پرونده حقوق بشر در آمریکا|

نگرانی‌ها در مورد افشای جنایت هولناک علیه بومیان در آمریکا در پی آغاز روند کشف گور‌های دسته جمعی در مدارس شبانه روزی افزایش یافته است.

کشف گور‌های دسته جمعی کودکان بومی در محوطه مدارس شبانه روزی در کانادا، توجه‌های جهانی را به سمت جنایتی مشابه در آمریکا جلب کرده است.
به گزارش «نیوز نیشن یو اس اِی»، آمریکا در سال ۱۸۷۹، نخستین مدارس شبانه روزی کودکان بومی را افتتاح کرد؛ مدارسی که محل اعمال خشونت جسمی، فرهنگی، روانی و عاطفی علیه کودکان بومی بودند و ابزار تکمیلی نابودی بومیان محسوب می‌شدند.
آمریکا که در سال ۱۸۱۹ قانون معرفی تمدن به بومیان آمریکایی را تصویب کرده بود، از این مدارس و سلب مالکیت بومیان بر زمین هایشان همزمان برای نابودی بومیان این کشور استفاده می‌کرد.
برخلاف کانادا، آمریکا اطلاعات طبقه بندی شده و موثقی در مورد مدارس شبانه روزی کودکان بومی در این کشور ندارد.
براساس تخمین سازمان غیر انتفاعی NABS در سال ۱۹۲۶ در ۳۰ ایالت آمریکا، ۳۵۷ مدرسه از این نوع وجود داشته است که احتمالا رقم درست ۵۰۰ مدرسه است.
آمار و ارقام این سازمان همچنین تخمین می‌زند که در سال ۱۹۰۰ حدود ۲۰ هزار دانش آموز در این مدارس ثبت نام شدند و این میزان در سال ۱۹۲۵ تا ۳ برابر افزایش یافته و به رقم ۶۰ هزار و ۸۸۹ نفر رسیده باشد.
مقایسه آماری میان کانادا و آمریکا در این زمینه، واقعیت هولناکی را نمایان می‌کند.
جست و جوی اجساد در کمتر از ۵ مدرسه از ۱۵۰ مدرسه شبانه روزی کودکان بومی در کانادا به کشف بیش از هزار جسد منجر شد؛ این در حالی است که در کانادا ۱۵۰ مدرسه از این نوع وجود دارد و تعداد این مدرس در آمریکا به عدد ۵۰۰ می‌رسد.
تحقیقات اخیر در آمریکا تخمین می‌زند احتمالا ۴۰ هزار کودک بومی در طول دوره تحصیل در مدارس شبانه روزی در آمریکا، جان خود را از دست داده‎اند.
این گزارش می‎گوید تنها راه پیشرفت و بهبود وضعیت بومیان در آمریکا، گنجانده شدن تاریخ تبعیض علیه بومیان این کشور در برنامه‌های درسی است؛ چرا که این موضوع به اندازه جنگ جهانی دوم در تاریخ آمریکا اهمیت دارد.
——————–
منبع: میزان
#صبای عدالت اریانا

توسط goodnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *