ارتقای شأن قضات و دستگاه قضایی باید مورد توجه قرار گیرد

جلسه وحدت رویه قضایی هیئت عمومی دیوان عالی کشور امروز سه شنبه برگزار شد.

خبرگزاری میزان_ جلسه وحدت رویه قضایی هیئت عمومی سه شنبه یک شهریور ماه با حضور حجت الاسلام والمسلمین مرتضوی مقدم، حجت الاسلام، المسلمین محمد مصدق معاون اول قوه قضاییه، حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری دادستان کل کشور و قضات عالی‌رتبه دیوان عالی کشور برگزار شد.

حضور معاون اول دستگاه قضا و دادستان کل کشور در جلسه هیئت عمومی دیوان عالی کشور

رئیس دیوان عالی کشور پس از تسلیت به مناسبت شهادت امام سجاد (ع)، خدمت میهمانان گرامی خیرمقدم گفت و اظهار امیدواری کرد که با حضور این عزیزان جلسه از اثربخشی لازم برخوردار شود.

رئیس دیوان عالی کشور : ورودی پرونده‎ های غیرفرجامی در دیوان عالی کشور بسیار بالاست

رئیس دیوان عالی کشور در ادامه تصریح کرد: در جلسه مسئولان عالی قضایی بارها بیان کرده ‎ام، ورودی پرونده ‎های غیرفرجامی در دیوان عالی کشور بسیار بالاست و این موضوع موجب شده است وقت رسیدگی به پرونده‌های فرجامی طولانی شود.

وی افزود: متأسفانه بخش زیادی از وقت قضات دیوان عالی کشور، صرف رسیدگی به پرونده ‎هایی مثل حل اختلاف، احاله و اعاده دادرسی می‌شود در حالی که رسیدگی به پرونده‏ های فرجامی اهمیت بسزایی دارد و باید مورد توجه قرار گیرد.

هر چه سریعتر در مورد موضوع اصلاح مواد قانونی تصمیم‎ گیری شود

حجت ‎ الاسلام والمسلمین مرتضوی مقدم ضمن اظهارنگرانی از آمار بالای پرونده‎های غیرفرجامی و فشار مضاعف به همکاران قضایی گفت: پیشنهاد اصلاحاتی به معاونت حقوقی قوه قضائیه در برخی مواد قانونی را ارائه داده‌ایم، انشالله تدابیر ویژه‌ای در این خصوص اندیشیده شود و هر چه سریعتر در این زمینه تصمیم‌گیری شود تا فشار کاری که بر دوش قضات دیوان قرار دارد کاهش یابد.

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین محمد مصدق ضمن گرامی داشت هفته دولت اظهار کرد: بسیار خرسندم که امروز در جمع صمیمی و نشست علمی حضور پیدا کرده ام، پر افتخارترین عمر قضایی بنده مربوط به زمانی است که به عنوان نماینده دادستان کل کشور در جلسات دیوان عالی کشور شرکت می‌کردم. وی افزود: دیوان عالی کشور به عنوان عالی ترین مرجع قضایی است و این جایگاه باید تقویت شود. معاون اول قوه قضاییه گفت: باید برای ارتقا شأن قضات و بالا بردن جایگاه عدلیه تلاش کنیم.

وی افزود: ضرورت دارد توجه به جایگاه و شأن قضات دیوان عالی کشور به نحوی باشد که خدمت در آن برای هر مسئولی افتخار باشد. ما بایدبه نحوی جایگاه قاضی را تبیین کنیم که شغل قضا و خدمت در دستگاه باعث افتخار باشد.

وی گفت: قوانین باید به نحوی اصلاح شود که در اسرع ذی حق به حق خود برسد. وی در ادامه افزود: لایحه اصلاح پاره ای از قوانین دادگستری با هدف تسریع در احقاق حق و تمرکز رسیدگی دیوان عالی کشور بر امور مهم نهایی شده است و در شرف طی مراحل قانونگذاری است.

حجت الاسلام و المسلمین مصدق در این جلسه با تأکید به موضوع معیشت کارکنان اداری و قضایی اضافه کرد که به طور جدی در حال پیگیری موضوع هستیم، پیشرفت های خوبی حاصل شده است. اما تا کنون منجر به نتیجه قطعی نشده است و تقاضا داریم از نشر شایعات در فضای مجازی خودداری شود.

در این جلسه برخی از قضات دیوان عالی کشور دیدگاه های خود را بیان کردند و به موضوعاتی مانند ضرورت کاهش ورودی دیوان، لزوم اصلاح قوانین با هدف تمرکز دیوان بر امور مهم، توجه به معیشت کارکنان اداری، اهتمام بر شأن و جایگاه قاضی پرداختند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور نیز در این جلسه ضمن تسلیت به مناسبت شهادت امام سجاد (ع) پیام آور عاشورا اظهار کرد: از اینکه توفیق مستمر حضور در جمع قضات عالی رتبه دیوان عالی کشور و جلسات هیئت عمومی را ندارم پوزش می‎طلبم و این قصور به دلیل مسئولیت‎های زیادی است که به عهده دارم.

دادستان کل کشور در ادامه دتصریح کرد: در این جلسه مطالب و استدلال‌های قضات را شاهد بودم و حقیقتاً از مباحث مطرح شده استفاده کردم.

حجت ‎الاسلام والمسلمین منتظری در پایان استدلال حقوقی خود را پیرامون موضوع جلسه و رأی وحدت رویه اعلام کرد.

منبع:میزان

#موسسه_حوقوقی_مباشرتی_صبای عدالت_آریانا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *