مبارک باد بر ملت عظیم الشأن ایران این چنین فرزندان سلحشور و جان بر کفى که نام آنان و کشورشان را جاویدان کردند و مبارک باد بر اسلام بزرگ این متابعانى که در دو جبهه جنگ با دشمن باطنى و دشمنان ظاهرى پیروزمندانه و سرافراز امتحان خویش را دادند و براى اسلام سرافرازى آفریدند.

پیروزی رزمندگان سلحشور ایران در عملیات بیت المقدس و فتح و بازپس گیری خرمشهر و بخش وسیعی از ایران از ارتش بعث عراق، خشنودی کم‌سابقه امام خمینی (ره) را در پی داشت و ایشان در پیامی به فرماندهان و رزمندگان، تاکید کرد: «ستاره درخشنده پیروزی‌هاى آنان بر تارک تاریخ تا نفخ صور نورافشانى خواهد کرد.»

به گزارش «تابناک»؛ عملیات بیت‌المقدس، یکی از بزرگ‌ترین رویداد‌های نظامی تاریخ ایران و یکی از بزرگ‌ترین نبرد‌های تاریخ دفاع مقدس محسوب می‌شود. ۱۳۰ هزار رزمنده ایرانی در ساعت ۳۰ دقیقه بامداد دهم اردیبهشت ۱۳۶۱ در محور اهواز، خرمشهر و دشت آزادگان با هدف آزادی بخش وسیعی از جنوب ایران و تمرکز عمده بر بازپس گیری خرمشهر، عملیاتی را آغاز کردند که سه هفته به طول انجامید و این روز‌ها مصادف با آخرین روز‌های این عملیات غرورآفرین است.

پس از پیشروی سریع رزمندگان ایران، نیروهای عراقی که شوکه شده بودند، مجبور به عقب نشینی از خرمشهر شدند تا در قالب عملیات دفاعی تلاش کنند دست کم مناطق اشغالی کمتری را از دست بدهند یا مواضعی را پس بگیرند. در اول خرداد ۱۳۶۱ ارتش عراق پاتک بزرگی را برای پس زدن نیروهای ایرانی شروع نمود. با وجود گستردگی این پاتک، نیروهای ایرانی توانستند در مقابل آن مقاومت کنند و سرانجام در سوم خرداد ۱۳۶۱ نیروهای ایرانی خرمشهر را که در روزهای ابتدای جنگ به اشغال ارتش عراق درآمده بود را آزاد نمودند. در هنگام شکست نیروهای عراقی بیش از ۱۹۰۰۰ سرباز عراقی به اسارت نیروهای ایرانی در آمدند. ایرانی‌ها همچنین مقادیر قابل توجهی مهمات و ادوات رزمی را به غنیمت گرقتند.

پیام حضرت امام (ره) پس از پیروزی بیت‌المقدس
این متن کامل پیامی است که رهبر کبیر انقلاب برای تجليل از رزمندگان اسلام و تبريك فتح خرمشهر صادر فرمودند؛ پیامی خطاب به همه ملت ایران که در آن روز غرق شادی و شعف بودند.

بسم‌اللَّه الرحمن الرحیم‏

با تشکر از تلگرافاتى که در فتح خرمشهر به اینجانب شده است. سپاس بى‏ حد بر خداوند قادر که کشور اسلامى و رزمندگان متعهد و فداکار آن را مورد عنایت و حمایت خویش قرار داد و نصر بزرگ خود را نصیب ما فرمود. اینجانب با یقین به آنکه مَا النَّصْرُ إلّا مِنْ عِندِ اللَّهِ از فرزندان اسلام و قواى سلحشور مسلح، که دست قدرت حق از آستین آنان بیرون آمد و کشور بقیة اللَّه الاعظم ـ ارواحنا لمقدمه الفداء‌ ـ را از چنگ گرگان آدمخوار که آلت‌هایى در دست ابرقدرتان خصوصاً آمریکاى جهانخوارند، بیرون آورد و نداى «اللَّه اکبر» را در خرمشهر عزیز طنین ‏انداز کرد و پرچم پر افتخار «لا اله الا اللَّه» را بر فراز آن شهرِ خرّم ـ که با دست پلید خیانتکاران قرن به خون کشیده شده و «خونین شهر» نام گرفت ـ [بیافراشت‏] تشکر مى‏ کنم و آنان فوق تشکر امثال من هستند. آنان به یقین مورد تقدیر ناجى بشریت و برپاکننده عدل الهى در سراسر گیتى‌ ـ روحى لتراب مقدمه الفداء ـ مى‏باشند. آنان به آرم ما رَمَیْتَ إذْ رَمَیْتَ وَ لکِنَّ اللَّه رَمى‏ «۳» مفتخرند.

مبارک باد و هزاران بار مبارک باد بر شما عزیزان و نور چشمان اسلام این فتح و نصر عظیم که با توفیق الهى و ضایعات کم و غنایم بى ‏پایان و هزاران اسیر گمراه و مقتولین و آسیب دیدگان بدبخت که با فریب و فشار صدام تکریتى، این ابرجنایتکار دهر، به تباهى‏ کشیده شده‌‏اند،

سرافرازانه براى اسلام و میهن عزیز افتخار ابدى به هدیه آوردید و مبارک باد بر فرماندهان قدرتمند که فرماندهان چنین فداکارانى هستند که ستاره درخشنده پیروزی‌هاى آنان بر تارک تاریخ تا نفخ صور نورافشانى خواهد کرد و مبارک باد بر ملت عظیم الشأن ایران این چنین فرزندان سلحشور و جان بر کفى که نام آنان و کشورشان را جاویدان کردند و مبارک باد بر اسلام بزرگ این متابعانى که در دو جبهه جنگ با دشمن باطنى و دشمنان ظاهرى پیروزمندانه و سرافراز امتحان خویش را دادند و براى اسلام سرافرازى آفریدند.

و هان اى فرزندان قرآن کریم و نیروهاى ارتش و سپاهى و بسیج و ژاندارمرى و شهربانى و کمیته‏‌ها و عشایر و نیروهاى مردمى داوطلب و ملت عزیز، هشیار باشید که پیروزی‌ها هر چند عظیم و حیرت ‏انگیز است، شما را از یاد خداوند که نصر و فتح در دست اوست غافل نکند و غرور و فتح شما را به خود جلب نکند، که این آفتى بزرگ و دامى خطرناک است که با وسوسه شیطان به سراغ آدم مى ‏آید و براى اولاد آدم تباهى مى ‏آورد و من با آنکه به همه شما اطمینان تعهد به اسلام دارم، لکن از تذکر، که براى مؤمنان نفع دارد، باید غفلت نکنم؛ چنانچه از نصیحت به حکومت‌هاى همجوار و منطقه دریغ ندارم.

و آنان مى‏ دانند امروز با فتح خرمشهر مظلوم، دولت و ملت پیروزمند ما از موضع قدرت سخن مى‏ گوید و من به پیروى از آنان به شما اطمینان مى‏ دهم که اگر از اطاعت بى‏ چون و چراى امریکا و بستگان آن دست بردارید و با ما به حکم اسلام و قرآن کریم رفتار کنید، از ما جز خیر و پشتیبانى نخواهید دید و شما بدانید آن قدر که ابرقدرت‌ها از صدام، این نوکر چشم و گوش بسته، پشتیبانى کردند از شما‌ها که قدرت‌هاى کوچک و حکومت‌هاى ضعیف هستید پشتیبانى نمى‏ کنند و شما عاقبت این جنایتکار و هم قطار جنایتکارش شاه مخلوع را به عیان دیده ‏اید.

قدرت‌هاى بزرگ بیش از آنچه از شما استفاده نمایند، از شما طرفدارى نمى ‏کنند و شما‌ها را براى منافع خویش به هلاکت مى‏کشند و من نصیحت برادرانه به شما مى ‏کنم که کارى نکنید که قرآن کریم براى برخورد با شما تکلیف نماید و ما به حکم خدا با شما رفتار کنیم و یقین بدانید که امثال حسنى مبارک‏ مصرى و حسین اردنى و دیگر هم جنایتکارانِ آنان براى شما نفعى ندارند و دین و دنیاى شما را تباه مى‏کنند. و اگر با نشست هاى خود بخواهید طرح کمپ دیوید یا فهد را که مرده ‏اند، زنده کنید؛ که ما خطر بزرگ براى کشورهاى اسلامى خصوصاً حرمین شریفین مى‏ دانیم، اسلام به ما اجازه سکوت نمى ‏دهد و اینجانب در پیشگاه مقدس خداوند تکلیف الهى خود را ادا نمودم. اکنون دست تضرع و دعا به سوى خالق یکتا بلند کرده و به قواى مسلح اسلام و فداکاران قرآن کریم و میهن عزیز ایران دعا مى‏ کنم، و سلامت و سعادت و پیروزى آنان را خواستار هستم.

سلام و درود بى‏پایان بر فرماندهان متعهد قواى مسلح و بر رزمندگان فداکار و بر ملت دلیر ایران عزیز و سرشار از شادی‌ها. و السلام على عباد اللَّه الصالحین.

روح اللَّه الموسوي الخمينى‏
*************
منبع : تابناک

توسط goodnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *