پیرو ابلاغ شیوه‌نامه چک‌های موردی از سوی بانک مرکزی و بنا بر تبصره دو ماده ۶ اصلاحیه قانون جدید چک، سرویس چک موردی به‌منظور کاهش تقاضا برای دسته‌چک و رفع نیاز اشخاص به ابزار پرداخت فراهم شده و در واقع خدمت برداشت مستقیم برای اشخاص بدون دسته چک است که بدون نیاز به اعتبارسنجی و رتبه‌بندی اعتباری، امکان برداشت از حساب مشتریان برای ذی‌نفعان معین فراهم شود.

افرادی که دسته چک ندارند چگونه می توانند چک صادر کنند؟

 

مطابق با مقررات موجود و مصوبات بانک مرکزی، افرادی که دارای حساب جاری بوده، اما فاقد دسته چک هستند، می‎توانند در هر تقاضا حداکثر دو فقره و در سال مجموعا حداکثر ۵ فقره چک از بانک دریافت کنند که به این چک، چک موردی گفته می‏شود.

به گزارش «تابناک»؛ بانک مرکزی، بخشنامه چک موردی را بر اساس تبصره ۲ ماده ۶ اصلاحیه قانون جدید چک به تمامی بانک‎ها ابلاغ و تاکید کردهکه اجرای این مقررات از مرداد سال ۱۴۰۰ الزامی است.

ویژگی‎های صدور چک موردی عبارتند از اینکه؛

ـ فرد متقاضی اخذ چک موردی، در هر سال حداکثر می‎تواند ۵ فقره چک موردی دریافت کند.

ـ چک موردی غیرقابل انتقال است و فقط کسی که چک در وجه او صادر شده است، می‎تواند چک را وصول کند.

ـ فرد متقاضی اخذ چک موردی، باید دارای حساب جاری بدون دسته‎چک در بانک محال‎علیه باشد.

ـ و قبل از تعیین تکلیف نسبت به چک‎های موردی سابق در سامانه صیاد یا ارائه به بانک، چک موردی جدید صادر نمی‌شود.

سقف مبلغ مجاز سالیانه برای صدور چک موردی بر اساس شیوه‎نامه موضوع ماده ۷ دستورالعمل اجرایی ماده ۶ اصلاحی قانون است. بر اساس ماده ۷ این دستورالعمل، سقف اعتبار مجاز متقاضی دسته‎چک اعم از اشخاص حقیقی دارای حساب جاری غیرتجاری، اشخاص حقیقی دارای حساب جاری تجاری و اشخاص حقوقی، حسب مورد با توجه به انفرادی یا مشترک بودن حساب و نیز متناسب با نتایج گزارش اعتباری و امتیاز اعتباری دریافتی از شرکت‌های اعتبارسنجی یا گزارش رتبه‌بندی دریافتی از مؤسسات رتبه‌بندی اعتباری، توسط سامانه صیاد بر اساس شیوه‎نامه‎ای که توسط بانک مرکزی تدوین می‎کند و به تصویب شورای پول و اعتبار می‌رسد، محاسبه خواهد شد، تا قبل از ابلاغ شیوه‎نامه یادشده، صرفاً رتبه اعتباری یا امتیاز اعتباری مذکور به وی اعلام می‌شود.

قوانین و مقررات ناظر بر چک‎های موردی، کلیه قوانین و مقرراتی است که در مورد چک‎‏های عادی وجود دارد.

برای تسویه چک موردی می‎باید ثبت مشخصات آن و نیز ثبت عملیات تسویه در سامانه صیاد انجام گیرد.

دارنده چک موردی این امکان را دارد که بتواند از طریق سامانه صیاد، آخرین وضعیت صادرکننده چک را در سه سال اخیر شامل سابقه چک برگشتی و میزان تعهدات چک‎های تسویه‎نشده او را استعلام کند. در صورت پرداخت نشدن وجه چک موردی به‎ دلیل موجودی ناکافی و یا … صاحب حساب یا وکیل یا نماینده امضا کننده چک، تا زمان پرداخت وجه چک، مشمول محرومیت‎های مندرج در ذیل ماده ۵ قانون جدید صدور چک و نیز محرومیت استفاده از چک جدید می‎شود.

به افراد زیر چک موردی تعلق نمی‎گیرد؛

اشخاص دارای چک برگشتی که رفع سوء اثر انجام نشده است، اعم از چک عادی یا موردی؛ اشخاص معسر از پرداخت محکوم‎به، افراد ورشکسته؛ همه افرادی که به ‎موجب رای قطعی محاکم، محروم از داشتن دسته‏چک هستند؛ وکیل یا نماینده صادرکننده چک برگشتی رفع سوء اثر نشدده از طرف اشخاص صاحب حساب و تمام افرادی که حساب جاری آنان بنا به دلایلی اعم از تصمیم مراجع قضایی یا سایر دلایل قانونی، مسدود شده باشد.

: منبع : تابناک

#صبای عدالت آریانا

توسط goodnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *