبنای ضوابط فعلی با قوت به کار خود ادامه خواهند داد.

لزوم ارائه آموزش مسائل حقوقی به مردم از طریق رسانه‌ها به ویژه رسانه ملی

آیت الله رئیسی همچنین بر لزوم ارائه آموزش مسائل حقوقی به مردم از طریق رسانه‌ها به ویژه رسانه ملی تاکید کرد و گفت: قوه قضاییه علاوه بر نظارت و صدور حکم، وظیفه تبیینی و آموزشی نیز بر عهده دارد و قضات مکلف هستند برای طرفین دعوا و محکومین و خانواده آن‌ها موضوع حکم را تبیین کنند.

مختومه شدن بیش از ۹۶ درصدی پرونده‌های معوقه 

پیش از سخنان رئیس دستگاه قضا، علی اکبر گروسی رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی طی سخنانی از افزایش ۳ درصدی مختومه کردن پرونده‌ها نسبت به سال گذشته و مختومه شدن بیش از ۹۶ درصدی پرونده‌های معوقه خبر داد.

رشد ۲۳ درصدی صلح و سازش در پرونده‌های قضایی

وی با بیان اینکه در ۱۱ ماهه سال ۹۹ میزان پرونده‌های ورودی به دادگستری آذربایجان غربی بیش از ۵۴۶ هزار فقره بوده که بیانگر افزایش ۳ درصدی ورودی پرونده‌ها در این سال نسبت به سال ۹۸ است، گفت: عملکرد شورا‌های حل اختلاف در ۱۱ ماهه سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ از حیث به صلح و سازش رساندن پرونده‌ها رشد ۲۳ درصدی داشته است.

نمایندگان قضات، کارکنان قضایی، اداری، شورای حل اختلاف و سازمان‌های تابعه دستگاه قضایی نیز در این جلسه نظرات خود را بیان کردند.

درخواست امام جمعه اهل تسنن مهاباد از رئیس قوه قضاییه

در جریان سفر آیت الله رئیسی به استان آذربایجان غربی، امام جمعه اهل تسنن مهاباد، در دیدار با آیت الله رئیسی از ایشان برای سفر به شهر مهاباد دعوت کرد که رئیس قوه قضائیه نیز با ابلاغ سلام به مردم مهاباد، تاکید کرد در اولین فرصت ممکن در جمع مردم این شهر حضور خواهد یافت.

در این دیدار امام جمعه اهل سنت مهاباد درخواست عفو و رافت نسبت به برخی زندانیان کُرد را نیز مطرح کرد که در این مورد نیز رئیس قوه قضائیه موافقت کرد تا پس از بررسی پرونده‌ها، نسبت به آن اقدام شود.

حادثه سردشت از حیث دادخواهی نباید مشمول مرور زمان شود

در جریان سفر استانی رئیس دستگاه قضا به استان آذربایجان غربی، آیت‌الله رئیسی در دیدار با خانواده شهدای سردشت، با تاکید بر این نکته که حادثه سردشت از حیث دادخواهی نباید مشمول مرور زمان شود، گفت: مسئولان، مردم و بازماندگان حادثه سردشت باید پیوسته دادخواه آن باشند.

رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه عامل حادثه سردشت صدام جنایتکار بود، افزود: با این وجود حامیان صدام و غربی ها و اروپایی ها که بمب های شیمیایی و گاز خردل را در اختیار صدام گذاشتند، نیز باید محاکمه شوند و در وهله اول این محاکمه در نزد وجدان بیدار جهانیان است.

امید مردم آذربایجان غربی به راه‌اندازی مجتمع فولاد و اشتغالزایی برای ۳ هزار نفر در نتیجه دستورات آیت‌الله رئیسی/ ترخیص صد‌ها کانتینر سوخت در مرز پیرانشهر در نتیجه پیگیری‌های قضایی/ تاکید رئیس دستگاه قضا بر دادخواهی حادثه سردشت

ما امروز در جایگاه مدعی حقوق بشر هستیم و غرب در جایگاه متهم قرار دارد

آیت الله رئیسی ادامه داد: ما امروز در جایگاه مدعی حقوق بشر هستیم و غرب در جایگاه متهم قرار دارد و غربی ها باید پاسخگو باشند که چگونه گاز خردل و مواد شیمیایی را در اختیار فرد جنایتکاری همچون صدام قرار دادند تا اینگونه به مردم در نقاط مختلف از جمله آذربایجان غربی و کردستان ایران و کردستان عراق آسیب برساند.

حادثه هایی نظیر سردشت را باید به نهضتی علیه تولیدکنندگان، توزیع کنندگان و استفاده کنندگان از سلاح شیمیایی تبدیل کرد

رئیس دستگاه قضا با تاکید بر این نکته که حادثه هایی نظیر سردشت را باید به نهضتی علیه تولیدکنندگان، توزیع کنندگان و استفاده کنندگان از سلاح شیمیایی تبدیل کرد، گفت: غربی ها که تامین کننده تسلیحات شیمیایی صدام بودند، به واسطه مشارکت خود در جنایات رخ داده، نه تنها برای پرداخت غرامت و خسارت اعلام آمادگی نمی کنند بلکه حتی از عذرخواهی بابت این جنایات نیز خودداری می ورزند؛ از همین رو تمدنی که امروز مغرب زمین مدعی آن است، تمدن نیست بلکه توحش است.

آیت الله رئیسی ضمن تاکید بر لزوم آگاه سازی نسل فعلی و نسل آینده نسبت به توحشی که مغرب زمین به اسم تمدن در جهان عرضه می کند، افزود: امروز سردشت نشانه و گواهی بر وحشیگری هایی است که با مشارکت غربی ها علیه بشریت رخ داده است.

رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه موضوع حادثه سردشت نباید بسردی بگراید و همه بخش ها در کشور با بکارگیری یک دیپلماسی فعال باید از جنایات رخ داده علیه مردم این منطقه پرده برداری کنند، گفت: تسهیل درمان ایثارگران و جانبازان شیمیایی این حادثه یک امر ضروری است و دست اندرکاران بخش های مختلف کشور باید نیازهای درمانی جانبازان شیمیایی را با بکارگیری همه امکانات رفع کنند.

جلوه دیگری از توحش غربی‌ها و آمریکا

آیت الله رئیسی با اشاره به اعمال تحریم های دارویی و ایجاد اخلال از سوی غربی ها و آمریکا در زمینه تامین نیازهای درمانی جانبازان شیمیایی گفت: این امر نیز جلوه دیگری از توحش غربی ها و آمریکاست.

امید مردم آذربایجان غربی به راه‌اندازی مجتمع فولاد و اشتغالزایی برای ۳ هزار نفر در نتیجه دستورات آیت‌الله رئیسی/ ترخیص صد‌ها کانتینر سوخت در مرز پیرانشهر در نتیجه پیگیری‌های قضایی/ تاکید رئیس دستگاه قضا بر دادخواهی حادثه سردشت
رئیس دستگاه قضا در پایان با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر سرزدن به خانواده شهدا و ملاقات با آنها گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی قبل از شیوع کرونا نیز خودشان هفته ای یک بار به دیدار خانواده شهدا می رفتند و زمانی که من در مشهد خادم حرم مطهر رضوی بودم، مشاهده می کردم که ایشان در تشرفات خود به شهر مقدس مشهد، بهیچوجه برنامه دیدار با خانواده شهدا را حتی در مواقع کثرت برنامه ها، ملغی نمی کردند.

آمریکا باید به‌عنوان متهم اصلی تهدید اتمی و شیمیایی به پای میز محاکمه افکار عمومی جهان کشانده شود

پیش از سخنان رئیس قوه قضاییه «علی باقری کنی»، دبیر ستاد حقوق بشر ایران و معاون امور بین الملل قوه قضاییه اظهار کرد: کشورهایی که دیروز وحشیانه با جنگ‌افزارهای شیمیایی‌ به جان ملت ایران افتادند، امروز گستاخانه با نرم‌افزارهای قدرت اقتصادی و سیاسی حقوق مردم ایران را پایمال می‌کنند.

امید مردم آذربایجان غربی به راه‌اندازی مجتمع فولاد و اشتغالزایی برای ۳ هزار نفر در نتیجه دستورات آیت‌الله رئیسی/ ترخیص صد‌ها کانتینر سوخت در مرز پیرانشهر در نتیجه پیگیری‌های قضایی/ تاکید رئیس دستگاه قضا بر دادخواهی حادثه سردشت

وی افزود: فضاحت سیاسی و رسوایی حقوق بشری آمریکا و همپیمانان غربی آن، زمانی به اوج می‌رسد که آمریکایی‌ها با تلاش اکثریت اعضای شورای امنیت برای صدور یک بیانیه (و نه قطعنامه) در محکومیت حملات شیمیایی مکرر عراق مخالفت کرده و به آن رأی منفی می‌دهند و چند کشور غربی دیگر از جمله انگلیس و فرانسه در رأی‌گیری شرکت نمی‌کنند.

سردشت باید به پیشران نهضت جهانی خلع سلاح کشتارجمعی تبدیل شود

دبیر ستاد حقوق بشر ایران با بیان اینکه سردشت باید به پیشران نهضت جهانی خلع سلاح کشتارجمعی تبدیل شود، افزود: در این میان آمریکا که دارنده بزرگترین زرادخانه سلاحهای اتمی و شیمیایی در جهان است، باید به‌عنوان متهم اصلی تهدید اتمی و شیمیایی جهان به پای میز محاکمه افکار عمومی جهانی کشانده شود.

باقری کنی ادامه داد: دستگاه‌ قضایی به‌طور جدی پیگیر استیفای حقوق جانباران شیمیایی است و در این چارچوب تا کنون درخصوص استیفای حقوق بیش از ٢٠٠ نفر از آنها در دادگاه طرح دعوا شده که برای حدود ٧٠ تن از آنها رأی نهایی نیز صادر شده است. همچنین علیه چند شرکت اروپایی که در زمان جنگ مواد شیمیایی برای تولید سلاح دراختیار رژیم بعث قرار داده‌اند، در محاکم بین‌المللی اقامه دعوا شده‌ است.

 جلسه شورای اداری آذربایجان غربی

آیت الله رئیسی در جلسه شورای اداری آذربایجان غربی اظهار کرد: خدمت به مردم در نظام اسلامی برای خداست و همین موضوع تفاوت ماهوی میان خدمت در نظام اسلامی با خدمت در سایر جوامع است.

رئیس دستگاه قضا افزود: بر مبنای فرهنگ دینی و علوی، عشق به مردم و دوست داشتن مردم مرتبه‌ای از عشق به خداست و رفع مشکلات مردم و حفظ کرامت آنها، یک وظیفه است.

امید مردم آذربایجان غربی به راه‌اندازی مجتمع فولاد و اشتغالزایی برای ۳ هزار نفر در نتیجه دستورات آیت‌الله رئیسی/ ترخیص صد‌ها کانتینر سوخت در مرز پیرانشهر در نتیجه پیگیری‌های قضایی/ تاکید رئیس دستگاه قضا بر دادخواهی حادثه سردشت

آیت الله رئیسی ادامه داد: دشمنان تلاش داشتند با دمیدن در موضوع فساد بین مدیران جامعه ما، یک فضای بدبینی و ناامیدی در میان مردم ایجاد کنند؛ اما بر مبنای هدایت‌های مقام معظم رهبری امروز فضای غالب کشور فضای برخورد عملیاتی با فساد و مفاسد و ریشه کن کردن بستر‌های فساد است و همین امر، اعتماد مردم به نظام اداری کشور را افزایش داده است.

بنای دستگاه قضا مبارزه مجدانه با فساد و مفاسد و در جریان قرار دادن مردم در این رابطه است

رئیس قوه قضاییه در ادامه با بیان اینکه بنای دستگاه قضا مبارزه مجدانه با فساد و مفاسد و در جریان قرار دادن مردم در این رابطه است، تاکید کرد: توجه به قانون ارتقاء سلامت نظام اداری از ضروریات است و مدیران دستگاه‌ها باید هیئت‌های رسیدگی به تخلفات اداری و بازرسی‌های درون سازمانی را فعال کنند.

آیت الله رئیسی با اشاره به جمله مقام معظم رهبری که فرمودند «قاچاق کالا خنجری بر پشت تولید است»، گفت: اولین اقدام در امر مبارزه با قاچاق، اقدام اقتصادی است؛ یعنی باید کاری صورت بگیرد که قاچاق کالا برای قاچاقچی صرفه نداشته باشد و در کنار آن نیز باید اقدامات اطلاعاتی و انتظامی علیه قاچاقچیان انجام شود.

سامان دادن بازارچه های مرزی و وضعیت کوله بری و پیله وری یک ضرورت اجتناب ناپذیر است

رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه ساماندهی بازارچه‌های مرزی و وضعیت کوله بری و پیله وری یک ضرورت اجتناب ناپذیر است، گفت: یکی از اقدامات در این راستا تهیه فهرست کالا‌های مجاز برای صادرات و واردات و بازنگری در اقدامات صورت گرفته از جمله صدور کارت‌های الکترونیک برای مرزنشینان فعال در عرصه کوله بری است.

آیت الله رئیسی همچنین در خصوص تغییر کاربری اراضی نیز بیان کرد: در موضوع تغییر کاربری‌ها و قلع و قمع ساخت و ساز‌های غیرمجاز، اولویت با ساختمان‌ها و خانه‌های کذایی است که توسط افراد سودجو در بستر رودخانه‌ها ساخته شده اند. نمایندگان مجلس باید در اصلاح ماده ۱۰۰ اقدامات مقتضی را انجام دهند. ماده ۱۰۰ تبدیل به منبع درآمد شهرداری‌ها و خرید تخلفات از سوی متخلفان شده است؛ حال آنکه فلسفه استقرار این ماده قانونی ریشه کن کردن تخلفات در حوزه تصرف و تجاوز به اراضی بود.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه نظارت بر بخش خصوصی و توانمند سازی این بخش از ضروریات است و این امر مهم در وهله نخست بر عهده دولت است، گفت: با تعدد پرونده‌های تخلفات تعاونی‌ها در دادگستری‌های استان‌های مختلف مواجه هستیم؛ حال آنکه قرار نبود تخلفات از اسم افراد به اسم تعاونی‌ها تغییر پیدا کند و این تخلفات به اسم تعاونی‌ها مجاز باشد. حقوق مردم باید در تعاونی‌ها حفظ شود.

آیت الله رئیسی گفت: بنای دستگاه قضایی، برخورد عادلانه با همه موارد ارجاعی بویژه مواردی است که نسبت به افراد دارای مسئولیت و جایگاه مطرح می‌شود؛ ما خط قرمزی نسبت به هیچکس و هیچ جایگاهی نداریم؛ تنها خط قرمز ما بدون سند سخن گفتن و ادعا کردن است.

پیگیری پیرامون وضعیت معدن طلای تکاب

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: بازرسی مفصلی از معدن طلا در استان آذربایجان غربی صورت گرفته و گزارش مبسوطی نیز بر مبنای آن تهیه شده است؛ پرونده‌ای نیز در این رابطه در دادگستری استان مطرح است و برای برخی متخلفین در رابطه با این معدن نیز محکومیت‌هایی صادر شده است و چنانچه افراد دیگری در رابطه با وقوع تخلف در این معدن، اطلاعاتی داشته باشند، برای پیگیری ارائه دهند.

آیت الله رئیسی ادامه داد: بدون تردید، باید درصدی از درآمد حاصل از این معدن طلا در جهت عمران و آبادانی مناطق و روستا‌های اطراف این معدن هزینه شود؛ همچنین مقرر شده موضوع ایجاد برخی مشکلات زیست‌محیطی و بهداشتی برای مردم منطقه بواسطه فعالیت در این معدن نیز از سوی استاندار آذربایجان غربی پیگیری شود.

رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: مشکلات ایجاد شده برای چند صد کانتینر در مرز پیرانشهر با پیگیری‌های دولت و وزارت امور خارجه و مساعدت‌های دولت عراق و اقلیم کردستان، مرتفع شده که لازم است در این رابطه از پیگیری‌ها و مساعدت‌های صورت گرفته تقدیر کنم.

تقدیر آیت الله رئیسی از دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان برای ترخیص صد‌ها کانتینر سوخت در مرز پیرانشهر

رئیس قوه قضائیه در شورای اداری استان آذربایجان غربی با اشاره به توقف صد‌ها کانتینر سوخت در مرز پیرانشهر، از دولت عراق و مسئولین اقلیم کردستان بابت همراهی در ترخیص این کانتنرها، همزمان با سفر استانی هیات عالی قضائی به آذربایجان غربی، تشکر کرد.

در آستانه سفر آیت الله رئیسی به استان آذربایجان غربی و کسب اطلاع رئیس قوه قضائیه از موضوع معطلی صد‌ها کانتینر در پشت مرز پیرانشهر، با پیگیری معاونت بین الملل قوه قضائیه، موضوع از طریق وزارت خارجه به دولت مرکزی و اقلیم کردستان عراق منتقل و همزمان با سفر آیت الله رئیسی و مساعدت طرف عراقی، ترخیص کانتینر‌ها از مرز انجام شد.

بر همین اساس آیت الله رئیسی در شورای اداری استان آذربایجان غربی با اشاره به سفر اخیر خود به عراق و برخی توافقات صورت گرفته با طرف عراقی، از مساعدت دولت عراق و مسولین اقلیم کردستان، تشکر کرد.

تاکید آیت‌الله رئیسی بر استفاده بیش از پیش از ظرفیت قانونی پایش زندانیان

جلسه شورای قضایی استان آذربایجان غربی نیز با حضور آیت‌الله رئیسی رئیس قوه قضاییه و تعدادی از معاونان و‌ روسای سازمان‌های تابعه دستگاه قضا برگزار شد.

آیت الله رئیسی طی سخنانی در این جلسه بر استفاده بیش از پیش از ظرفیت قانونی پایش زندانیان تاکید کرد و گفت: زندان جای قاچاقچیان مواد مخدر، سارقین مسلح و کسانی است که با اقدامات خود امنیت جامعه را مختل می‌کنند.

امید مردم آذربایجان غربی به راه‌اندازی مجتمع فولاد و اشتغالزایی برای ۳ هزار نفر در نتیجه دستورات آیت‌الله رئیسی/ ترخیص صد‌ها کانتینر سوخت در مرز پیرانشهر در نتیجه پیگیری‌های قضایی/ تاکید رئیس دستگاه قضا بر دادخواهی حادثه سردشت

رئیس قوه قضاییه همچنین رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی را مامور کرد تا به صورت ویژه رسیدگی به تقاضاهای مردم این استان که در جریان سفر مطرح شدند را در دستور کار خود قرار دهد.

جمع آوری ۴ هزار و ۵۰۰ نامه مردمی در جریان سفر آذربایجان غربی

«غلامحسین اسماعیلی» سخنگوی قوه قضاییه از جمع آوری ۴ هزار و ۵۰۰ نامه مردمی در جریان سفر آذربایجان غربی خبر داد و گفت: معاونان دستگاه قضا نیز ۴۰۰ ملاقات مردمی چهره به چهره در طول این سفر انجام دادند.

«محمد صاحبکار» معاون راهبردی قوه قضاییه نیز در این جلسه نتیجه گزارش هیئت قضایی ۲۷ نفره اعزامی به استان آذربایجان غربی و نقاط قوت و ضعف عملکرد دادگستری این استان را قرائت کرده و راهکارهایی را در راستای بهبود عملکرد دادگستری آذربایجان غربی ارائه داد.

«علی اکبر گروسی» رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی و روسای سازمان های تابعه دستگاه قضا در این استان نیز به بیان مسائل واحدهای قضایی آذربایجان غربی پرداختند.

گفتنی است در این جلسه مقرر شد تعدادی قاضی به واحدهای قضایی شهرستان‌های آذربایجان غربی اضافه و اعتباراتی برای افزایش استفاده از دادرسی الکترونیکی در نظر گرفته شود.

اختصاص ۱۲۰۰ میلیارد ریال برای رفع مشکلات دستگاه قضایی استان آذربایجان غربی

آیت الله رییسی، رییس قوه قضاییه در نشست خبری پایان سفر استانی آذربایجان غربی به تشریح دستاورد‌های این سفر پرداخت و با اشاره به اقدامات دستگاه قضایی استان در زمینه حمایت از تولید، گفت: مسئله تولید، مسئله محوری و راهبردی است که همواره باید مورد توجه همه بخش‌ها باشد.

رییس قوه قضاییه به بازدید خود از کارخانه فولاد ارومیه اشاره کرد و افزود: در شرایطی که کشور به اشتغال و تولید نیاز دارد، تعطیلی چندساله این مجموعه درست نیست.

امید مردم آذربایجان غربی به راه‌اندازی مجتمع فولاد و اشتغالزایی برای ۳ هزار نفر در نتیجه دستورات آیت‌الله رئیسی/ ترخیص صد‌ها کانتینر سوخت در مرز پیرانشهر در نتیجه پیگیری‌های قضایی/ تاکید رئیس دستگاه قضا بر دادخواهی حادثه سردشت

آیت الله رییسی با تاکید بر استمرار اقدامات در زمینه احیای کارخانه فولاد ارومیه به مهلت دو ماهه‌ای که برای رفع مشکلات و آغاز به کار این واحد تولیدی تعیین شده است، اشاره کرد.

رییس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: موضوعاتی که به عهده بانک و یا مالک است باید دنبال شود و اگر مسائلی مربوط به دستگاه قضایی بود، حتما از سوی مجموعه قضایی استان آذربایجان غربی پیگیری گردد.

آیت الله رییسی پیرامون مسائل مرزی و مرزنشینان استان آذربایجان غربی، با تاکید بر فعال شدن و سامان دادن به بازارچه‌های مرزی، یادآور شد: مسائل اقتصادی مرزنشینان از موضوعات مهم و اولویت دار است و باید مبادلات تجاری در عرصه واردات و صادرات سازمان یافته باشد و حتما این اقدام در جهت ساماندهی وضعیت کوله بری و پیله وری تحقق یابد.

رییس قوه قضاییه بررسی اقدامات صورت گرفته از جمله صدور کارت‌های الکترونیک برای مرزنشینان فعال در عرصه کوله بر‌ی را مورد توجه قرار داد و بر رفع اشکالات به منظور اقدامی کاملا اطمینان بخش، تاکید کرد.

آیت الله رییسی تصریح کرد: باید اقدامات به گونه‌ای صورت گیرد که هم مرزنشینان بتوانند در جهت تبادلات مرزی از این فضا استفاده کنند و هم ضوابط و مقررات دولت رعایت شود تا شرایطی که کوله بران به زحمت بیفتند و حتی تلفات جانی به وقوع بپیوندد، صورت نگیرد.

رییس قوه قضاییه با طرح این سئوال چرا یک نفر باید در کوهستان دچار آسیب و حادثه شود، گفت: حتی یک نفر هم زیاد است و متاسفانه طبق گزارشاتی که ارائه شد مواردی را شاهد بودیم که این افراد دچار حادثه شدند و به هیچ عنوان نمی‌توانیم این موضوع را بپذیریم.

آیت الله رییسی گفت: باید راه قانونی را برای کسانی که می‌خواهند قانونمند کار کنند باز کنیم تا کسیکه می‌خواهند غیرقانونی کار کنند، مشخص شود.

رییس قوه قضاییه با اشاره به پروژه معدن معدن طلا و برخی از مشکلاتی که روستانشینان اطراف معدن با آن مواجه هستند، از ماموریت به سازمان بازرسی و واحد‌های قضایی استان برای بررسی موضوع خبر داد.

وی تاکید کرد: از سوی دیگر مقرر شد استاندار با اعزام کارشناسانی، وضعیت بهداشتی را مورد بررسی قرار دهد.

آیت الله رییسی پیرامون پرونده‌های کثیرالشاکی در زمینه اراضی که در استان آذربایجان غربی مطرح است، گفت: این پرونده‌ها باید مورد رسیدگی قرار گیرد و البته بخشی را دادگستری دنبال کرده مقرر شد بخش دیگر را هم دنبال کند و مردم را در جریان قرار دهد.

رییس قوه قضاییه به عنوان مثال پروژه معدن طلا در تکاب را که از سوی دادگستری بررسی شده مورد اشاره قرار داد و بیان داشت: مواردی از گزارشات در دادگستری رسیدگی شده و وقتی به نتیجه رسید باید مردم در جریان اقدامات دستگاه قضایی قرار گیرند.

آیت الله رییسی بر ایجاد اشتغال در زندان تاکید کرد و گفت: این موضوع از نکاتی است که در زندان مورد پیگیری قرار گرفت.

رییس قوه قضاییه رقم درخواست‌های مردمی در جریان سفر به استان آذربایجان غربی را بیش از ۴ هزار گزارش اعلام کرد و افزود: این درخواست‌ها ثبت شده و دادگستری استان و بخش‌های مربوطه آن‌ها را پیگیری می‌کنند.

استماع مسائل و مشکلات مردم آذربایجان غربی توسط ۱۰ تیم قضایی

آیت الله رییسی تاکید کرد: معاون اول قوه قضاییه، رییس دیوان عالی کشور، دادستان کل کشور و بخش‌های نظارتی از صبح با مردم ملاقات داشته اند و ده تیم به استماع اظهارات مردم نشسته اند و هرچه مربوط به دستگاه قضایی باشد دنبال می‌شود هرچه ارتباطی با دستگاه قضایی نداشته باشند به دستگاه مربوطه ارسال می‌شود.

رییس قوه قضاییه با اشاره به ارائه نتیجه اقدامات ۲۷ نفری که پیش از سفر به استان آذربایجان غربی، وضعیت این استان را بررسی کرده بودند از اختصاص ۱۲۰۰ میلیارد ریال برای رفع مشکلات دستگاه قضایی استان خبر داد.

******************************************************************
منبع : میزان

#صبای عدالت آریانا

#SAAOK

توسط goodnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *