حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای در جلسه شورای عالی قوه قضاییه:

حجت الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای گفت: طی یک ماه گذشته، دادستان‌ها فقط در ۲۸ استان کشور ۷۶ بار و روسای دادگستری‌ها در ۲۲ استان ۴۲ بار از زندان‌ها بازدید کرده‌اند.

خبرگزاری میزان – به گزارش مرکز رسانه قوه قضاییه حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای در جلسه صبح امروز ( دوشنبه ۱۵  شهریورماه) شورای عالی قوه قضاییه از تلاش‌های همکاران قضایی در بخش‌های مختلف در مدت کوتاهی که دور جدید مدیریت قوه قضاییه آغاز شده و به طور خاص از تسریع در روند رسیدگی به پرونده های قضایی قدردانی کرد.

حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای افزود: طولانی شدن روند رسیدگی به پرونده‌ها یکی از مشکلات مردم بود که تا حدودی برطرف شده اما هنوز تا وضع مطلوب فاصله داریم و این کار باید شتاب بگیرد.

وی با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته در جهت احصاء مشکلات مردم و تدوین راهکارهای رفع این مشکلات ظرف یک ماه گذشته تصریح کرد: برخی راهکارها  زود جواب می‌دهد اما برخی زمان‌بر است ولی مهم این است که مردم بدانند که رویکرد دستگاه قضا کم کردن هر چه سریع تر مشکلات آن هاست.

رئیس قوه قضاییه گفت: برخی مسائل و روندها در دستگاه قضایی شفاف تر و موانع کار کمتر شده و دادگستری‌ها و شوراهای حل اختلاف تلاش می کنند کار مردم در سریع ترین زمان ممکن و با حفظ کرامت ارباب رجوع انجام شود.

حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای در عین حال گفت: کار دستگاه قضا سنگین و دشوار است و افرادی که به عدلیه مراجعه می‌کنند به دلایل مختلف همچون از دست دادن عزیزانشان و اموالشان تألم دارند و خواستار تسریع در رفع گرفتاری شان هستند.

وی بر همین اساس به همکاران دستگاه قضا در دادگستری ها و دادسراها و شوراهای حل اختلاف توصیه کرد که با سعه صدر و صبر و حوصله و با رفتار مهربانانه تلاش کنند تا هر چه سریع تر کار مردم انجام شود.

رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه رسیدگی به فساد در داخل و خارج قوه قضاییه جدی‌تر از گذشته پیش می‌رود، تاکید کرد : دستگاه قضایی علاوه بر مبارزه با فساد در ابعاد مختلف، با کوچک ترین تخلف و فساد در داخل مجموعه نیز برخورد می کند و همه تلاش خود را برای افزایش انضباط سازمانی به کار گرفته است.

حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای افزود: دستگاه قضا با مجرمان حرفه‌ای و بر هم زنندگان امنیت و آسایش مردم و سارقان و اشرار و اخلالگران در نظم به طور قاطع برخورد می‌کن .

وی بر این نکته نیز تاکید کرد که نیروی انتظامی و دستگاه‌های امنیتی هم در همکاری با دستگاه قضا، جریانات مخل امنیت و مجرمان حرفه‌ای را با سرعت شناسایی می‌کنند و دادگاه‌ها هم خارج از نوبت به پرونده این افراد رسیدگی خواهند کرد.

حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای برای نمونه به اقدام چند فرد شرور در اتوبان تهران کرج اشاره کرد که با اخلال در امنیت موجب ایجاد رعب و وحشت در جامعه شدند اما به سرعت شناسایی و دستگیر شده و پس از صدور کیفرخواست، پرونده آن‌ها در حال رسیدگی است.

رئیس دستگاه قضا به اقدامات اصلاحی در جهت ارتقاء وضعیت زندان‌ها نیز اشاره کرد و گفت: در دوره تحول با رویکرد جدید جهادی به مسئله زندان‌ها رسیدگی شد.

حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای افزود: رئیس سازمان زندان‌ها ظرف مدت کمتر از یک سال همراه با تعدادی از مدیران ارشد قضایی از همه زندان‌ها در ۳۱ استان کشور بازدید کردند که اقدامی بی‌سابقه بوده است.

وی ادامه داد: دستگاه قضایی با همفکری نخبگان و صاحب نظران حوزه و دانشگاه رویکرد اصلاح و تربیت در زندان‌ها را مورد توجه قرار داد و تلاش‌های زیادی شد تا مشکلات مددجویان و خانواده های آن ها تا حد امکان برطرف شود.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به بازدید خود از ۳ زندان در ماه‌های اخیر، اقدام دادستان تهران برای بازدید از زندان همراه با هیأت ۲۰۰ نفره و بازدید رئیس دادگستری تهران از زندان قزلحصار همراه با یک تیم ۵۰ نفره و گفتگوی رو در رو با هزار زندانی و پیگیری مشکلات آن‌ها را امری بی‌سابقه دانست.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای همچنین گفت که طی یک ماه گذشته، دادستان‌ها فقط در ۲۸ استان کشور ۷۶ بار و روسای دادگستری‌ها در ۲۲ استان ۴۲ بار از زندان‌ها بازدید کرده‌اند.

وی از اجرای طرح پایش زندانیان و اعطای مرخصی به آن‌ها در ایام کرونا، سرکشی دوره‌ای دادستان کل و دادستان‌ها و رؤسای کل دادگستری‌های سراسر کشور از زندان‌ها و تحت‌نظرگاه‌ها‌ و استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس به عنوان دیگر اقدامات انجام شده برای بهبود وضعیت زندان‌ها و بازداشتگاه‌ها یاد کرد.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش گفت: دشمن از این که احساس می‌کند امروز یک انسجام و همکاری بین مجموعه‌های نظام به وجود آمده ناراحت است و از هر طریق ممکن تلاش می‌کند مانع از تقویت این همدلی شود.

حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای افزود: دشمن از خدمت رسانی به مردم نیز عصبانی است؛ چرا که هر چه روند خدمت رسانی تسهیل شده و افزایش یابد، ترفندهای دشمن بیشتر کارآیی خود را از دست می‌دهد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای ادامه داد: هر دستگاهی که تلاش می‌کند خدمات بهتری به مردم ارائه دهد، دشمن برای آن مسئله‌سازی و حاشیه‌سازی می‌کند تا اذهان مردم منحرف شوند.

رئیس قوه قضاییه گفت: امروز دولت، مجلس و قوه قضاییه با همدلی تلاش می‌کنند تا در جهت ارتقای کشور از لحاظ علمی، اقتصادی و دفاعی گام بردارند و دشمن از این مسئله عصبانی است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای افزود:‌ در همین مدت کوتاه استقرار دولت، در حالی که رئیس جمهور در تدارک تشکیل کابینه و برنامه‌ریزی برای اجرای شعارهای دولت مردمی بود، از حضور در میان مردم نیز غافل نبود.

وی در همین راستا از توجه ویژه رئیس جمهور به مشکلات مردم و سفر به استان‌های خوزستان و سیستان و بلوچستان برای رسیدگی به مسائل مردم به ویژه در مناطق محروم قدردانی کرد.

رئیس قوه قضاییه به ارتقای ارتباط دستگاه قضا با مردم در دوره تحول و تعالی نیز اشاره کرد و گفت که در همین مدت کوتاهی که مسئولیت این قوه را بر عهده گرفته، بخش قابل توجهی از مردم بدون واسطه با او گفتگو کرده یا برایش پیام‌ فرستاده‌اند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای افزود: من هر روز شخصاً حداقل ۱۰ درخواست مردمی را تا حصول نتیجه پیگیری می‌کنم و پیام‌هایی که به‌صورت مکتوب، مجازی یا تلفنی دریافت می‌کنم را به قسمت‌های مختلف می‌فرستم تا رسیدگی شود و همکاران ما به این پیام‌ها جواب می‌دهند.

رئیس قوه قضاییه به تماس فرزند شهیدی از کرمانشاه در پنجشنبه هفته گذشته اشاره کرد و گفت که این خانواده شهید خواستار ملاقات با وی بودند که از آنها خواست روز جمعه به تهران بیایند و پس از این ملاقات با آنها، دستورات لازم برای حل مشکل‌شان‌ نیز صادر شد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای افزود: طی نزدیک به دو ماه گذشته که دولت جدید نیز آغاز به کار کرده، جلسات زیادی را با آقایان رئیسی و قالیباف داشته‌ام و علاوه بر آن سه نشست را نیز به طور سه جانبه داشته‌ایم.

وی ادامه داد: در روزهای اخیر نیز با معاون اول و معاون اقتصادی رئیس جمهور و چهار تن از وزرا ملاقات داشتیم که قطعاً دشمن وقتی این اقدامات و نتایج همدلی‌ها را می‌بیند، بیش از پیش عصبانی می‌شود.

رئیس قوه قضاییه با بیان این‌که اگر با اخلاص برای خدا کار کنیم خدا هم به ما کمک می‌کند، تأکید کرد: نباید از هیاهوی دشمن ترسید و نگران بود؛ چرا که در این ۴۰ سال با همه وجود احساس کردیم هر جا با توکل به خدا به وظیفه خود عمل کرده‌ایم خدا به کار ما برکت داده و به هدف‌مان رسیده‌ایم.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با تبریک پیروزی درخشان ورزشکاران کشورمان در مسابقات پاراالمپیک ۲۰۲۰ توکیو از ورزشکارانی که با کسب ۲۴ مدال افتخارآفرین پرچم مقدس کشورمان را به اهتزاز درآورده و با شعار می‌توانیم در دل مردم بیش از پیش امید آفریدند و ملت ایران را خوشحال کردند تقدیر کرد.

رییس قوه قضاییه در بخش دیگری از اظهاراتش شهریور ماه را قطعه خاصی در تاریخ انقلاب اسلامی دانست و با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و شهدای شهریورماه تصریح کرد: وقتی انسان به گذشته نگاه می‌کند، این مقطع تاریخی قطعه‌ای است که باید بارها به آن پرداخته شود.

رئیس قوه قضاییه گفت: آن چه در طول اوایل انقلاب اسلامی و چهار دهه اخیر اتفاق افتاد نشانگر قدرت معجزه وار الهی در برابر کسانی است که مقابل خدا قد علم کرده و راه تفرعن و استکبار در پیش گرفتند تا سد راه قدرت لایزال اللهی شوند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه ای گفت: سال ۵۷ طاغوت حاکم بر کشور ما با استمداد از اربابان خارجی خود همه تلاشش را به کار گرفت تا نگذارد انقلاب اسلامی در ایران پیروز شود.

وی ادامه داد: رژیم ستم شاهی فقط در هفدهم شهریورماه در میدان شهدای تهران هزاران انسان بیگناه را به خاک و خون کشید اما قدرت الهی غلبه کرد و طاغوت رفت و نام شهدا ماندگار شد.

رئیس دستگاه قضا گفت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی دشمن کودتاهای مختلفی را طراحی و پیاده کرد و بلافاصله در پایان شهریور ۵۹ جنگ سنگینی را بر کشور ما تحمیل کردند.

حجت‌الاسلام و السلمین اژه‌ای ادامه داد: در جنگ هشت ساله، صدام به ظاهر در برابر ملت ایران ایستاده بود اما در واقع همه دنیای طاغوت و فراعنه پشت سر او قرار داشتند.

وی ادامه داد: همزمان با جنگ تحمیلی هشت ساله، رئیس‌جمهور نگون بخت و جریان منافقین و جریانات ملحد و منحرف از ۲۵ خرداد ۶۰ که اعلام جنگ مسلحانه کردند و دست به اسلحه بردند هزاران نفر از مردم و مسئولان نظام را ترور کرده و در کشور آشوب ایجاد کردند و از سوی دیگر به کمک دشمن بعثی رفتند.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به عبرت‌های تاریخ برای مستکبران و جنایتکاران گفت: امروز ببینید که سرنوشت سران طاغوت، کودتاگران، صدام و  منافقین چه شده و نظام اسلامی در چه جایگاهی قرار دارد و شهدا نزد خدا و مردم چه جایگاهی دارند.

حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای افزود: امروز می‌بینیم که منافقین دچار ذلت و خفت شدند و بینی‌شان به خاک مالیده شده و منفورترین افراد هستند.

رئیس دستگاه قضا ادامه داد: در بین ۱۷ هزار نفر از مسئولان و مردم کوچه بازار از زن و مرد تا پیر و جوان و کودک که منافقین  ترور کرده و به شهادت رسانده‌اند  چهره‌های شاخصی قرار دارند که حقیقتاً مردان بزرگی بودند.

وی گفت: آن چه در طول دو ماه از ۷ تیر تا ۱۴ شهریورماه ۱۳۶۰ در کشور ما از ترور و جنگ در شرق و غرب و جنوب کشور و فعالیت‌های تخریبی جریانات انحرافی و وابسته به بیگانه رخ داد، اگر در هر کشور دیگری بود از پا می‌افتاد، اما نظام اسلامی با قدرت پیش رفت.

حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای ادامه داد: علاوه بر رئیس‌جمهور، نخست وزیر، رئیس دستگاه قضا و ۷۲ تن از یارانش چهره‌های برجسته‌ای، چون شهید آیت‌الله قدوسی دادستان کل انقلاب نیز به دست منافقین به شهادت رسیدند که حقیقتاً حق این استاد بزرگ را به درستی ادا نکرده.

وی ادامه داد: شهید قدوسی مجاهدی خستگی ناپذیر، انسانی مخلص و دلسوز بود که همه تلاش خود را برای تعلیم و تعلم و انسان سازی و تربیت نیرو برای نظام اسلامی به کار گرفت اما شخصیت و مجاهدت‌های او ناشناخته ماند.

رئیس قوه قضاییه گفت: امروز جلادان و تروریست‌ها و حامیان آنها ادعای حقوق‌بشر دارند و گاه و بیگاه با بهانه و بی بهانه جمهوری اسلامی را ناقض حقوق بشر معرفی می‌کنند که حقیقتا خجالت آور است.

وی بیان داشت: منافقین که هزاران انسان بیگناه را ترور کرده و به شهادت رساندند و با بدترین روش‌ها شکنجه کردند و اموال مردم را از بین بردند امروز در دامان عده‌ای مدعی مدافع حقوق بشر زندگی می‌کنند و از آن ها تشکر هم می‌کنند و جمهوری اسلامی را ناقض حقوق انسان می‌دانند.

مأموریت رئیس قوه قضاییه به دادستان کل کشور برای تهیه پیش‌نویس دستورالعمل جهت ساماندهی‌ نحوه ارتباط و همکاری ضابطان با قضات‌ در اسرع وقت

بخش دوم نشست امروز شورای عالی قوه قضاییه، به ارائه گزارش دادستان کل کشور در زمینه دستور رئیس قوه قضاییه پیرامون «تدوین دستورالعمل و چهارچوب همکاری و ارائه خدمات قضایی به نیرو‌های امنیتی انتظامی به ویژه در حوزه‌های امنیتی برای کشف توطئه ها، جلوگیری از نفوذ دشمن و شناسایی باند‌های سازمان یافته و به طور کلی تنظیم روابط کاری فی‌مابین قضات و ضابطین» که در تاریخ ۲۱ تیر ۱۴۰۰ صادر شده بود، اختصاص داشت.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین منتظری در این زمینه گفت: پیرو اجرای دستور رئیس قوه قضاییه، نخستین جلسه مشترک دادستانی کل کشور با مسئولان و مدیران عالی رتبه امنیتی و انتظامی کشور برگزار و مقرر شد که این جلسه در فواصل منظمی تکرار شود.

دادستان کل کشور با بیان اینکه خدمات ضابطین بر کسی پوشیده نیست، گفت: قوه قضاییه بدون همکاری ضابطین در انجام وظایف خود دچار مشکل می‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری، سرویس‌دهی و ارائه آموزش‌های لازم به ضابطین را امری ضروری عنوان کرد و گفت: ما در قوه قضاییه باید نهایت تلاش خود را در زمینه آموزش کامل به ضابطین اعم از ضابطین خاص و ضابطین عام انحام دهد.

دادستان کل کشور در ادامه بر ضرورت برگزاری جلسات هماهنگی میان معاونت آموزشی قوه قضاییه با دستگاه‌های ضابط تاکید کرد و گفت: اگر افسری گزارش بدهد درحالیکه کارت ضابطیت نداشته باشد گزارش او برای قاضی سندیت نخواهد داشت.

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری به نقش دستگاه‌های امنیتی در مقوله پیشگیری از وقوع جرم نیز اشاره کرد و گفت: ضابطین قضایی به مجرد مشاهده علامت یا نشانه‌ای از فساد یا جاسوسی در یک دستگاه، می‌توانند با اقدام به موقع خود از وقوع جرم پیشگیری کنند.

در ادامه جلسه دادستان کل کشور نکات و پیشنهاداتی را در مورد رابطه قضات و ضابطین مطرح کرد.

رئیس قوه قضاییه در واکنش به گزارش دادستان کل کشور، مجدداً به او مأموریت داد تا در اسرع وقت، پیش‌نویس دستورالعملی را برای ساماندهی نحوه ارتباط و همکاری ضابطان با قضات تهیه نماید.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با بیان اینکه سالیان سال است که مسائل و مشکلات معتنابه دستگاه قضا و ضابطان مطرح می‌شود و ما نیازمندیم که برای ضابطه‌مند شدن کار، دستورالعملی رسمی را در این زمینه ابلاغ کنیم، گفت: توصیه شفاهی در زمینه ساماندهی نحوه ارتباط و همکاری ضابطان با قضات کافی نیست سالهاست توصیه صورت گرفته و حتما در این زمینه نیازمند ابلاغ دستورالعمل هستیم.

رئیس قوه قضاییه متذکر شد که در این دستورالعمل باید بر «حفظ استقلال قاضی»، «تعیین حدود قانونی ماموریت ضابط» و «رعایت قانون و حفظ حقوق شهروندی متهمان» تأکید شود.

تقدیر از عملکرد شورا‌های حل اختلاف

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در بخش دیگری از صحبت‌های خود ضمن تقدیر از عملکرد شورا‌های حل اختلاف به ویژه در ارتباط با تلاشی که در حوزه محکومان به قصاص انجام می‌دهند، گفت: تلاش برای رضایت و گذشت اولیاء دم از قصاص دارای تاثیرات و تبعات مثبت بسیار زیادی است.

حجت‌الاسلام عبداللهی رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه بر ضرورت آگاه کردن نهاد‌ها و مسئولان امنیتی از پایان دوره محکومیت زندانیان شرور تاکید کرد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای در همین زمینه اعلام کرد: لازم است که قبل از پایان مدت محکومیت به مجرمان حرفه‌ای و کسانی که امنیت مردم را به خطر می‌اندازند، این موضوع به اطلاع نهاد‌های امنیتی و نیروی انتظامی برسد تا از خطرات احتمالی پیشگیری شود.

در مردادماه ۷۰ درصد زندانیان به صورت الکترونیکی در جلسات تحقیق و رسیدگی شرکت کردند

در ادامه این جلسه، «کاظمی‌فرد» رئیس جدید مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه نیز در این نشست گفت: دستیابی آسان مردم به خدمات قضایی، اجرای سند تحول قضایی، استفاده حداکثری از ظرفیت‌های ایجاد شده در حوزه فناوری اطلاعات و همچنین گام دوم هوشمندسازی دستگاه قضا را با بهره گرفتن از کمک شرکت‌های دانش بنیان و نخبگان علمی دنبال خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه در مردادماه، ۷۰ درصد زندانیان به صورت الکترونیکی در جلسات تحقیق و رسیدگی شرکت کردند، گفت: تا امروز ۶۰ درصد از شعب قضایی نیز برای انجام دادرسی الکترونیکی تجهیز شده‌اند.

رئیس جدید مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه با اشاره به کاهش میانگین مدت زمان رسیدگی به پرونده‌ها گفت: با تلاش و همت همکاران قضایی و کمک گرفتن از ابزار‌های فناورانه، میانگین زمان رسیدگی به پرونده‌ها از ابتدای سال تا کنون ۱۰ روز کاهش یافته است.

کاظمی‌فرد همچنین خبر داد که از این پس شناسایی شهود و مجرمان حرفه‌ای به صورت کاملا هوشمند انجام خواهد شد و اطلاعات این افراد به شکل الکترونیکی در کارتابل دادستان‌ها قرار خواهد گرفت.

پیگیری‌ها پیرامون برخورد با اخلالگران در حوزه سلامت و مافیای دارو 

رئیس سازمان بازرسی کل کشور در این جلسه با اشاره به پیگیری‌های این سازمان پیرامون اجرای دستور رئیس قوه قضاییه در زمینه برخورد با اخلالگران در حوزه سلامت و مافیای دارو گفت: در این زمینه تا کنون ۲ پرونده را تشکیل داده‌ایم؛ یکی از این پرونده‌ها مربوط به نگهداری دارو توسط معاونین یکی از بیمارستان‌های تهران است که کشف و پرونده آن به دادسرای تهران ارسال شده است. پرونده دیگر نیز که مربوط به فروش دارو‌های دولتی کرونا در بازار ازاد است که گزارش این موضوع نیز به دادستان کل کشور ارسال شده است.

حجت الاسلام درویشیان در بخش دیگری از صحبت‌های خود با پیگیری‌های انجام شده از سوی سازمان بازرسی کل کشور، فاز نخست پروزه تصفیه خانه جدید آب شرب قم که حدود ۱۰ سال از آغاز کار اجرایی آن می‌گذشت، ظرف روز‌های اتی به بهره برداری خواهد رسید و طبق قولی که داده شده، فاز دوم این پروژه نیز ظرف ۴ ماه آتی به بهره برداری می‌رسد.

حجت‌الاسلام درویشیان همچنین در خصوص انتشار خبری در خصوص سِرُم‌های آلوده خریداری شده از ترکیه گفت: پس از بررسی‌های انجام شده توسط سازمان بازرسی کل کشور مشخص شد که هم تاریخ انقضاء این دارو‌ها برای ۲ سال دیگر است و هم اینکه هیچگونه آلودگی در آن‌ها وجود ندارد.

منبع : میزان

توسط goodnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *