/ دستگیری چند نفر در پرونده شهید «خدایی»/ آخرین وضعیت پرونده‌های شهرداری لواسان، «اکبر طبری»، تجمع غیرقانونی «آذرآب» و قصور قضات

نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه با خبرنگاران رسانه‌های مختلف برگزار شد.

خبرگزاری میزان – مسعود ستایشی سخنگوی قوه قضاییه، امروز (سه‌شنبه، ۲۲ شهریور) در جریان نشست خبری خود به سؤالات خبرنگاران رسانه‌های مختلف پاسخ داد.

این نشست از طریق تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت به آدرس https://www.aparat.com/simayeedalat/live به صورت زنده پخش شد.

در ادامه اظهارات سخنگوی دستگاه قضا در این نشست خبری و پاسخ‌های وی به خبرنگاران به صورت اجمالی از نظر می‌گذرد.

تثبیت مالکیت رسمی جزایر تنب کوچک، بزرگ و ابوموسی

ستایشی در ابتدای نشست خبری خود با خبرنگاران گفت: دستگاه قضایی اقدامات موثر و قاطعی در جهت تثبیت مالکیت رسمی جزایر تنب کوچک و بزرگ و ابوموسی انجام داده است. سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برای این سه جزیره به نام دولت جمهوری اسلامی ایران سند رسمی مالکیت صادر کرده است.

پرونده ترور شهید صیاد خدایی در مرحله تحقیقات مقدماتی است

سخنگوی قوه قضاییه گفت: پرونده ترور شهید «صیاد خدایی» در مرحله تحقیقات مقدماتی است. چند نفر در ارتباط با این موضوع دستگیر و برای آن‌ها قرار قانونی صادر شده است. تحقیقات این پرونده واجد طبقه بندی است.

تمام اقدامات و تلاش‌های انجام شده برای آزادی حاجی در بند سعودی

سخنگوی قوه قضاییه در ادامه نشست خبری خود درباره آخرین وضعیت آزادی حاجی ایرانی در عربستان گفت: تلاش‌ها برای آزادی حاجی در بند سعودی همچنان ادامه دارد. دادستان کل کشور تذکرهای قانونی را در این رابطه به وزارت امور خارجه ابلاغ کرده و خواستار پیگیری و تعیین تکلیف این حاجی شده است. اقدامات کنسولی برای این شهروند در حال پیگیری است. معاونت امور بین‌الملل و ستاد حقوق‌بشر هم اقداماتی در این زمینه انجام داده‌ است.

پرونده شهردار و اعضای شورای شهر لواسان به کجا رسید؟

پرونده شهردار و اعضای شورای شهر لواسان در تحقیقات مقدماتی نقص داشت که پرونده به دادسرا بازگردانده شد و تا پایان شهریورماه پرونده مجددا با رفع نقص به دادگاه کیفری یک تهران بر می‌گردد. تا نیمه اول مهرماه کار رسیدگی به این پرونده مجددا آغاز می‌شود.

پرونده «اکبر طبری» و آخرین وضعیت

برای دو مورد اعاده‌ای که در پرونده اکبر طبری پذیرفته شده بود در تاریخ ۱۸ مهر وقت نظارت تعیین و ۲۶ مهرماه وقت رسیدگی تعیین شده است.

۱۷ نفر از متهمان پرونده آذرآب محکوم شدند

۲۱ نفر از کارگران آذرآب از طریق برگزاری تجمع غیرقانونی اخلال در نظم داشته‌اند و این کار آن‌ها مسبوق به سابقه بوده است. قوه قضاییه با رافت اسلامی به این قضیه نگاه کرده است. پرونده رسیدگی شد، ۴ نفر تبرئه شدند و دادگاه ۱۷ متهم دیگر را به سه ماه و یک روز حبس تعزیری و شلاق تعزیری که هر دو به جزای نقدی تبدیل شد محکوم کرد که همین حکم هم یک سال تعلیق شده است. پرونده در مرحله بدوی و قابلیت اعتراض دارد.

۱۰۰ پرونده در حال رسیدگی درباره قصور قضات

سخنگوی دستگاه قضا بیان کرد: تقصیر و یا قصور قضات حتما مورد رسیدگی قرار می‌گیرد. در همین زمینه حدود ۱۰۰ پرونده در حال رسیدگی است.

پرونده‌ای در مورد برادر همسر یکی از وزرا به دستگاه قضایی ارجاع نشده است

پرونده‌ای (در مورد برادر همسر یکی از وزرا) به دستگاه قضایی ارجاع نشده است. کسانی که گزارشگری فساد می‌کنند بدانند که گزارش‌هایشان باید مستند و مستدل باشد. اگر کسی در این زمینه نسبت به گزارش غیرمستند شکایتی دارد با توجه به جنبه خصوصی بودن موضوع می‌تواند در دستگاه قضا شکایت کند.

#منبع:میزان

#موسسه_حقوقی_مباشرتی_صبای_عدالت_آریانا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *