حجت الاسلام والمسلمین محمدجواد حاج علی‌اکبری امروز در خطبه دوم نمازجمعه تهران، اظهار داشت: در آستانه هفته بسیج قرار گرفتیم. از فردا تا پنجم آذرماه سالروز تاسیس بسیج مستضعفین است؛ لذا فرصت بسیار خوبی برای بازشناسی تفکر نجات بخش و حیات بخش بسیج است. مناسب است از همین جا از بسیجیان عزیز خصوصا سنگ شهدای ارجمند بسته تجلیل و تکریم کنیم و فرصت را برای بیان چند نکته پیرامون تفکر بسیجی مغتنم می‌دانیم.

خطیب موقت نماز جمعه تهران اضافه کرد: امام راحل ۴ ماه بعد از پذیرش قطعنامه در پیام تاریخی خود درباره تشکیل بسیج دانشجو و طلبه، جان کلام را در مورد تفکر بسیجی ارائه فرمودند.

وی اضافه کرد: بسیج طلاب و بسیج دانشجویی در واقع مولود پیام نورانی امام است. در نگاه امام تفکر بسیجی موجب دور شدن چشم طمع دشمن از بلاد اسلامی می‌شود و بی توجهی و غفلت مسئولان را از این امر بزرگ موجب گرفتار شدن به عذاب دوزخ الهی می‌دانند.

حجت‌الاسلام والمسلمین حاج علی‌اکبری بیان داشت: در نگاه رهبر عالیقدر و امام حاضر بسیج فراتر از یک نهاد یک تفکر است و این تفکر بسیجی است که مثل یک عطر جانفزا وقتی در هر محیطی پراکنده شود آنجا را به یک محیط بهاری و پر از گل‌های معطر ارزش‌های الهی قرار می‌دهد و پیروزی و موفقیت را همراه خودش می‌آورد. تفکر بسیجی سن، سنخ، جنسیت، زمان و مکان و مرز نمی‌شناسد.

خطیب جمعه موقت تهران افزود: از یونس رودباری اولین شهید طلبه تا هزاران شهید روحانی تا شهدای بزرگ محراب، از شهدای مدافع حرم تا شهدای مدافع سلامت تا شهدای مدافع امنیت که دیروز بعضی از این عزیزان در کرمان تشییع شدند، شهدای جهاد سازندگی تا جانبازان سرافراز و آزادگان سلحشور و تا پدران، مادران، همسران و فرزندان عزیز شهیدان؛ خیل ایثارگران، تربیت شده تفکر بسیجی هستند.

حجت‌الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری با تاکید بر اینکه تفکر بسیج مرز ندارد و جهانشمول است، گفت:  وقتی نام شهید چمران عزیز ما برده می‌شود شهید سلیمانی عزیز ما برده می‌شود شهدای دیگری مانند عماد مغنیه و ابومهدی المهندس و شیخ احمد یاسین و فتحی شقاقی این‌ها همه ذیل تفکر بسیجی شناخته می‌شوند.

بزرگان و نام آوران مانند سیدحسن‌نصرالله، شیخ عیسی قاسم، سید عبدالملک الحوثی و شیخ ابراهیم زکزاکی، با همین تفکر است که معرفی می‌شوند و  امام خامنه‌ای و امام خمینی (ره) عزیز ما در صدر و به عنوان قافله سالار بسیجیان زمان ما قرار داردند. اگر وقت می‌شد انسان نام هر یک از این گل‌های محمدی زمانه ما را برد، رحمت الهی در آنجا نازل می‌شد.

وی تصریح کرد: بسیج حرکت انسان احساسی نیست و دارای عقبه قوی و عمیق و یک منظومه فکری استوار است. بسیج تفکری است که اگر با عمل مجاهدانه گره بخورد دائماً معجزه می‌کند و شگفتی می‌آفریند. آرمانخواهی، عدالت‌خواهی و ظلم ستیزی در همه زمینه‌ها، مهرورزی مواسات در عرصه‌های مختلف فرهنگی و هنری و همه عرصه‌های زندگی مومنین، از کسب و کار، تجارت و صنعت، همه جا میدان تفکر بسیجی است. هرجا که این اندیشه وارد شود آنجا فضای دیگری پیدا می‌کند.

خطیب جمعه موقت تهران اضافه کرد: عمل آتش به اختیار که کار خودجوش تمیز و قانونی در همه زمینه‌ها با عبور از ساختار‌های معیوب و کهنه اداری است، محصول همین تفکر است.

حجت‌الاسلام والمسلمین حاج علی‌اکبری با تاکید بر اینکه رکن رکین تفکر بسیجی مسئولیت‌پذیری است، افزود: مسئولیت در برابر خداوند، مسئولیت در برابر خود، خانواده، در برابر جامعه، حوادث جهان و همه عرصه‌ها، حاصل تفکر بسیجی است.

وی ادامه داد: این تفکر وقتی در عرصه مدیریت وارد می‌شود، به ما می‌توانیم تبدیل می‌شود. این اندیشه، مبتنی بر عقلانیت و معنویت در همه عرصه‌ها و میدان‌ها از دفاع سخت تا نرم، از جنگ رسانه‌ای و سایبری ساخت آثار مفاخر ادبی و هنری تا میدان پیچیده دیپلماسی، هرجا که باشد، یک عامل موفقیت و کامیابی است.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه اضافه کرد: مروز عطر تفکر بسیجی در محیط حکمرانی جمهوری اسلامی بیشتر استشمام می‌شود. یک دولت مردمی را تجربه می‌کنید که در شرایط بسیار سختی زمام جامعه را به دست گرفت و با یک رویکرد انقلابی و گفتمان بسیجی، در تعامل بسیار خوب با مردم، در تلاش و کار متراکم و خستگی‌ناپذیر، سرعت عمل مناسب، استفاده از فرصت‌ها، جوانگرایی، روح هم افزایی با سایر قوا، جدیت در تحقق منویات رهبر عزیز و عالی‌قدرمان و آنچه که ایشان در بیانیه گام دوم انقلاب بیان کرده است، حاصل آن در همین سه ماه این رویکرد و گفتمان، تولید سرمایه اجتماعی و امید می‌کند.

در عرصه‌های داخلی در مبارزه با کرونا بگیرید تا فوریت‌هایی مثل زلزله و ماجرای بنزین تامین کالا‌های اساسی و ورود در عرصه نهضت مسکن در محیط بین المللی توجه به شهر پیوستن به پیمان شانگ‌های و آماده شدن برای ورود در استیفای حقوق ملت ما در مذاکرات هسته‌ای می‌بینید که در همه این عرصه‌ها با قوت این دولت بسیجی وارد میدان شده است و خدا را شاکریم.
این امید را برانگیخته است که مهار غول گرانی، اعتبار بخشی به پول ملی ثبات در بازار سرمایه و صلابت پیش‌برنده در مذاکرات پیش رو در رونق تولید و رفع موانع و اصلاح ساختار‌های فسادزا این دولت بسیجی و مکتبی بتواند موفقیت‌های زیادی را داشته باشد اگر عزیزان ما همچنان بر این عهد استوار باشند نصرت الهی همراه آن‌ها است.

خطیب موقت نماز جمعه تهران تصریح کرد: از مذاکره کنندگان ارجمندی که آماده می‌شوند تا هشتم آذر وارد مذاکرات هسته‌ای شوند و تاکنون هم بسیجی وار پیش آمدند، می‌خواهیم ذره‌ای در برابر زیاده خواهی‌های آمریکا و اروپا کوتاه نیایند و به بهانه‌های کودکانه آژانس هسته‌ای توجه نکنند و با قدرت منطق برخاسته از عقلانیت و صلابت مذاکره کنند و حق ملت ایران را در رفع یکپارچه تحریم‌ها به دست آورند.

حجت‌الاسلام والمسلمین حاج علی‌اکبری با بیان اینکه خوشبختانه فضای تفکر بسیجی را در قوه قضاییه، در مدیریت عالی قوه هم مشاهده می‌کنیم، افزود: چقدر جدی و چقدر قوی با سازماندهی مناسب و آرایش فعال وارد میدان شده است. از یک سو تدبیر علوی را در دولت می‌بینیم و از سوی دیگر شمشیر علوی را در دستگاه قضایی مشاهده می‌کنیم.

وی در ادامه گفت: از آن سو مجلس مجلس انقلابی با طراوت و نشاط به میدان آمده و کاری شبیه مصوبه اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، یا آنچه که در طرح جهش مسکن مطرح شده، یا آنچه که در باره حمایت از خانواده و جوانی جمعیت و امثال این‌ها است، در مجلس تصویب می‌شود و پیگیری‌هایی که در ارتباط با مسائل فساد و مبارزه با فساد دارند امید بخش است.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه تاکید کرد: ما تا رسیدن به نقطه مطلوب در تحقق کامل تفکر بسیجی در کشور، راه طولانی در پیش داریم. این کار همگانی است از همه باید بر بیاید و همه باید دست به دست هم بدهیم. ما در نماز جمعه در پایگاه‌های نماز جمعه در برگزاری نماز جمعه تراز هم نیازمند همین تفکر و همین نگاهیم.

وی افزود: همین جا از از همه اصحاب رسانه و تشکل‌هایی که دغدغه نماز جمعه تراز را دارند و دیدگاه‌های خودشان را ابراز کردن صمیمانه تشکر می‌کنم. به بیان امام خمینی (ره) از آنجا که نقد را و حتی تخطئه را هدیه الهی می‌دانیم و باعث رشد ما است، از همه فرزانگان حوزه و دانشگاه، اهالی قلم، اندیشکده‌های حکمرانی، گروه‌ها و تشکل‌ها، مردم و اصناف توقع داریم ما را یاری کنند و با کمال اشتیاق از جلسات نقد و بررسی نهاد امامت جمعه میزبانی می‌کنیم و ان‌شاءالله در این زمینه به زودی کم و کیف بهره‌مندی از دیدگاه‌های عزیزان را تقدیم خواهیم کرد.

وی با اشاه به دیدار رهبر انقلاب با نمایندگان جامعه نخبگان کشور، بیان داشت: مشاهده کردید این هفته در دیدار رهبر ما عزیز و عالی‌قدر با نور چشمان ملت، جوانان نخبه چه حال و هوای خوبی در کشور شکل گرفت. باز آنجا هم می‌بیند همین مسئله‌ای که عرض کردیم، یعنی تفکر بسیجی دنبال می‌شود.

خطیب موقت نماز جمعه تهران، تصریح کرد:آنچه که امام مسلمین توقع کردند که ما باید به قله علم جهانی برسیم، با تفکر بسیجی ممکن است. اینکه فرمودند زبان فارسی ما باید زبان علم شود، با تفکر بسیجی ممکن می‌شود. این تجربه چله پشت سر گذاشته شده است. هرجا تفکر بسیجی در عرصه نخبگانی وارد شد، معجزاتی را در عرصه‌های گوناگون دانش‌های نوپدید برای جامعه ما فراهم کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین حاج علی‌اکبری با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری، گفت: ایشان تاکید کردند که خوب است که تراز برنامه‌های وعلمی خودشان را ارتقا بدهند، البته گلایه‌هایی هم داشتند که امیدواریم با همت مسئولان محترم این‌ها برطرف شود. حکم رهبر عزیز و عالیقدر ما درباره شورای عالی انقلاب فرهنگی، به نظر من دعوت شورای عالی به تفکر بسیجی بود.

وی با بیان اینکه در منطقه مقاومت هم امتداد تفکر بسیجی را مشاهده می‌کنید، اظهار داشت: در عرصه جهانی به ویژه در منطقه مقاومت هم به بار نشستن درخت طیب و طاهر تفکر بسیجی را مشاهده می‌کنید. امتداد این اندیشه رهایی بخش که از برکت انقلاب اسلامی مناطق گوناگونی از جهان به ویژه منطقه ما را در بر گرفته است، در لبنان حزب الله، در فلسطین جهاد و حماس، در عراق حشدالشعبی در سوریه قوات‌الوطنیه، در افغانستان مقاومت ۲۰ ساله مردم مظلوم افغانستان و در یمن انصارالله همان زنجیره طلایی مقاومت است. امتداد آن را در نیجریه و تا قیام بزرگی که در آنجا وجود دارد، می‌توانید دنبال کنید. این یعنی تنگ کردن فضا برای ابر جنایتکار قرن.

وی با اشاره به پیروزی‌های اخیر مردم یمن، خطاب به آنان، گفت: ان‌شاءالله جهان روزگاری بدون صهیونیزم را تجربه خواهد کرد این مسیری است که تفکر و بسیجیان را آغاز کرده و ان‌شاءالله قدم به قدم جامعه اسلامی، منطقه اسلامی، امت اسلامی و جهان بشریت را به سوی عصر ظهور پیش می‌برد. اگرچه آن‌ها این را بعید می‌دانند، اما نزدیک است.

*****************
منبع:میزان
#موسسه حقوقی و مباشرتی صبای عدالت آریانا

توسط goodnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *