مراسم تحلیف سید ابراهیم رئیسی در حالی برگزار می‌شود که جهان با پدیده منحوس کرونا درگیر است و همین ویروس حقیر و خطیر بسیاری از تعاملات بین‌المللی را تحت‌الشعاع قرار داده است و طبعاً تحلیف رئیس‌جمهور هشتم نیز از این قاعده مستثنا نیست.

حکم ریاست‌جمهوری سید ابراهیم رئیسی

با استناد به اصل ۱۱۰ قانون اساسی روز گذشته از سوی رهبر حکیم انقلاب تنفیذ شد

و هشتمین رئیس‌جمهور جدید کشورمان کار خود را رسماً آغاز کرد.

در حقیقت بر اساس اصل ۱۱۰ قانون اساسی امضای حکم ریاست جمهوری پس از انتخابات مردم از جمله وظایف و اختیارات رهبری است و طبق قانون انتخابات دوره ریاست جمهوری در ایران چهار سال است و از تاریخ تنفیذ اعتبارنامه به وسیله مقام رهبری آغاز می‌شود.

در مورد فلسفه تنفیذ حکم ریاست جمهوری باید گفت بر مبنای نظریه ولایت فقیه ریاست عامه در دوران غیبت بر عهده فقیه عادل با کفایت بوده و ولایت غیر او طاغوت است و کارگزاران حکومتی به اذن او مشروعیت می‌یابند. به همین دلیل ولی فقیه بعد از انتخاب رئیس جمهور این انتخاب را تایید می‌کند تا حاکمیت در قوه مجریه مشروعیت پیدا کند.

اما فردا رئیس جمهور باید بر اساس اصل ۱۲۱ قانون اساسی در مجلس شورای اسلامی در جلسه‌ای که با حضور رئیس قوه قضاییه و اعضای شورای نگهبان تشکیل می‌شود، سوگند یاد کرده و سوگندنامه را امضاء کند.

بنا بر عرف ادوار مختلف ریاست جمهوری و با توجه به اهمیت حقوقی مراسم تحلیف که نماد مردم‌سالاری در کشور است مهمانان خارجی و داخلی در این مراسم حاضر خواهند شد. مهمانان بین‌المللی و مقامات کشور‌های خارجی از جمله رؤسای جمهور، رؤسای مجالس، وزرای امور خارجه، نمایندگان ویژه و هیئت‌هایی از سوی این کشور‌ها نیز دعوت می‌شود.

طبق گفته سید نظام‌الدین موسوی در نشست خبری مراسم تحلیف سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، تاکنون حدود ۱۱۵ مقام رسمی از ۷۳ کشور جهان برای حضور در مراسم تحلیف سیزدهمین دوره ریاست جمهوری اعلام آمادگی کردند.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس همچنین گفته قرار است ۱۰ رئیس کشور، ۲۰ رئیس مجلس، ۱۱ وزیر خارجه و۱۰تن از وزرای دیگر کشور‌های خارجی برای در این مراسم حضور پیدا کنند. همچنین نمایندگان ۱۱ سازمان بین المللی و منطقه اعم از بین‌المجالس اسلامی آسیایی، سازمان ملل، اوپک، مقامات اتحادیه بین‌المجالس، اتحادیه اروپا، اتحادیه اوراسیا، سازمان D-۸ و اکو برای حضور در این مراسم اعلام آمادگی کرده‌اند.

به گفته این مقام مسئول، تقریباً حدود ۱۰ تن از سران کشور‌ها در سطوح مختلف دیگر اعم از فرستندگان ویژه روسای جمهور و دولت و نواب روسای مجالس و روسای کمیسیون‌های پارلمانی و هیئت‌های پارلمانی در مراسم حاضر شوند. همچنین نمایندگان و شخصیت‌های برجسته‌ای ادیان و مذاهب و شخصیت‌های فرهنگی و اجتماعی جهان اسلام در این مراسم دعوت شده‌اند و حضور پیدا خواهند کرد.

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه نیز در نشست هفتگی خود با خبرنگاران از حضور برهم صالح رئیس جمهور عراق در مراسم تحلیف خبر داد.

محمدصادق سنجرانی رئیس مجلس سنای پاکستان به نمایندگی از نخست وزیر این کشور جهت شرکت در مراسم تحلیف آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی لحظاتی پیش عازم جمهوری اسلامی ایران شد.

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی پس از سفر خود به سوریه، در فرودگاه از حضور رئیس مجلس سنای سوریه در مراسم تحلیف آیت‌الله رئیسی خبر داده بود. رئیس مجلس سوریه در بدو ورود مورد استقبال عباس گلرو عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و نایب رییس گروه دوستی پارلمانی دو کشور قرار گرفت.

صبح امروز نورالدین جان اسماعیل‌اف رئیس مجلس ازبکستان، محمد تویر زوکیزودا رئیس مجلس نمایندگان مجلس عالی تاجیکستان و سینی امارو رئیس مجلس ملی نیجر و نماینده رئیس جمهور این کشور در صدر سه هیئت پارلمانی، وارد تهران شدند.

سید بدر البوسعیدی وزیر خارجه عمان با بدرقه علی نجفی سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسقط، جهت دیدار و گفت‌وگو با مقامات کشورمان و همچنین شرکت در مراسم تحلیف سید ابراهیم رئیسی در رأس هیئتی به کشورمان عزیمت کرد.

همچنین خانم بیسرا ترکوویچ معاون شورای وزیران و وزیر امور خارجه بوسنی و نیز ابراهیم محمد وزیر گردشگری غنا به منظور شرکت در این مراسم به تهران آمدند.
سید عباس موسوی سفیر ایران در جمهوری آذربایجان درباره حضور مهمانانی از جمهوری آذربایجان گفت: یک هیئت بلند پایه به ریاست خانم صاحبه غفاراوا رئیس مجلس ملی جمهوری آذربایجان روز پنج شنبه برای حضور در مراسم تحلیف رئیس جمهور جدید ایران به ایران سفر می‌کند.

همچنین سفیر کشورمان در جمهوری آذربایجان اضافه کرد که به دلیل اهمیت روابط دو کشور همسایه و با نظر مقامات عالی این کشور، شاهین مصطفی‌یف معاون نخست وزیر و چند دیپلمات ارشد دیگر از جمله معاون وزیر امور خارجه این کشور نیز در ترکیب هیئت اعزامی به ایران قرار دارند.

معاون رئیس‌جمهور ونزوئلا نیز بعد از ظهر امروز برای شرکت در مراسم تحلیف رئیس‌جمهور وارد تهران شد.

از دیگر شخصیت‌های بین‌المللی، انریکه مورا معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده مذاکرات احیاى برجام و محمد بارکیندو دبیرکل اوپک در لیست مهمانان مراسم تحلیف هستند.

همچنین هیئتی به ریاست نیچروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق به ایران سفر و در مراسم تحلیف رئیس جمهور جدید ایران شرکت می‌کند. علاوه براین، کویستان محمد وزیر کار و امور اجتماعی اقلیم کردستان عراق در میان اعضای هیئت اقلیم کردستان عراق محمد حمه سعید وزیر فرهنگ جوانان و سوین دزیی رئیس اداره روابط خارجی اقلیم کردستان به نیابت از احزاب سیاسی ائتلافی حاضر در کابینه اقلیم کردستان عراق نیز در مراسم تحلیف رئیس جمهور ایران حضور خواهند داشت.

همچنین یک منبع آگاه در مجلس شورای اسلامی بدون اشاره به جزئیات از احتمال حضور هیئتی از کشور عربستان برای حضور در مراسم تحلیف آقای رئیسی به ایران خبر داده است.

چی جونگ کان نماینده ویژه رئیس جمهور کره جنوبی برای شرکت در مراسم تحلیف رئیس جمهور وارد تهران شد.
ساچا سرخیو لورمتی سولیز دبیر کل اتحادیه آلبا نیز برای شرکت در مراسم تحلیف سید ابراهیم رئیسی، هشتمین رئیس جمهور ایران، وارد کشورمان شده است.

همچنین صبح پنجشنبه ۱۴ مرداد «برهم صالح» رئیس جمهور عراق با هیئت همراه وارد فرودگاه مهرآباد شد و مورد استقبال «محمد مخبر» قرار گرفت.

«اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان در راس یک هیئت سیاسی عالی‌رتبه سیاسی وارد فرودگاه مهرآباد شد و مورد استقبال «محمد مخبر» قرار گرفت.
«ویچسلاو والودین» رئیس مجلس دومای روسیه با هیئت همراه دقایقی پیش وارد فرودگاه مهرآباد شد و مورد استقبال «روح‌اله متفکر آزاد» عضو هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی قرار گرفت.
«صاحبه غفاراوا» رئیس مجلس جمهوری آذربایجان و هیئت همراه برای حضور در مراسم تحلیف رئیس جمهور کشورمان وارد تهران شدند و «روح‌اله متفکر آزاد» عضو هیئت رئیسه مجلس، از این مقام جمهوری آذربایجان استقبال کرد.

 

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص دعوت از مهمانان مراسم تحلیف سید ابراهیم رئیسی گفته است از همان ابتدا مراسم تحلیف مشخص شد و وزارت امور خارجه و سفارتخانه‌ها با دستورالعمل‌های ارسالی از مرکز به طور گسترده با هماهنگی مجلس شورای اسلامی و دفتر رئیس جمهور، پیگیر برگزاری مراسم تحلیف بودند که با توجه به مضایق کرونایی حضور کشور‌ها در این مراسم قابل توجه است و نشانه دیگری از شکوه مردم‌سالاری در ایران و میزان مقبولیت و مشروعیت جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین‌المللی است.

به هر صورت، مراسم تحلیف سید ابراهیم رئیسی در حالی برگزار می‌شود که جهان با پدیده منحوس کرونا درگیر است و همین ویروس حقیر و خطیر بسیاری از تعاملات بین‌المللی را تحت‌الشعاع قرار داده است و طبعاً تحلیف رئیس‌جمهور هشتم نیز  از این قاعده مستثنا نیست. این در حالی است انتخابات برخی از کشورها به دلیل بیماری کرونا، حتی برگزار نشده است.

*******

منبع : میزان

#صبای عدالت آریانا

توسط goodnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *